5 листопада
Завантажити ще

Контр-адмірал Жибарєв: Згадайте мої слова – «Москву» не піднімуть

Контр-адмірал Жибарєв: Згадайте мої слова – «Москву» не піднімуть
Фото: ФБ Миколи Жибарєва

Флагман Чорноморського флоту РФ ракетний крейсер «Москва» пішов курсом, вказаним українськими прикордонниками з острова Зміїний. Дві ракети «Нептун», випущені ЗСУ, зробили свою справу – корабель лежить на морському дні.

«КП в Україні» розпитала контр-адмірала Миколу Жибарєва про те, як ЗСУ вдалося знищити, здавалося б, непотоплюваний корабель і як це позначиться на ситуації в акваторії Чорного моря.

1. Чому "Москва" не збила ракети "Нептун"?

Крейсер «Москва» славився надпотужною системою радіолокації (РЛС) і ППО. Корабель був озброєний артилерійською установкою АК-130, 6 зенітними артилерійськими установками АК630, 8 пусковими установками протикорабельних крилатих ракет П-100 "Вулкан", 8 ЗРК С-300. Як із таким «багатством» можна було не засікти і не збити ракети «Нептун»?

За словами нашого співрозмовника, на руку ЗСУ зіграла погана погода та вміло спланована операція. Українські військові запустили «Байрактар», який вивів із ладу основні РЛС.

– «Байрактар» дуже складно виявити. Безпілотник вивів з ладу основні станції радіолокації повітряного спостереження. І корабель став наполовину "сліпим", не зміг виявити та збити ракети, - каже Микола Жибарєв. – Не списуємо з рахунків самовпевненість росіян. Вони були переконані, що для потоплення такого корабля знадобиться 5-6 ракет, не менше. А тут вистачило двох! Та й, думаю, про «Нептуни» й не дуже знали, адже активно ширилися чутки, що Україна заморозила ракетну програму.

2. Чи стане простіше топити російські кораблі у Чорному морі?

У напівекспертних та журналістських колах обговорюється версія, що після того, як «Москва» пішла на дно, інші російські кораблі, які знаходяться у Чорному морі (таких більше десятка), стануть нескладною мішенню для ЗСУ. Аргумент такий: такого ППО та РЛС, які були у «Москви», немає на жодному іншому кораблі ЧФ РФ. Тобто судна стають дуже вразливими.

- Так не можна казати. Кожен корабль має систему захисту: і артилерійські установки, і ракети, - розмірковує контр-адмірал Жибарєв. – І «Москву» не варто переоцінювати. Це хоч і потужний, але застарілий корабель.

Також експерт припускає, що цінність знищення "Москви" полягає і в тому, що, швидше за все, на його борту було організовано похідний штаб, можливо, там були і адмірали.

Не виключено, що про ракети

Не виключено, що про ракети

3. Чи має Росія такі потужні кораблі і як швидко вони можуть підійти до берегів України?

За словами Миколи Жибарєва, у Росії залишилися лише два подібні крейсери – «Варяг» Тихоокеанського флоту та «Устинов» Північного флоту. Але вони знаходяться у Середземному морі і не можуть зайти до Чорного моря, оскільки Туреччина закрила протоку Босфор.

- Після 2014 року Росія почала оновлювати свою флотилію. До них прийшли нові корвети, фрегати, які вони успішно застосовували з Каспію, Середземного моря під час війни у Сирії. Вони мають нові підводні човни, оснащені ракетами «Калібр».У Росії ще достатньо кораблів із ракетними установками, - каже експерт.

4. На затопленому кораблі могла бути ядерна зброя?

- Проходила інформація, що на кораблі могли бути дві ракети з ядерним боєприпасом, - лаконічно каже контр-адмірал.

5. Чи можна підняти з дна "Москву"?

Піднімати такі кораблі, за словами Миколи Жибарєва, дуже складно і практично неможливо. До того ж треба враховувати, на якій глибині він затонув. Він наводить приклад із кораблем «Відважний», що затонув у 1974 році. Судно лежить на глибині 100 метрів. Його не стали піднімати.

- Щоб підняти «Москву», потрібно проводити цілу операцію. По-перше, зняти боєзапас та паливо, щоб крейсер став легшим. У нього близько 12 тисяч тонн водотоннажність. По-друге, потрібні спеціальні понтони, крани. Я думаю, таких у Росії немає, – вважає контр-адмірал. – Підводний човен «Курськ» росіяни самі не змогли підняти. Зверталися по допомогу до інших країн. Згадайте мої слова, «Москву» не піднімуть. Крейсер залишиться таким собі підводним музеєм. І це надалі може спровокувати серйозну екологічну проблему. На крейсері багато палива на борту. Згодом воно почне підніматися і розливатись.

За словами Миколи Жибарєва, у РФ залишилося лише два крейсери рівня

За словами Миколи Жибарєва, у РФ залишилося лише два крейсери рівня

6. Скільки грошей та часу потрібно, щоб збудувати такий корабель?

Затонулий крейсер оцінювали у 750 мільйонів доларів. Щоб його збудувати з нуля, потрібно не менше 5 років.

- Але ніхто не будуватиме аналог «Москви». Надто застарів. Недоцільно. Зверніть увагу, що на ньому можуть знаходитися 16 протиракетних ракет з дальністю стрільби до 500 км. А американські крейсери можуть нести понад 30 ракет, – пояснює Микола Жибарєв.