Завантажити ще

Податок на домогосподарство: кому він піде на користь, а кому – зашкодить

Податок на домогосподарство: кому він піде на користь, а кому – зашкодить
Фото: УНІАН

Депутати від правлячої партії «Слуга народу» вирішили внести зміни до Податкового кодексу щодо принципу оподаткування громадян. Його суть полягає в тому, що пропонується запровадити поняття «домоекономіка», дозволити громадянам займатися дрібним бізнесом без відкриття ФОПу і при цьому не дивитися на доходи кожного окремо взятого українця, а в перерахунку на всіх його домочадців. Загалом ініціатива, на перший погляд, хороша. Але юристи та економісти вже знайшли в ній підводне каміння.

Що пропонують депутати

Група народних депутатів із фракції «Слуга народу», серед яких відомі Галина Третьякова, Данило Гетьманцев та Євген Брагар, внесла до парламенту законопроект « Про домогосподарство (домоекономіку) ». Цей документ визначає поняття домогосподарства, затверджує принципи формування доходної та видаткової частини бюджету сім'ї, а також вносить обов'язок для отримання соціального трансферту заповнювати щорічну податкову декларацію. Обов'язковість декларування не стосується лише осіб, які отримують пенсійні виплати та стипендії.

З одного боку, в документі йдеться про те, що реєструватися як домогосподарство зовсім не обов'язково - це справа, майже як колгосп, суто добровільна. Але з урахуванням того, що для отримання субсидій доведеться показувати річний сімейний дохід, то статус домогосподарств доведеться набувати багатьом.

Законопроект начебто спрощує ведення бізнесу членами домогосподарства. Вони зможуть займатися деякими видами бізнесу без набуття статусу фізособи – підприємця (скорочено ФОП), що сильно спрощує бюрократичну тяганину на відкриття та подальше закриття ФОПу.

Для того, щоб скористатися правом на оподаткування домогосподарства, депутати пропонують відповідати декільком критеріям :

 • подавати річну податкову декларацію домогосподарства;
 • вести бізнес виключно у складі домогосподарства;
 • річний дохід домогосподарства не повинен перевищувати 8 мільйонів гривень.

До видів підприємницької (економічної) діяльності, які дозволяється здійснювати без реєстрації фізичної особи – підприємця, належать переважно сфера послуг. (Повний список дивіться у «Конкретно».)

Ідея полягає в тому, що за підсумками року українці, які зайняті дозволеними видами бізнесу, подаватимуть податкову декларацію домогосподарства, і їм, виходячи з цього, нараховують податки. Щоправда, ставку оподаткування у законопроекті не вказано. Ймовірно, її встановлюватимуть під час обговорення документа чи окремим законопроектом.

Плюси законопроекту

Експерти вбачають у цьому механізмі деякі переваги для вже існуючих ФОПів та тих, хто працює нелегально.

– Уявіть ситуацію, що є сімейна пара. І на чоловіка відкрито якийсь вид бізнесу, наприклад, торгова точка чи кав'ярня, – каже юрист Марина Коваль. - Щоб дружина його підмінила у разі хвороби за прилавком або щоб вона працювала офіціантом за стійкою, зараз за законом її потрібно оформляти як найманого працівника. Якщо буде проголосований цей законопроект, то члени сім'ї спокійно зможуть підміняти один одного у сімейному бізнесі, не побоюючись штрафів із боку податкової.

Також, за словами юриста, цей законопроект дозволить вийти з тіні тим, хто не хоче оформляти ФОП, побоюючись паперової тяганини, та тим, хто підробляє неофіційно в період пошуку нової роботи.

– У законопроекті нічого не сказано про ставки податків для домогосподарств, – каже юрист. - Тому зараз неможливо сказати, наскільки вони будуть вигідні в порівнянні з відкриттям звичайного ФОПу.

Мінуси законопроекту

При цьому законопроект може суттєво ускладнити життя отримувачам субсидій.

- Законопроект визначає поняття соціального трансферту (тобто грошові виплати, які не пов'язані з господарською діяльністю: допомоги, субсидії, соціальні пільги або послуги тощо - Авт.), для отримання якого домогосподарство зобов'язане подати річну податкову декларацію, - каже експерт із соціальних питань Андрій Павловський. - Крім того, домогосподарство, яке має борги і не може задовольнити вимоги кредиторів, визнається банкрутом з усіма наслідками, що звідси випливають.

У цьому контексті вбачають загрози для громадян та інші експерти. За їхніми словами, якщо закон буде прийнято у такому вигляді, то можна буде позбутися житла за борги одного з членів сім'ї, навіть якщо житло йому й не належить.

– Цей законопроект можна розглядати в рамках стратегії держави щодо боротьби з боржниками за послуги ЖКГ, – каже експерт з питань ЖКГ Олег Попенко. - Оформляючи законом поняття домогосподарства, легше забрати квартиру за борги у людей. Зараз перед тим, як розібратися з боргами, що накопичилися, треба подивитися, хто власник, хто зареєстрований, чи є діти, хто спадкоємці і т.д. Забрати за борги нерухомість за існуючою процедурою дуже складно. Якщо закон набуде чинності, то за зареєстрованого домогосподарства квартири забиратимуть без суду та слідства, просто накладаючи арешт на майно.

За словами експерта, також після набуття чинності цим законопроектом будуть різко урізані розміри субсидій.

- Зараз багато українців прописані (зареєстровані) на різні адреси, але часто проживають разом, - каже Олег Попенко. - У новому варіанті реєстрація домогосподарства змінить структуру платників послуг ЖКГ та отримувачів субсидій.

У законопроекті йдеться, що щорічну декларацію для отримання соціального трансферту не потрібно буде подавати лише студентам та пенсіонерам. Тобто тим категоріям, про прибутки яких держава вже й так усе знає.

Про що не сказано у документі

У всьому світі податок на домогосподарство застосовується дещо в іншій інтерпретації. У розвинених країнах дивляться на доходи у перерахунку на кількість людей. Адже холостяк із середньою у країні зарплатою житиме набагато краще, ніж сім'я, де в єдиного працюючого така ж зарплата ділиться ще на другу людину та одного або кількох дітей.

За словами економіста Олексія Куща, у багатьох країнах доходи нижче за певний рівень не обкладаються податками. І такий самий принцип він пропонує застосувати і в Україні.

- В ідеальному випадку не повинні оподатковуватись доходи, рівні реальному прожитковому мінімуму, - вважає Олексій Кущ. - При цьому розміри прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати, мінімальної пенсії та неоподатковуваного податкового мінімуму мають бути рівними.

Тобто, за запропонованим ним механізмом, якщо прийняти реальний прожитковий мінімум, наприклад, на рівні 6,5 тисяч гривень, то холостяк із зарплатою в 20 тисяч грн платив би податки так: 20 – 6,5 = тобто. з 13,6 тис. грн, а сім'я, де єдиний годувальник - батько з тими самими 20 тисячами зарплати, але який утримує дружину в декреті та дитину, сплачувала б податок з 20 - 3х6,5= з 0,5 тис. грн.

Але, як ми вже зазначили вище, у поточному законопроекті механізм оподаткування домогосподарств поки що не представлений.

КОНКРЕТНО

Які послуги зможе надавати домогосподарство
 • перукарські та косметологічні послуги;
 • юридичні консультації;
 • послуги домашньої обслуги;
 • догляд за хворими чи немічними особами;
 • надання індивідуальних уроків (репетитора);
 • індивідуальне виховання дітей (гувернер);
 • послуги, пов'язані з очищенням та прибиранням приміщень за індивідуальним замовленням;
 • ремонт взуття, одягу, побутових текстильних та трикотажних виробів, килимів та килимових виробів, шкіряних галантерейних та дорожніх виробів, меблів, радіотелевізійної та іншої аудіо- і відеоапаратури, електропобутової техніки та інших побутових й офісних приладів, годинників, інших предметів особистого користування, домашнього споживання та металовиробів;
 • технічне обслуговування та ремонт музичних інструментів;
 • послуги з прання та прасування білизни й інших текстильних виробів;
 • роздрібна торгівля продовольчими та непродовольчими товарами з лотків та на ринках;
 • послуги із перевезення пасажирів автомобільним транспортом;
 • послуги з перевезення вантажу;
 • діяльність у сфері ресторанного господарства;
 • інші види робіт, до яких залучаються члени домогосподарства, крім видів діяльності, які підлягають ліцензуванню та належать до незалежної професійної діяльності.