Завантажити ще

Нові «робінгуди»: злочинці громять фермерів, щоб ті полагодили дороги та підняли зарплати

Нові «робінгуди»: злочинці громять фермерів, щоб ті полагодили дороги та підняли зарплати
Фото: adm.dp.gov.ua

На Дніпропетровщині розперезалися «робінгуди». Ну чи майже... Бідолашним поки що нічого не роздають, зате громять фермерські господарства у Васильківській ОТГ. Підприємцям спалюють комбайни та трактори, грабують їхні офіси. Дісталося голові громади Сергію Павличенку: вибили вікна у хаті та розбили машину. А заразом залишили записку з дуже «шляхетними» вимогами:

«У місячний термін зробити найкращий район в області, відремонтувати всі дороги по Дніпропетровській області, відкрити та профінансувати всі заклади освіти, підняти зарплати та пенсії населенню Васильківського району. Зробити перевірки фінансування та витрат у всіх громадах Васильківського району.

Зібрати раду фермерів та підприємців Васильківського району та дійти до одного рішення, відновити та профінансувати всі села та селища міського типу.

Якщо наше звернення не буде виконано, то по всьому Васильківському району будуть нещасні випадки. Павличенко Сергій Володимирович буде у списку першим».

Дали на всі 29 днів

«КП в Україні» зв'язалася з шерифом Ноттінгемським, тьху, вибачте, з головою Васильківської ОТГ Сергієм Павличенком і з'ясувала – насправді не варто іронізувати над цією історією, все дуже серйозно.

- Щоб мене залякати, близько десятої години вечора невідомі розбили камінням вікна у будинку у Васильківці, де я живу із сім'єю. Розбили каменем та службовий автомобіль, – розповідає нам Сергій Павличенко. – На автомобілі залишили записку з вимогами, роздруковану на принтері. Із погрозами, що за 29 днів зі мною станеться нещасний випадок.

Погрожували не лише Павліченку, у листівці фігурували й інші прізвища місцевих фермерів, підприємців та керівників.

Час уже спливає, але винних у погромах поки що не знайшли. Хоча справу кримінальну, звісно, відкрили за статтею 194 КК України «Умисне знищення та ушкодження майна». З чим наш співрозмовник не погоджується.

– Я писав додаткову заяву до поліції з проханням порушити справу за статтею 115 КК України («Умисне вбивство»), частина друга. Це ж не просто майно, є ж погрози розправи. Ця стаття дозволила б проводити оперативне розслідування. Але я так зрозумів – ніхто не хоче цим займатися, – зазначає голова громади.

Фермери мовчать

Сергій Павличенко підтверджує: за останній місяць на території Васильківського ОТГ справді почастішали випадки нападу на фермерські господарства. Але до правоохоронців місцеві жителі звертатися не поспішають.

Я звернувся із заявою до Служби безпеки України, звернувся з додатковою заявою до наших правоохоронних органів. Але поки що відповідь тільки одна - справа порушена за 194-ю статтею

- Раніше теж були випадки на території громади, коли до фермерів могли залізти та дизпаливо вкрасти. Але такого масового сплеску злочинності ніколи не було. Я не розумію, чому керівники фермерських господарств мовчать. До одного залізли і комбайн спалили, у другого — трактор і дизпаливо, — продовжує наш співрозмовник.

Він припускає - насправді грабіжники діють не з добрих спонукань, а їх, можливо, цікавлять земельні питання на території громади. У Васильківській ОТГ земельна комісія працює раз на місяць та дає багато відмов. І комусь можливо це не подобається.

- Думаю, фермери бояться чи їх залякують. Потрібно особисто зустрітися з людьми та поговорити. Хоча минулого року також стався напад. Заяву написали, але злочин не розкрито. Тоді вкрали дизпаливо, мінеральні добрива та зерна. Вкрадене так і не знайшли, – розповідає Павліченко.

І припускає, що за свої 20 років роботи нажив чимало ворогів. Можливо, хтось із них і вирішив помститися.

- Я звернувся із заявою до Служби безпеки України, звернувся із додатковою заявою до наших правоохоронних органів. Але поки що відповідь тільки одна - справа порушена за 194-ю статтею. Така ось у нас ситуація, - сказав голова Васильківської ОТГ.

Абсурдні вимоги

Грабіжники висунули цілу низку вимог. Дороги, школи, зарплати… Може, справді тут розруха і треба змушувати місцеву владу щось робити?

- Ну, як сьогодні може Васильківська громада відремонтувати всі дороги на Дніпропетровщині? (До речі, рік тому, наприклад, дорогу між Васильківкою та Миколаївкою ремонтувала Дніпропетровська ОДА – див. фото, - Ред.) Як орган місцевої влади може підняти зарплати, пенсії тощо? Це не в моїй компетенції, – обурюється Павліченко. - Вони вимагають зібрати раду фермерів, підприємців та прийти до якогось там рішення та відновити фінансування. Як?

Як орган місцевої влади може підняти зарплати, пенсії тощо? Це не в моїй компетенції

Наприклад, у Васильківці було пологове відділення. П'ять років тому Національна служба здоров'я його закрила, бо за 30 кілометрів від Васильківки є пологовий будинок зі спеціалістами та всім обладнанням. Утримувати ще один у Васильківці невигідно. То навіщо його відкривати? Щоб простоював?

- У нашій громаді налічується близько 21 тисячі жителів, за 9 місяців у нас померло 373 особи, з них 260 із серцево-судинними захворюваннями. У нас демографія негативна: помирає 400 людей, а народжується 15, - сказав Сергій Павліченко.

Щоб дізнатися, як рухається розслідування нападів на фермерів, «КП в Україні» зв'язалася з поліцією Дніпропетровської області, проте там цю ситуацію не коментували.