Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
17 квiтня
Завантажити ще

Прогнози українських економістів: що збулося 2021-го

Прогнози українських економістів: що збулося 2021-го
Фото: Синиця Олександр/УНІАН

У грудні економісти традиційно дають прогнози на наступний рік, а ЗМІ їх із задоволенням публікують. Щоправда, через рік багато хто про них уже не згадує: чого минуле ворушити? Адже попереду – новий рік та нові очікування.

Але погодьтеся: щоб серйозно ставитися до нових прогнозів економістів, було б непогано проаналізувати, як справдилися минулорічні. Наразі ми цим займемося та дізнаємося, хто з вітчизняних експертів виявився ближче за інших до істини..

ВВП: зростає, але повільно

Минулого року українські економісти вірили, що ситуація з пандемією наближається до свого логічного завершення, тому на великі потрясіння не очікували.

Зокрема, економіст Владислав Банков зазначав, що 2021-го економіка зросте на 1,5-2%, хоча називав це не зростом, а відновленням після пандемії за рахунок роздрібу та сфери послуг.

Аналітик Данило Монін та президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко як базовий прогноз зростання ВВП називали 4%.

З дещо більшим оптимізмом дивився у 2021 році аналітик ТелеТрейд Сергій Родлер, на думку якого ВВП за підсумками цього року мав зрости на 5-6%.

А ось аналітик «Центру біржових технологій» Максим Орищак був налаштований дуже песимістично, зазначаючи, що 2021-го на українську економіку очікує не зріст, а падіння до 2%.

Що насправді?

Очевидно, що одностайності в експертному середовищі не було – вони називали різні цифри. І це не дивно, оскільки другий рік експертним прогнозам заважає пандемія – незрозуміло, як довго продовжуватимуться локдауни і наскільки сильно вони торкнуться тих чи інших сфер.

Тим не менш у листопаді свої прогнози оновили міжнародні експерти, і з великою ймовірністю можна говорити, що за місяць-півтора вже навряд чи щось кардинально зміниться.

Зокрема, у Bank of America погіршили прогноз зросту економіки України у 2021 році з 4,5% до 3%, Банк JP Morgan взагалі обвалив прогнозний зріст українського ВВП з 4,5% до 2,3%. А згідно з оновленим прогнозом Європейського банку реконструкції та розвитку, українська економіка за підсумками 2021-го зросте на 3,5%.

Виходячи з цього, найближчими до реальності виявилися Данило Монін та Олександр Охріменко.

Курс: гривня міцніша, ніж від неї очікували

Данило Монін та Сергій Родлер називали середній курс на 2021 рік 29-30 грн за долар.

30,5-31 грн за долар на кінець 2021 року прогнозував Владислав Банков.

На думку Максима Орищака, курс продажу долара у 2021 році мав бути близьким до 30 грн.

Олександр Охріменко прогнозував курс 29-30 грн, хоч і уточнював: з економічного погляду без участі політичних мотивів можна чекати на ревальвацію до 25-26 грн за долар.

Керівник аналітичного департаменту Forex Club Андрій Шевчишин називав три сценарії для курсу-2021: базовий 29,0-30,5 грн за долар, песимістичний 30,0-31,5 грн, оптимістичний 28,5-29,5 грн за долар.

Досить великий діапазон для курсу – 27-30 грн за долар – давав Олексій Кущ. Такий розкид експерт пояснював тим, що було незрозуміло, який вплив чинитиме фактор зовнішніх боргів і чи продовжиться співпраця з МВФ. При цьому експерт схилявся до того, що, найімовірніше, 2021-й гривня переживе за своїм звичайним графіком, зміцнюючись до літа та послаблюючись восени та взимку.

Що насправді?

Цього року гривня справді особливих потрясінь не переживала, і її курс у грудні коливається біля позначки 27 грн за долар. Як бачимо, деякі експерти давали у своїх прогнозах чималі діапазони, але нинішній курс потрапив лише в діапазон Олексія Куща.

Інфляція: експертів підвів оптимізм

Треба сказати, що з приводу інфляції багато експертів були налаштовані надто оптимістично. Зокрема, прогнози Олексія Куща, Максима Орищака, Сергія Родлера та Олександра Гаврутенка потрапили у діапазон 4-7%. Хоча Гаврутенко і уточнював, що при продовженні кризи зріст цін буде значнішим.

Данило Монін як базову інфляцію називав показник 9,5%. Із цими цифрами погоджувався і Владислав Банков, а Олександр Охріменко прогнозував показник на рівні 10%.

Що насправді?

Називати точний показник інфляції за підсумками року поки що зарано – його ми дізнаємося лише через два місяці. Але певні висновки можна зробити: погодьтеся, що наприкінці року прогнози робити набагато легше, ніж на початку.

За минулі 12 місяців (жовтень до жовтня) ціни зросли на 10,9%. Ймовірно, що на цьому рівні інфляція плюс-мінус збережеться і на кінець року. Таким чином, дуже близько до істини виявилися експерти з другого «пулу» - Данило Монін, Владислав Банков та Олександр Охріменко.

Біткоїн: з прогнозами було складно

Рік тому - 10 грудня 2020 року – курс біткоїну становив 18,4 тисяч доларів за монету. Тоді експерти одностайно зазначали, що біткоїн жодним прогнозам не піддається, і головний прогноз полягає в тому, що прогнозованої динаміки немає. Не виключаються ані гіпертрофований зріст, ані несподіваний обвал.

Але за всієї цієї непередбачуваності експерти так само одностайно очікували зріст, причому деякі озвучували конкретні цифри. Так, Максим Орищак називав найближчим орієнтиром 26 тисяч доларів, після чого відновиться надування  бульбашок. Сергій Родлер прогнозував зріст курсу до 25-30 тисяч доларів.

А Андрій Шевчишин давав три прогнози для біткоїна: 15-25 тис. доларів у базовому сценарії, 10-15 тис. доларів у песимістичному сценарії, 25-35 тис. доларів за оптимістичного сценарію розвитку подій.

Що насправді?

Експерти мали рацію лише в тенденціях: біткоїн непередбачуваний і зростатиме. Проте навіть найоптимістичніші прогнози виявилися далекі від реальності: на 9 грудня 2021 року курс біткоїну склав майже 50 тис. доларів за монету. До речі, якщо минулого року найсміливіші прогнози експертів не заходили далі за 35 тис. доларів, то цього й 100 тисяч доларів за монету вже не здаються нереальною планкою.