21 листопада
Завантажити ще

Розстріл нацгвардійців у Дніпрі: слідство має три версії дій Артемія Рябчука, включаючи дестабілізацію

Розстріл нацгвардійців у Дніпрі: слідство має три версії дій Артемія Рябчука, включаючи дестабілізацію
Фото: t.me/mosiychuk72.

Слідчі ДБР розглядають три версії трагедії на заводі "Південмаш" у Дніпрі, де боєць Нацгвардії Артемій Рябчук розстріляв товаришів по службі, вбивши п'ятьох з них. Про це сповіщаєє 9 лютого прес-служба ДБР.

Як повідомив директор Державного бюро розслідувань Олексій Сухачов, основною версією слідства є скоєння підозрюваним злочину через нестатутні відносини.

Також слідчі розглядають версію скоєння злочину у зв'язку із психічним захворюванням підозрюваного, його перебуванням у фізіологічному афекті.

За даними ДБР, третя версія – скоєння злочину за дорученням іноземних спецслужб, недержавних організацій, приватних осіб з метою дискредитації системи правоохоронних органів в Україні, дестабілізації правопорядку у країні тощо.

Щоб перевірити цю версію, були надані відповідні доручення управлінню СБУ у Дніпропетровській області.

Зокрема, слідчими встановлено факт відвідування підозрюваним у 2019 році Російської Федерації, де він перебував 2 тижні.

У ДБР зазначили, що розслідування продовжується за низкою кримінальних правопорушень, а саме:

  • умисне вбивство двох або більше осіб (п. 1 ч. 2 ст. 115 ККУ);
  • дезертирство зі зброєю (ч. 3 ст. 408 КК);
  • викрадення військовослужбовцем зброї та бойових припасів в умовах особливого періоду (ч. 3 ст. 410 КК);
  • бездіяльність військової влади за умов особливого періоду (ч. 3 ст. 426 КК);
  • недбале ставлення до військової служби (ч. 3 ст. 425 ККУ).

Очевидно, що перші три відносяться до Рябчука, а ще два стосуються розслідувань щодо Нацгвардії та окремих її керівників.

Що сказав на допиті Артемій Рябчук

За словами заарештованого нацгвардійця, злочин був скоєний ним на ґрунті нестатутних відносин у вигляді психологічного впливу на нього з боку солдатів старшого призову, який розпочався з кінця листопада 2021 року і тривав до моменту скоєння злочину.

Це виражалося у систематичному зневажливому ставленні до підозрюваного та цькуванні його через те, що Рябчук повідомляв командирам про порушення статуту військовослужбовцями під час несення служби. Строковика-новобранця старослуживі примушували до виконання робіт з прибирання приміщень під час відпочинку у складі караулу, що призводило до виснаження його організму.

Також підозрюваний пояснив, що безпосередньо під час скоєння злочину він перебував у емоційному стані, схожому на затемнення свідомості, та люті, що обмежувало його розуміння дій, які він вчиняв. Зазначені обставини перевірятимуться під час проведення психолого-психіатричної експертизи.

При цьому підозрюваний спростував застосування до нього фізичного насильства з боку інших військовослужбовців та командирів.

У ході проведення обстеження підозрюваного встановлено, що тілесних ушкоджень він не має, у стані алкогольного сп'яніння не перебував.

Призначено 24 експертизи, допитано 29 свідків

Наразі слідчими ДБР перевіряються факти недбалого ставлення до військової служби та бездіяльності керівництва військової частини, де проходив службу підозрюваний. З цією метою допитано 29 осіб, з яких 9 – військові службові особи військової частини 3021, у тому числі заступники командира частини, командири рот, відділень тощо.

Проведено обшук у військовій частині, під час якого вилучено документи про порядок проходження служби, організацію несення служби на території "Південмаш", призначено 24 різні експертизи.

Раніше повідомлялося, що МВС знайшло недоліки в організації караульної служби на "Південмаші" та нестатутні взаємини у частині, де служив Артемій Рябчук.

ІСТОРІЯ ПИТАННЯ

Трагедія сталася на "Південмаші" у Дніпрі вночі 27 січня. Нацгвардієць Артемій Рябчук розстріляв з автомата своїх товаришів по службі та працівників заводу, загинули 5 людей. Ще п'ятеро військовослужбовців зазнали поранень (двоє - важкі, вони досі в реанімації). Рябчуку повідомили про підозру за трьома статтями Кримінального кодексу, його заарештовано на два місяці без права внесення застави та утримують у СІЗО Дніпра. Спочатку Рябчук визнав провину, але згодом відмовився від усіх показань – його нові адвокати і він сам заявили, що показання були зроблені під тиском.

У день розстрілу на "Південмаші" подав у відставку Микола Балан, який очолював Нацгвардію. Володимир Зеленський його відставку ухвалив.