Завантажити ще

Ринок нерухомості у Львові: попит на оренду житла виріс за два дні

Ринок нерухомості у Львові: попит на оренду житла виріс за два дні
Фото: olx.ua

Запитують, але не їдуть

Останні новини вже відобразилися на львівському ринку нерухомості – агенції отримують все більше дзвінків від жителів східних областей, які придивляються до міст у західній частині країни. Тихе Закарпаття, Прикарпаття чи Львівська область здаються безпечнішими у разі гіршого розвитку ситуації, ніж Київ.

Реального напливу людей, судячи зі слів експертів з нерухомості, у Львові поки що не спостерігається – здебільшого інтерес щодо житла обмежується дзвінками. Запитують, кажуть наші співрозмовники, про короткострокову оренду на місяць-два або на строки ще коротші, у тому числі подобове наймання, це свідчить про те, що затримуватись у Львові, якщо зберуться переїжджати, мешканці східних та центральних областей не планують.

- Попит дещо зріс за останні два дні – не набагато, гадаю, на 10%. Але космічних цін на житло поки що немає – вони залишаються такими ж, – поділилися з «КП в Україні» в одному з агентств нерухомості. - Дзвонять саме зі східних областей. Спрогнозувати, що буде далі, поки важко.

Не через страх війни, а через айтішників

Агенти з нерухомості зазначають - вартість житла у Львові останніми роками стабільно зростає, і це не пов'язано із загостреннями та загрозами зі сходу.

– Підвищення попиту на житло, яке можна було пов'язати з бойовими діями та анексією Криму, було у 2014-2015 роках, – зазначають експерти з нерухомості. – Але тоді попит виріс, а ціни через девальвацію опустилися. Невелика частина орендодавців піднімала вартість оренди - часом і вдвічі, але це не стало масовим явищем. Зараз ціни теж зростають – підвищення помітно з липня минулого року, але військова загроза тут ні до чого.

Справа в тому, пояснюють експерти, що з кожним роком до Львова, який претендує на звання ІТ-столиці країни, переїжджають дедалі більше таких спеціалістів. Відкриваються нові компанії та нові офіси вже існуючих, відповідно, наплив людей впливає на вартість і оренди, і квадратних метрів.

Експерт з нерухомості Роман Юськів. Фото: https://www.facebook.com/photo/?fbid=2268210439887776&set=a.155525611156280

Експерт з нерухомості Роман Юськів. Фото: https://www.facebook.com/photo/?fbid=2268210439887776&set=a.155525611156280

– А через загрозу війни вартість, навпаки, може падати, а не зростати, – пояснює «КП в Україні» експерт з нерухомості Роман Юськів. – Ринок нерухомості «підлаштовується» під айтішників – вони як винаймають, так і купують квартири. Львів стає якірним містом у сфері IT, тут лоукости дешеві, життя стає комфортнішим – можна жити у Львові за українськими цінами та дешево літати куди хочеш.

Найдорожче - у центрі та IT-районах

Також підвищення цін на житло помітно на тлі затишшя, яке настало на ринку нерухомості у 2020 році – з початком карантину. У перший рік, за словами ріелторів, квартири взагалі були не затребувані.

- Стрибок цін стався минулого року - він спостерігався з липня до грудня. Це пов'язано насамперед із купівельними можливостями клієнтів, - продовжує Роман Юськів. – IT-сфера розвивається, Львів – місто, в якому відкриваються нові фірми та великі IT-компанії, середня зарплата в яких, згідно з опитуваннями, становить 7,5 тисячі доларів. Це гарна європейська зарплатня.

Найвищий попит, за словами експерта, на житло в новобудовах у Франківському та Залізничному районах Львова. За даними порталу ЛУН Місто, тут у лютому 2022 року квадратний метр житлової площі обходиться в 1150 у.о. У Личаківському районі – 1200 у.о., а у Галицькому, центральному, 1520. Найдешевші – Шевченківський (940 у.о.) та Сихівський (910 у.о.) райони. Якщо порівняти з цінами у лютому 2021 року, то житло в центрі подорожчало на 370 доларів за квадратний метр, у Франківському та Залізничному районах – на 200 та 370 у.о., у Личаківському – на 250, у Шевченківському та Сихівському – на 200 доларів.

Від 1200 доларів за квадратний метр

На ціну нерухомості впливають також підвищення вартості будматеріалів – як у нас, так і в усьому світі, та зростання зарплати будівельників, яку зараз підтягують до європейського рівня.

На квадратні метри у Львові, за словами Романа Юськіва, попит зріс приблизно на 20%. Слідом пішли вгору і ціни. Якщо на початку карантину за квадратний метр у новобудові в спальному районі потрібно було віддати 750-800 доларів, то зараз менше ніж за 1000-1200 нічого й шукати - якщо хочете непогане житло, а не розвалюху, в яку доведеться вкласти багато грошей.

Ще восени цей мінімум був на 100 доларів нижчим. Вже сьогодні за «штуку», за словами агентів, нічого хорошого не купиш.

Новобудови привабливіше для покупця тим, що навряд чи в найближчому майбутньому доведеться міняти електромережі, латати каналізацію або лагодити стелю. Нові матеріали та технології будівництва, безшумні ліфти, відеоспостереження, а також можливість облаштувати простір так, як вважаєте за потрібне – у багатьох квартирах передбачено вільне планування, дають їм більше шансів в очах покупця.

Історичний центр Львова забудований старими будинками – територія внесена до Світової спадщини ЮНЕСКО.

- У центрі, якщо житло добре збережене, ціни теж зросли, а якщо йдеться про некомфортне, з входом у кухню - воно не подорожчало, - зазначають агенти з нерухомості.

Загалом у центральній частині міста житло зустрічається різне – від елітного до старих квартир в австрійських будинках із входом через кухню, без ремонту та з високими стелями, що позначається на платіжках за опалення взимку. Таке планування сподобається далеко не всім, нехай це буде житло навіть в самому центрі - на площі Ринок, з видом на мерію.

Агенти нерухомості відзначають, що поки не бачать причин для різкого підвищення цін на нерухомість найближчим часом. Нагнітання ситуації може призвести до коливання вартості короткострокової та подобової оренди житла, але тут несподіваних сплесків поки що немає.