22 листопада
Завантажити ще

Ринок праці в Україні: чого нам чекати від вакансій та зарплат у 2022-му

Ринок праці в Україні: чого нам чекати від вакансій та зарплат у 2022-му
Фото: Синиця Олександр/УНІАН

Прогнози українських економістів та міжнародних інституцій одностайні: наступного року українська економіка зростатиме, хоч і не дуже високими темпами. Експерти ринку праці надихнулися: адже зростання економіки означає, що країна потребуватиме додаткової робочої сили.

Хто знадобиться ринку праці, чи збільшиться кількість вакансій, наскільки зростуть зарплати? Які нові тенденції захоплюють українську сферу праці? Відповіді на ці запитання «КП в Україні» шукала разом із експертами.

Найпопулярніші

Аналіз тенденцій 2021 показав, що ринок праці звик до нових умов і почав оживати. Про це у коментарі «КП в Україні» розповіла керівник PR-напрямку grc.ua Руслана Березовська.

«Зарплати незначно, але збільшились за рік, – каже експерт. - У всіх професійних областях збільшилася кількість вакансій та резюме. Працівники сміливо почали звільнятися та шукати нову роботу з найкращими умовами».

За словами Березовської, найбільш затребуваними фахівцями протягом кількох років є представники сфери продажу. За останній рік кількість відкритих вакансій для цих фахівців на кадровому порталі grc.ua збільшилася на 137%. Їх і надалі активно шукатимуть та запрошуватимуть на роботу, адже від них залежить фінансовий успіх компаній. Українських фахівців у сфері продажу готові взяти на роботу та за кордоном. Наприклад, у країнах ЄС роботодавці переманюють українських менеджерів із продажу вищими зарплатами, бонусами та допомогою з документами для переїзду.

Говорячи про найзатребуваніші професії, експерти також говорять про робітників: відтік наших співгромадян за кордон насамперед на заробітки не проходить для української економіки безслідно.

Керівник відділу роботи з партнерами компанії Jooble Олена Кирильєвніна констатує: з початком пандемії потреба в робочих руках зросла і продовжує залишатися на високому рівні вже тривалий час.

- За нашими даними, у 2021 році роботодавці найчастіше шукали вантажників, швачок, кухарів, охоронців, і у 2022 році представники робітничих спеціальностей, особливо які мають вузьку спеціалізацію, будуть мати великий попит, як і у 2021-му, - зазначила керівник відділу з роботі з партнерами у розмові з «КП в Україні». - Прогнозуємо, що за підсумками 2022-го у топі найпопулярніших вакансій також будуть вантажник, комірник, охоронець. Активно у 2022 році зростатиме найм спеціалістів у сфері рітейлу. Як і раніше, активно шукатимуть кур'єрів, продавців-консультантів, менеджерів з продажу.

До списку найбільш зростаючих сфер від засновника компанії Performance Managment Сергія Сарояна увійшли медики, айтішники та управлінці у сфері логістики. На думку експерта, вже наступного року попит на медичні факультети зросте, оскільки, за різними оцінками, до 2027 року Європі знадобиться щонайменше півмільйона медиків.

Сфера IT зберігає лідируючі позиції вже багато років, і, згідно з прогнозами, до кінця десятиліття область розробки програмного забезпечення зросте на 22%. І це означає створення понад 300 тис. нових робочих місць.

Що ж до грамотних управлінців у сфері логістики, то, пояснює Сароян, періодичні панічні закупівлі, які супроводжують початок чергових локдаунів, перевернули методи своєчасної доставки, куди тривалий час покладався ритейл.

Старі та нові тренди

Якщо у 2020 році, коли бізнесу довелося піти на перший локдаун, у компаній були великі сумніви у продуктивності та зацікавленості персоналу у віддаленому форматі роботи, то 2021 показав марність цих побоювань, каже Березовська. Співробітникам сподобалося працювати в «домашніх офісах», люди стали цінувати свій комфорт.

Цього року відбулася переоцінка цінностей. Work-life баланс (співвідношення роботи та особистого життя. – Авт.) набуває все більшого значення. Люди стали більше цінувати час, витрачений на дорогу в офіс, при виборі роботи важливе місце займає комфортна атмосфера в компанії, побільшало людей, які не бажають працювати повний день в офісі. Все більше поширюється дистанційний та гібридний формат роботи.

– Треба сказати, що наші компанії впроваджують нововведення у графік роботи не надто швидко, – констатує Березовська. – Зараз лише 13% компаній пропонують своїм співробітникам гібридний формат роботи, коли частина робочого часу працівник в офісі, а частина – вдома. Повністю дистанційний графік роботи пропонують лише 9% компаній. Проте вже сьогодні охочих працювати віддалено набагато більше, ніж пропозицій. Отже, у залученні та утриманні найкращих фахівців виграють ті компанії, які будуть більш гнучкими та швидко модернізують робочі процеси для впровадження гібридного чи повністю дистанційного формату роботи персоналу.

Цікаво, що ці тенденції притаманні не лише молодому поколінню працівників. Старше покоління теж стало більше цінувати власний комфорт і активніше переходити в ті компанії, які краще відповідають їхнім потребам та цінностям.

Олена Кирильєвніна погоджується: загалом серед роботодавців у 2022 році збережеться та розвиватиметься гібридна модель роботи, за якої співробітники підприємств можуть працювати як з офісу, так і віддалено з дому. До речі, уточнює експерт, у такому форматі з 1 січня 2021 року працює і Jooble.

- Співробітники нашої компанії не зобов'язані їздити в офіс, і географія їхнього перебування не контролюється: співробітник може працювати віддалено як з будь-якої точки України, так і з світу. Головне – бути на зв'язку в робочі години за українським часом, оскільки головний офіс та майже всі співробітники Jooble знаходяться тут, – зазначає експерт. - Але, звичайно, такий варіант виключений для компаній, що працюють у сферах, які неможливо адаптувати під онлайн: логістику, виробництво, частково торгівлю, готельно-ресторанний бізнес тощо.

Експерт відзначає інші тренди ринку праці-2022. Зокрема, наступного року збережеться тренд переходу робочої сили з галузей, що страждають через пандемію, в ті, що розвиваються більш активно і менш схильні до карантинних обмежень. Вже сьогодні видно, що претенденти шукають варіанти для перепрофілювання та онлайн-навчання, хочуть мати фінансову подушку, яку можна заробити у більш стабільних галузях, наприклад, ІТ.

Крім того, серед претендентів набирає популярності тренд на працевлаштування з офіційною «білою» зарплатою. У зв'язку з цим у Jooble прогнозують певний спад трудових відносин у тіньовому секторі економіки.

І, нарешті, посилюється ще одна тенденція – подальша диджиталізація компаній.

- Підтримка якісної комунікації між компанією та співробітником, навчання персоналу, утримання залучення працівників у корпоративні процеси та культуру, підтримка мотивації у нових реаліях неможливі без цифрових технологій та диджиталізації, - вважає Руслана Березовська. - Ці процеси відбувалися і раніше, проте вимушений перехід до дистанційної роботи в період локдауну змусив бізнес терміново впроваджувати цифрові інновації. Одні компанії були до цього готові, а для інших це стало серйозним викликом.

Що буде із зарплатами

Опитування серед претендентів, проведене сайтом з пошуку роботи Jooble, показало: зарплата є найважливішим критерієм при виборі місця роботи. Виявилося, що багато хто з опитаних фахівців незадоволений рівнем своєї зарплати і планує просити її підвищення.

Просити про підвищення українців мотивує інфляція, підвищення середньої заробітної плати по ринку, підвищення власної кваліфікації та тривалий час роботи на одному місці. Причому в більшості випадків (53%) символічне підвищення працівників не влаштовує: вони були б задоволені підвищенням на 40% і більше. У разі відмови роботодавця переглядати зарплату три чверті українців зізналися, що готові звільнитися з роботи.

Роботодавці, в принципі, не проти: опитування показують, що майже половина (49%) планують збільшити зарплати своїм співробітникам у 2022 році. Тож тепер головне, щоб шляхи незадоволених працівників та лояльних роботодавців перетнулися.

Експерти, опитані «КП в Україні», прогнозують зростання зарплат наступного року на 8-12%, зазначаючи: якщо говорити загалом, підприємства дотримуватимуться середнього темпу зростання цін, який задає держава підвищенням мінімальної зарплати.

Втім, каже аналітик компанії Esperio Олександр Болтян, інфляція не стане єдиним тригером підвищення заробітних плат. Наприклад, у сфері обслуговування стрімкої зарплатної динаміки не передбачається – хіба виникне ризик падіння торгових оборотів.

На думку Болтяна, у 2022 році зможуть заробити ті, хто організовуватиме свої служби доставки. Логістичні компанії, будь то перевезення меблів або доставка їжі, є сьогодні гарною можливістю організувати свій бізнес та стабільно працювати.

Високооплачувані вакансії будуть присутніми для IT-сфери, управлінців, медперсоналу приватних клінік, маркетологів.

Наступного року вітчизняний ринок праці буде стабільним із поступовим покращенням трудових умов для населення, продовжує експерт. За його словами, український менталітет у будь-які важкі для країни часи – від кризи 2014-2015-го до пандемії 2020-2021-го - стимулює адаптуватися до нових умов обидві сторони. І роботодавець, і найняти працівник прагнуть знайти консенсус, щоб зберегти взаємовигідну співпрацю.​