Завантажити ще

Коли закінчиться бензинова криза

Коли закінчиться бензинова криза

Щодня в Україну в'їжджає близько 230 бензовозів. Це допомогло дещо зняти напругу на паливному ринку і подолати пікову травневу кризу, проте пального все одно поки що не вистачає.

Експерти пояснюють: сьогодні абсолютно все пальне надходить в Україну із Європи. І якщо до війни Україна імпортувала через кордони з Польщею, Угорщиною, Словаччиною, Румунією лише 5% пального, то зараз цими шляхами йде все.

Наприклад, як зазначають у всеукраїнській мережі АЗК UPG, все без винятку пальне, що реалізується цією мережею, відповідає стандарту Євро-5 та постачається з Європи. У компанії додають, що мережа UPG стабільна у ціновій політиці та має одні із найкращих цін на ринку.

Дефіцит продовжується

Проте дефіцит пального в Україні продовжується. Хоча задля справедливості варто зазначити, що проблема стоїть не так гостро, як ще місяць тому. У соцмережах кияни діляться досвідом: мовляв, достатньо встати раніше, вибрати АЗС на околиці міста, і уже через 30 - 40 хвилин задача по заправці автомобіля виконана.

Експерти описують ще оптимістичнішу картину. Так, наприклад, директор консалтингової компанії А-95 Сергій Куюн стверджує, що на середину червня черг за автогазом взагалі не було. Єдиний виняток – це станції, де газ продавався не за 42 - 45 грн за літр, а за 37 грн.

– Кілька АЗС із дизпаливом були взагалі без черг або стояло 5 - 10 машин, що взагалі складно вважати чергою на тлі травневих подій, – зазначає експерт. - За бензином – 20 - 30 машин.

За даними експерта, зараз на паливному ринку працює понад півтори сотні компаній. За бензином та дизелем кількість імпортерів зросла вдвічі порівняно з довоєнними цифрами.

Звичайно, все сказане вище не означає, що проблеми скінчилися - до цього ще дуже далеко. Постачання зростає, але й споживання не стоїть на місці. Повертаються люди, активізується бізнес. Але ринок робить свою справу.

За словами Куюна, у Європі українці «вигребли» усі вільні бензовози. Щодня в країну заходить понад 230 машин із пальним. Поступово зростає постачання залізницею, причому тут зберігається найпотужніший потенціал збільшення імпорту.

Великі проблеми

Паливна криза в Україні – це один із наслідків російської агресії. Як відомо, незважаючи на постійні розмови про необхідність диверсифікації, до війни більшу частину потреб – половина бензину та понад 60% дизпалива – Україна задовольняла за рахунок постачання з РФ та Білорусі. Ще близько 10% імпортували з Литви та морем. Тепер ці маршрути закриті, тому дефіцит неминучий. А дефіцит завжди супроводжується зростанням цін.

За даними порталу Minfin, середні ціни на пальне по Україні на 21.06.2022 склали: бензин А-95 преміум – 52,32 грн, бензин А-95 – 50,74 грн, бензин А-92 – 49,67, дизпаливо – 56,56, дизпаливо-преміум – 57,95, автогаз – 41,92 грн.

То коли ж зникне дефіцит? У Мінінфраструктурі озвучили новий прогноз. Як заявив глава міністерства Олександр Кубраков в одному з недавніх інтерв'ю, проблема із дефіцитом пального зникне в Україні до осені, і це стане можливим лише після укладання нових контрактів із постачальниками.

За його словами, брак пального в  Україні викликаний його постачанням вантажівками та поїздами через кордони. Наприклад, Україна втратила можливість доставляти його Чорним морем з Азербайджану та Румунії. Також постачання припинено з Білорусі.

– Весь наш імпорт з ЄС, – уточнив міністр. – Зараз імпортуємо із Бельгії, Нідерландів.

Про те, що головні проблеми нестачі пального в Україні сьогодні так чи інакше пов'язані з Європою, каже і Сергій Куюн. За його інформацією, тамтешні банки не лише не фінансують прямі угоди щодо постачання пального в Україну, а й не хочуть розглядати контракти у всіх регіонах, які потенційно можуть бути задіяні у таких постачаннях. Тобто, наприклад, якщо неукраїнський резидент хоче привезти пальне до Румунії для іншого нерезидента – це вже відмова. Тому що звідти багато пального йде до України.

- Відчуваючи попит, не можуть скласти собі ціну постачальники, судновласники, перевізники, на ринку з'явилася маса аферистів, - зазначає Куюн. - У свою чергу великі постачальники дуже обережно ставляться до України. Подейкують, що рекомендації не поспішати йдуть від чиновників. Наприклад, у Болгарії трейдери узгоджують обсяги постачання в Україну з урядом. Незадоволені й молдавани, бо українці загнали оптові ціни у регіоні. Внаслідок цього в країні зупинилося чимало АЗС, які не можуть потрапити під державне регулювання. У Польщі – протести водіїв.

Новини по темі: Бензин Дефіцит