Завантажити ще

Скорочення допомоги переселенцям, подорожчання палива та допомога від ООН: що зміниться з 1 травня

Скорочення допомоги переселенцям, подорожчання палива та допомога від ООН: що зміниться з 1 травня
Фото: REUTERS/Олександр Єрмоченко

Посібники: виплати, що повернулися додому, не отримають

Сьогодні українські переселенці мають право на допомогу у розмірі 2 тис. грн на дорослу та 3 тис. грн на дитину. Але вже із травня деякі переселенці залишаться без цієї виплати.

Як пояснили в Мінсоцполітики, з травня допомога надаватиметься лише двом категоріям внутрішньо переміщених осіб:

  1. Тим, хто виїхав із територій, що знаходяться в районі бойових дій, тимчасово окуповані чи оточені. Перелік таких територій затверджуватиме Мінреінтеграція за погодженням з Міноборони.
  2. Тим, у кого житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкоджень, якщо вони подали заявку на відшкодування збитків, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, незалежно від того, повернулися вони до свого міста чи ні.

Тобто, кажучи простими словами, якщо людина повернулася до свого рідного міста, там відносно безпечно і її житло не пошкоджено, допомога вона не отримуватиме.

В той же час, найімовірніше, у травні продовжиться виплата 6500 грн, оскільки гроші отримали далеко не всі українці зі схваленими заявками. Як пояснив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль у своєму Telegram, допомогу у розмірі 6,5 тис. грн виділили для 3,6 млн українців, на що витратили понад 23 млрд грн. Проте частина людей, які подали заявки на допомогу в останні дні березня, поки що не отримали своїх виплат. На засіданні уряду 26 квітня було ухвалено рішення про виділення додаткових 2 млрд грн. Ці гроші дозволять виплатити по 6,5 тис. грн. ще 300 тис. українцям.

Допомога від ООН

У травні понад мільйон українців, які постраждали від війни, отримають допомогу від ООН. Про це розповів генсек ООН Антоніу Гутерріш під час спільного брифінгу із президентом України Володимиром Зеленським. Причому йдеться не лише про гуманітарну допомогу, а й про готівкові виплати.

«Ми готові надавати готівку, - цитують Гутерріша ЗМІ. - До кінця травня хочемо покрити 1,3 мільйона людей, до серпня – 2 мільйони людей. Це відбудеться у координації з українським урядом».

Тарифи: поки що на місці

Відносно хороша новина полягає в тому, що у травні тарифи на комунальні послуги не підвищуватимуться. В уряді обіцяють їх заморозити мінімум на період війни та на весь наступний опалювальний сезон після її закінчення. Основну причину цього рішення чиновники не приховують: таким чином влада намагається уникнути астрономічного зростання боргів за комуналку.

З 1 травня 2022 року Україна мала перейти на систему обліку газу в кіловат-годинах, а не метрах кубічних – нова система відповідає європейським правилам. Лічильники в наших будинках залишаться колишніми, з одиницями виміру в кубометрах. А в кіловат-годинник їх переводитимуть шляхом множення обсягу використаного газу на теплоту згоряння. Чиновники зазначають, що калорійність газу відрізняється навіть у межах одного регіону, і ціль закону – зменшити витрати жителів регіонів, де теплота згоряння газу низька. Але скептики підозрюють, що все станеться навпаки, і калорійність газу нам намалюють по максимуму. Сума в платіжках навіть за постійних тарифів зросте мінімум на 20% через переход на нову систему.

Втім, перехід на нову систему обліку у зв'язку з війною можна відкласти. Наразі «Нафтогаз» очікує на уточнення з цього питання від регулятора НКРЕКУ.

Податки: і знову привіт!

Податкові послаблення у зв'язку з війною проіснували недовго: не встигли ми місяць тому розповісти про зниження податків, як їх планують знову підняти. 24 квітня у ВР було зареєстровано законопроект №7311, основним ініціатором якого є той самий голова Комітету з питань фінансів, митної та податкової політики Данило Гетьманцев.

Цей документ пропонує збільшити військовий збір удвічі - з 1,5 до 3% (пряме збільшення податкового навантаження), повернути платне розмитнення автомобілів на іноземній реєстрації (тут виникає резонне питання – навіщо і з якою метою вводили пільги?), запустити перевірки бізнесу по всій території України, де не йдуть бойові дії (як кажуть, саме час), повернути 20% ПДВ на імпорт тим, хто перейшов на схему 2% (що робить безглуздою схему єдиного податку в 2%, анонсовану президентом).

Крім того, документ пропонує скасувати пільги з податків на паливо, тому не за горами серйозне зростання цін на бензин.

- Скасування акцизу та зменшення ПДВ з 20 до 7% у середині березня знизили ціни на паливо на 10-12 грн на літрі, відповідно повернення податків призведе до зворотного ефекту, - пояснив директор Консалтингової групи А-95 Сергій Куюн. – Розрахунок за формулою Мінекономіки вказує, що гранична ціна на бензин буде 45 грн/л. Але це ще не все. Сьогоднішній дефіцит палива змушує окремих учасників ринку "забити" на рекомендації уряду. Тому бензин реально вже по 40, а дизпаливо – 45 грн/л. Тобто з повною ставкою податків реальна ціна злетить щонайменше до 52 і 55 грн/л.

– Бензин по 50 гривень вже скоро! – погоджується аналітик Данило Монін. – А якщо підсумувати, всі спроби лібералізації економіки та допомоги бізнесу під час війни цим законопроектом будуть просто «злиті в унітаз» плюс збільшене податкове навантаження. Якщо це не пряме знищення української економіки, то що ж тоді?

Травневі свята: додаткових вихідних не буде

Українці завжди чекали травневі свята з нетерпінням, адже це не лише традиційний виїзд «на картоплю», а й перші теплі довгі вихідні та відкриття сезону шашликів.

Цього року більшості не до шашликів та не до свят. Та й, власне, самих свят – додаткових вихідних днів – не буде.

Як ми вже писали раніше, до Трудового кодексу на період воєнного стану було внесено зміни. Серед іншого, ці зміни скасовують переноси вихідних, коли у разі збігу святкового дня з вихідним співробітникам давався додатковий вихідний. Тобто список свят та неробочих днів (стаття 73 КЗпП) на період ВП не актуальний: 2 травня та 9 травня будуть звичайними робочими днями.