21 листопада
Завантажити ще

Втрата «Москви»: значення для України та ляпас для Кремля

Втрата «Москви»: значення для України та ляпас для Кремля
Фото: twitter.com/Osinttechnical

Раптова атака відбулася вночі, коли "Москва" знаходилася за 60 миль на південь від Одеси. Дві ракети, кожна вагою в тонну, врізалися в лівий борт 611-футової "Москви", сильно розхитавши її та викликавши катастрофічний вибух та сильні пожежі.

А вже у п'ятницю (15 квітня) в анексованому Росією Севастополі відбулася церемонія прощання з крейсером "Москва". На фотографіях із церемонії на одному з жалобних вінків видно стрічку з написом: "Кораблю та морякам". При цьому в МО РФ не раз заявляли, що екіпаж крейсера, що затонув, був евакуйований, не уточнюючи, скільки людей на ньому знаходилося. Відомо, що корабель отримав пошкодження корпусу і під час буксирування під час шторму втратив стійкість і затонув. Що зараз відомо про загибель флагмана Чорноморського флоту?

Наскільки для Росії це хвороблива втрата

" Москва " - російський гвардійський ракетний крейсер. Входив до складу 30-ї дивізії надводних кораблів Чорноморського флоту ВМФ Росії. Побудований свого часу на суднобудівному заводі в Миколаєві, спочатку отримав назву "Слава", пізніше був перейменований на "Москва".

Це був найпотужніший бойовий корабель Чорноморського флоту та найбільший із корабельного угруповання, зібраного в цьому морі напередодні війни з Україною. Великий ракетний крейсер підвищує бойову стійкість усього корабельного угруповання, до якого він входить, він робить його більш боєздатним, більш універсальним, живучим, здатним продовжувати бойові дії тривалий час.

Таким чином, великий корабель, навіть не беручи участі у бойових діях, змінює ситуацію в «морському театрі» на свою користь просто самим фактом свого існування. Виведення з ладу крейсера "Москва" зменшило сумарний залп крилатих ракет кораблів ЧФ РФ із 72 до 56.

Тепер у трьох чорноморських фрегатів із крилатими ракетами, малих ракетних кораблів та підводних човнів, здатних запускати "Калібри", більше немає потужної дальньої системи ППО, і вони змушені відійти від берега на таку відстань, щоб їх не можна було дістати українським "Нептуном". Тому Росія перемістила решту кораблів угруповання на південь, подалі від українського узбережжя.

Ці обставини можуть сильно ускладнити десантну операцію, яку, як вважають багато експертів, Росія готувала в районі Одеси та Миколаєва. Тепер провести таку висадку буде складніше. Для Росії важливо було мати такий корабель у складі угруповання, яке бере участь у бойових діях. На сьогодні у Чорному морі замінити його просто нічим – бойових кораблів першого рангу у складі ЧФ більше немає.

Кількість загиблих

Штатна чисельність екіпажу "Москви" була 510 осіб. Російський опозиціонер, колишній депутат Держдуми Ілля Пономарьов повідомив, що із 510 членів екіпажу підбитого Україною крейсера Чорноморського флоту РФ "Москва" лише 58 було врятовано. Міноборони Росії також підтвердило смерть капітана крейсера "Москва" каперанга Антона Купріна.

За іншими даними, половина екіпажу або загинула, або поранена. Таких висновків дійшов британський експерт з питань військово-морських сил Саттон, проаналізувавши ролик Міноборони Росії, в якому в окупованому Криму зустрічали близько 240 військовослужбовців "Москви".

Крім цього, мати строковика з підбитого крейсера "Москва" Єгора Шкребця, який, за формулюванням російського командування, зник "десь у морі", заявляє про перебування близько 200 поранених у шпиталі. Як пише російський проект The Insider, батьки російського строковика прибули до шпиталю в Скелястій бухті, де, за словами жінки, розмістили скалічених моряків.

"Ми кожну обгорілу дитину бачили. Не можу передати, як це важко, проте я свого не знайшла. Там було всього лише двісті людей, а на крейсері понад 500. Де решта? І Краснодар підняли і всіх інших, все обдзвонили, не можемо знайти", - розповіла Ірина Шкребець.

Удар по самолюбству росіян

Перед початком війни в Україні Росія перекинула у Середземне море двох "однокласників" "Москви" - флагман Тихоокеанського флоту "Варяг" та "Маршал Устинов" із Північного флоту. Але тепер вони замкнені в Середземному морі, тому що з кінця лютого 2022-го Туреччина закрила прохід через Дарданелли і Босфор для військових кораблів, їй дозволяє це робити конвенція Монтре.

Знищення російського крейсера "Москва" – це стратегічний успіх України та удар по самолюбству росіян. Про це заявив начальник відділу базового планування у Міністерстві оборони Австрії Бруно Хофбауер в інтерв'ю виданню Oberösterreichische Nachrichten.

ДОСТАЧ""

Чим був озброєний крейсер

"Москва" - російський гвардійський ракетний крейсер, головний корабель проекту 1164 "Атлант". Входив до складу 30-ї дивізії надводних кораблів Чорноморського флоту ВМФ Росії. Мав бортовий номер 121. Водотоннажність корабля становить 11 490 тонн, довжина - 186 метрів, швидкість - 32 вузли, автономність - 30 діб, екіпаж - 500 осіб.

Крейсер призначений для завдання ударів по великих надводних кораблях, забезпечує бойову стійкість корабельних протичовнових груп. Також забезпечує протиповітряну оборону віддалених з'єднань, вогневу підтримку десанту. Має артилерійське, зенітне, протичовнове та мінно-торпедне озброєння. Озброєний 16 пусковими установками протикорабельних ракет П-1000 «Вулкан», що мають дальність ураження цілей до 1000 км. Несе на борту один гелікоптер Ка-27. Крилаті протикорабельні ракети "Вулкан" здатні нести й ядерну боєголовку, але насправді про наявність ядерної зброї на борту корабля нічого не відомо.

Корабель був також оснащений потужною ППО -  комплексом С-300Ф (морським аналогом сухопутних С-300), ЗРК ближнього радіусу "Оса", шістьма 30-міліметровими скорострільними автоматами та міг використовувати як зенітну 130-міліметрову автоматичну гармату.

[h5_tt class="orange_h5_title" text="У ТЕМУ

Що пишуть західні ЗМІ

BBC:

«Військовий корабель із 510 членами екіпажу очолив морський напад Росії на Україну, що зробило його важливою символічною та військовою метою. Він був «символом російської військово-морської могутності у Чорному морі». «Москва» була скалкою в боці українців із самого початку цього конфлікту, і її руйнація стала справжнім моральним піднесенням для українців».

CNN:

«Один із найважливіших військових кораблів ВМФ Росії затонув у Чорному морі, що стало серйозним ударом по військових, які борються з українським опором  50 днів після вторгнення Володимира Путіна до сусідньої країни. Тільки втрата підводного човна з балістичними ракетами або авіаносця «Кузнєцова» завдала б серйознішого удару по моральному духу Росії та репутації військово-морського флоту в очах російської громадськості».

The Guardian:

«Очевидний напад на флагмана Чорноморського флоту та його затоплення є символічним ударом по Кремлю. «Москва» була гордістю свого флоту і найпрестижнішим кораблем, що брал участь у війні проти України. Затоплення «Москви», флагмана Чорноморського флоту, – це не просто значна втрата, це символ безладної російської військової кампанії».