21 листопада
Завантажити ще

Держава допоможе: які види виплат отримують постраждалі від війни

Держава допоможе: які види виплат отримують постраждалі від війни
Фото: Yelyzaveta Serhiienko/Press office NBU

З початку повномасштабної агресії Росії наша держава намагається підтримати найвразливіші верстви населення – дітей, людей похилого віку, тих, хто залишився без житла або був змушений його покинути через близькість бойових дій. Розглянемо основні програми допомоги.

Допомога тимчасово переміщеним

За міжнародними оцінками, в Україні понад 7 млн ​​внутрішніх переселенців, з яких офіційно зареєстровано майже 5 млн осіб. Для підтримки громадян, які вимушено залишили рідні міста, держава запровадила спеціальні виплати, і зараз їх отримують 2,6 млн українців.

Допомога від держави на проживання внутрішньо переміщеним особам (ВПО) надається щомісяця у розмірі 2000 грн на дорослу людину та 3000 – на дитину чи людину з інвалідністю.

Фінансова допомога призначається на шість місяців. Проте сім'ї з уразливими категоріями населення отримуватимуть виплати протягом двох періодів, тобто 12 місяців. У складі такої сім'ї мають бути:

  • пенсіонери;
  • троє чи більше неповнолітніх дітей;
  • дитина з інвалідністю;
  • неповнолітні, які прибули на місце призначення без законного представника;
  • особа, яка доглядає людину з інвалідністю.

Також ще один шестимісячний період можуть надати сім'ї, в якій сукупний дохід на одного члена не більш ніж чотири прожиткові мінімуми.

Діє і державна програма забезпечення тимчасового проживання – ця програма надає житло, харчування та медичне обслуговування для ВПО. Щоб скористатися цією програмою, треба звернутися до відділу соціального захисту населення у своєму місці проживання.

Компенсація за надання притулку ВПО

Власники житла, які надали його для проживання внутрішньо переміщених осіб у рамках програми « Прихисток », можуть отримати компенсацію. Вона становить 450 грн на місяць за розміщення одного ВПО у теплу пору року та 900 грн – під час опалювального сезону. Виплати здійснюються у безготівковій формі за вказаними банківськими реквізитами за умови відсутності боргів за послуги ЖКГ у власника житла.

Виплати сім'ям військовослужбовців

Відразу після початку повномасштабного вторгнення Кабмін встановив виплату одноразової грошової допомоги сім'ям загиблих військовослужбовців – 15 млн грн. У разі військового стану інформація про загальну кількість виплат, як і кількість загиблих, зі зрозумілих причин не розголошується. Відомо, що одразу виплачується сума у ​​3 млн грн, а потім – по 300 тис. грн щомісяця.

Також приведено до норми грошові виплати сім'ям зниклих безвісти осіб особового та керівного складу, служби цивільного захисту. Таким особам, якщо встановлено факт позбавлення особистої волі внаслідок збройної агресії, факт захоплення заручниками чи зникнення безвісти, зберігається грошове забезпечення. Це не поширюється на тих, хто добровільно здався в полон чи самовільно залишив місце служби.

За поранення чи загибель посадових осіб

З початку травня в Україні виплачується одноразова грошова допомога тим працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям та посадовим особам місцевого самоврядування, яким завдано тяжкої шкоди здоров'ю при виконанні службових обов'язків у районах ведення бойових дій, а також журналістам.

Якщо отримано інвалідність І групи - 0,8 млн грн; з інвалідністю ІІ групи – 0,5 млн грн; з інвалідністю ІІІ групи - 0,2 млн грн; у разі загибелі держслужбовця або працівника об'єкта критичної інфраструктури - 1 млн грн (виплачуватиметься родичам). Виплату можна отримати протягом трьох років після отримання інвалідності.

Головна умова призначення цієї допомоги: поранення, каліцтва, контузія або захворювання, що призвели до інвалідності, були отримані під час виконання посадових обов'язків після 24 лютого 2022 року в районах ведення бойових дій або в районах, які зазнавали бомбардувань, авіаударів та інших збройних нападів Росії.

Допомога на відновлення житла

Українці, чиї будинки постраждали від бойових дій, можуть подати заяву до «Дії» та отримати гроші на ремонт чи закупівлю ремонтних матеріалів.

Житло має бути пошкоджене під час бойових дій після 24 лютого 2022 року, розміщене на неокупованій території та за результатами оцінки комісії не було визнано таким, що не підлягає відновленню.

Розмір допомоги за один пошкоджений об'єкт не може перевищувати 200 тис. грн. Витратити гроші необхідно протягом року з моменту отримання, інакше залишок повернеться до держбюджету.

Підтримка дітей, які втратили батьків

Її реалізують кілька фондів в Україні (Фонд Шептицького, «Діти героїв» тощо), які виплачують у середньому по 5000 грн на місяць неповнолітнім дітям, чиї батьки загинули на війні. Крім того, дітям допомагають із психологічною та фізичною реабілітацією, оздоровленням, підготовкою до навчання та оволодіння професією.

На тему

Гроші через Укрпошту

На такі самі виплати можуть розраховувати і мешканці звільнених населених пунктів. Розмір одноразової допомоги для мешканців деокупованих територій або осіб, змушених евакуюватися, такий: діти та особи з інвалідністю – 3000 грн, решта всіх категорій – 2000 грн. Виплати можна отримати на Укрпошті.

Також через Укрпошту виплачується допомога тим, хто евакуюється з небезпечних районів залізницею. Мінреінтеграції отримує відомості про евакуйованих осіб від Укрзалізниці.

Додаткові виплати через Укрпошту можна отримати від Товариства Червоного Хреста України – 1200 грн на кожного члена сім'ї та Міжнародної організації з міграції – 2200 грн. Для цього треба звернутися до органів місцевого самоврядування чи призначених військових адміністрацій, де формують списки громадян.