Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Де біженцям з України ще нададуть роботу, безкоштовний проїзд та їжу

Де біженцям з України ще нададуть роботу, безкоштовний проїзд та їжу
Фото: Лукаш Циналевський/Agencja Wyborcza.pl через REUTERS

Євросоюз

У ЄС біженцям надають тимчасовий захист, який дозволяє українцям залишатися в країнах-членах Євросоюзу, працювати, отримувати соціальну та житлову допомогу, освіту та медобслуговування.

Цей статус надається терміном на 1 рік із можливістю його продовження до трьох років. (Див. конкретно)

США

Українським біженцям влада надає «тимчасово захищений статус» (TPS) на півтора роки. Цей статус дає право не лише на надання посвідки на проживання, а й на роботу. Щоправда, влада розходиться у термінах надання TPS – наприклад, уже йдеться про те, що українці, які приїхали до США після 1 березня, права на цей статус не мають.

Великобританія

Британці трохи пом'якшили візові вимоги, і українці, які живуть у Сполученому Королівстві, можуть забрати до себе не лише прямих родичів із воюючої України, а й «ширше коло рідних», повідомили з Палати громад. Проте забрати до себе біженців зможуть і самі британці.

Біженцям дається рік на проживання у Великій Британії, їм дозволено працювати та отримувати всі необхідні державні послуги.

Крім того, міністерство внутрішніх справ оголосило про деякі тимчасові пільги для українців, у яких закінчується термін дії візи та які не можуть виїхати.

Ірландія

Візовий режим скасовано, в країні можна перебувати 3 місяці після прибуття. В Ірландії закликають мешканців приймати біженців у себе, але в країні є можливість розмістити 20 000 людей у спеціальних сховищах.

Канада

У Канаді існує тимчасова міграційна програма для українських біженців – тих, хто потребує тимчасового притулку. Для цього треба заповнити документи та надати свої біометричні дані для перевірки безпеки. У ході цієї програми у країні можна перебувати два роки.

Молдова

Сюди пускають і без закордонного паспорта, і без ковід-сертифікатів, і без «зелених карток» для автомобілів, дітям достатньо свідоцтва про народження. Попросити притулок можна у будь-якому пункті пропуску на кордоні.

Молдовські банки не беруть комісію за операції з українських платіжних карток. Є компанії, які видають сертифікати на безкоштовну їжу. Приватні клініки готові надавати медичну допомогу біженцям абсолютно безкоштовно, до них приєднуються і ветеринарні клініки, які обіцяють допомогти домашнім тваринам, які належать біженцям.

Для роботи в Молдові біженцям не потрібно отримувати право на тимчасове перебування – достатньо одразу звернутися до роботодавця та укласти індивідуальний трудовий договір без участі державних органів з міграції та притулку. Для оформлення на роботу достатньо паспорта та ідентифікаційного коду.

КОНКРЕТНО ПО КРАЇНАМ ЄС

Польща

Через кордон України з Польщею людей безкоштовно перевозить «Убер», а авіакомпанія Wizz Air обіцяла надати українським біженцям безкоштовні квитки на рейси з Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії.

Країна спростила працевлаштування біженців із України. Раніше українцям треба було отримати дозвіл на працевлаштування, а тепер такий дозвіл не потрібен – потрібно лише легалізувати своє перебування в країні: отримати аналог українського ідентифікаційного колись (PESEL), надати підтвердження про в'їзд до Польщі та зареєструватися у місцевій адміністрації. Після цього український біженець має право легально працювати. Термін перебування біженців з України на території Польщі зараз встановлений на півтора роки, потім його може бути продовжено ще на стільки.

Зверніть увагу: Польща може вже й не приймати біженців через переповненість.

Але польські залізниці дозволили українським біженцям їздити безкоштовно поїздами категорії TLK та IC до 25 березня при пред'явленні паспорта України при посадці, так що можна доїхати до кордону та вирушити до інших країн Європи.

Румунія

Відразу на кордоні румунські волонтери допомагають біженцям із тимчасовим житлом, харчуванням та транспортом.

Словаччина

В'їзд до країни дозволено українцям навіть без закордонних паспортів. Влада Словаччини обіцяє, що всі українці отримають безкоштовний притулок та дозвіл на роботу. Громадяни, які дали притулок у себе біженцям, отримуватимуть фінансову допомогу від держави.

Чехія

Протягом трьох робочих днів після перетину кордону слід зареєструватись у відділі проживання поліції у справах іноземців. Там же оформляється медичне страхування, можна проконсультуватись, як отримати візи, житло, працевлаштуватися. Проїзд у всіх поїздах країною для біженців безкоштовний, від дітей взагалі жодних документів не потрібно, крім свідоцтва про народження.

Німеччина

У Німеччині також спрощено процедуру прийому біженців з України, за будь-яким паспортом вони можуть перебувати в країні три місяці. Якщо людина попросить статус біженця, то проживання продовжується на три роки.

Тим не менш, отримати допомогу в Німеччині через велику кількість евакуйованих українців вже досить важко. Краще їхати далі: Бельгію, Нідерланди чи південь – Францію, Іспанію, Португалію.

Данія

Країна вже розробила швидку легалізацію громадян, які прибули з України, та спрощену процедуру працевлаштування. Діти біженців без тяганини влаштовуються в дитячі садки та школи.

Португалія

Статус біженця в Португалії надається терміном на один рік, для цього достатньо мати внутрішній український або закордонний паспорт. Біженці можуть залишитися в Лісабоні, їм покладено допомогу 150 євро на місяць, право на притулок та безкоштовні мовні курси.

Естонія

Тут багато вакансій для працевлаштування біженців з України, причому на умовах, які прирівнюють їх до прав постійних жителів країни. Підприємства можуть брати на роботу людей без знання естонської мови, але при цьому мають підготувати списки стандартних фраз ввічливості, якщо йдеться, наприклад, про сферу обслуговування. На біржі праці (в Естонії вона називається «Каса з безробіття») є більше сотні пропозицій щодо роботи саме для біженців.

Литва

Біженці, які реєструвалися в Реєстраційному центрі Департаменту міграції Литви, можуть безкоштовно отримати не лише медичні послуги, а й виписані в Литві рецептурні ліки. Біженці також можуть отримати щеплення від коронавірусу, а діти – щеплення згідно з календарем профілактичних щеплень. Іноземці можуть самостійно звертатися до будь-якого лікувального закладу, де є сімейний лікар.

Австрія

Всім біженцям спочатку необхідно звернутися до Гуманітарного центру прибуття, де можна отримати першу медичну допомогу, знайти тимчасове житло до 5 діб, їжу та напої, пройти тестування на коронавірус та отримати засоби гігієни та інші речі першої необхідності. На залізничному вокзалі у Відні облаштований інформаційний пункт від Caritas, мешканці України можуть користуватися залізницями та громадським транспортом Австрії безкоштовно за наявності посвідчення особи.

Болгарія

Уряд Болгарії оголосив про відкриття додаткових таборів для біженців з України одразу у п'яти великих болгарських містах - у Бургасі, Варні, Добричі, Русі та Хасково. Усім постояльцям буде надано харчування та медичну допомогу. Там їх проконсультують юристи з приводу надання статусу біженця.