21 грудня
Завантажити ще

"Ноу-хау" від української влади. Чи вигідно замінювати газ електрикою

Фото: ns1.kospel.pl

На останній пресконференції Володимир Зеленський зробив багато заяв. І поки всі обговорювали можливий держпереворот, який, за словами президента, готується найближчими днями, практично непоміченою пройшла заява глави держави про те, якою він бачить енергетичну політику країни на найближчі роки.

Президент запропонував вирішувати проблему нестачі газу… відмовою від нього та переходом на електрику. «КП в Україні» розбиралося, чи це можливо і наскільки вигідно це буде для населення.

Добре забуте старе

Газ у Європі продовжує залишатися рекордно дорогим. Цього тижня тисяча кубометрів палива на європейських біржах коштує дорожче за 1100 доларів. Це означає, що в Україні таке паливо з урахуванням податків та доставки продавалося б дорожче за 40 грн за кубометр. А оскільки з травня наступного року тарифи на газ для українців влада пообіцяла відпустити у вільне плавання, то не виключено, що наступного опалювального сезону саме стільки доведеться платити населенню за газ – це вп'ятеро дорожче, ніж сьогодні.

Який із цього може бути вихід? Найближчим часом у влади жодного плану Б, схоже, немає. Але в перспективі Володимир Зеленський пропонує взяти курс на відмову від газу та перехід на електроопалення. За його словами, нарощувати видобуток газу слід, але Україна вже зараз практично повністю (на 97%) самостійно забезпечує себе електроенергією.

На думку глави держави, Україні потрібно змінити підхід до енергетичної політики та готувати всю інфраструктуру під збільшення споживання електроенергії. При цьому потрібно встановити тарифи, які діятимуть щонайменше три роки.

- Має бути хайп, люди повинні цього хотіти – відмовитися від газу, - вважає Зеленський. - заради екології чи економії. Але тоді людина має отримувати реальну ціну на електроенергію на найближчі 3-5 років.

Важко сказати, що мав на увазі президент під словосполученням «реальна ціна», але, за його словами, тарифи на комунальні послуги мають бути ринковими.

Скажімо одразу, що ідея Володимира Зеленського не вражає новизною. Відмовитися від газу та замінити його електрикою у 2014 році пропонував ще прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. На той час запровадили досить недорогий тариф для опалення електрикою, щоб люди переходили на електроопалення. Щоправда, тоді ця ідея не набула широкої підтримки у населення: віялові відключення 2014 року показали, що залежність від одного джерела енергії – це не найкращий спосіб влаштувати особисту енергетичну безпеку.

Потрібні нові АЕС та мережі

Ідея відмовитися від газу та перейти на електрику – це питання не одного року. Нині ми маємо дефіцит власної генерації, і ми змушені закуповувати електрику в Білорусі.

Але збільшити власне виробництво електрики та замінити ним газ таки можна. Для цього потрібно збудувати в Україні кілька нових енергоблоків АЕС за новими технологіями. Це повинні бути так звані реактори третього покоління, на яких можна змінювати потужність, що генерується, підвищуючи її в години пікового навантаження і зменшуючи в нічний час. На тих блоках, які працюють в Україні зараз, так робити не виходить – тому в пікові години підключають їм на допомогу вугільну генерацію. А вугілля, як ви знаєте, у нас не вистачає.

Зараз Україна веде переговори з американськими компаніями, і ті, в принципі, можуть побудувати нам нові АЕС, але це питання перспективи 2030 року і далі.

Крім того, якщо в перспективі відмовлятися від газу, то доведеться збільшувати пропускну спроможність усієї енергосистеми країни. Для цього потрібно буде будувати нові лінії електропередач та підстанції. Це може вийти у мільярди доларів і коштувати не менше, ніж будівництво самих реакторів.

Особливо велика проблема з опаленням може виникнути в містах. Справа в тому, що при відмові від центрального опалення, яке забезпечується за рахунок спалювання газу, різко зросте споживання електрики в квартирах, а внутрішньобудинкові мережі багатоквартирних будинків цього не витримають. Навіть у нових будинках у період міжсезоння, коли люди гріються обігрівачами та кондиціонерами, трапляються аварії.

Хоча загалом ідея збільшення нічного споживання електроенергії населенням з погляду балансування енергосистеми виглядає цілком здоровою. За низьких нічних тарифів на електрику люди можуть самі встановлювати системи опалення будинків на базі теплоакумуляторів. Суть цієї системи така, що споживання відбувається лише в нічний час, тепло запасається у спеціальній ємності, а потім використовується протягом дня для обігріву будинку чи квартири. З погляду енергосистеми такі варіанти досить вигідні – нічне споживання зростає, а отже, можна збільшувати обсяги дешевої генерації на АЕС.

Що вигідніше?

При виборі системи опалення більшість людей ставить те саме питання – а який вид опалення більш вигідний? Давайте прикинемо, яке співвідношення між ціною електрики та ціною газу має бути, щоб людям було вигідніше грітися електрокотлами, а не газом.

Якщо ви включаєте в мережу звичайний електрообігрівач, його споживана потужність практично повністю дорівнює тепловій. Тобто все, що обігрівач спожив, він перетворює на тепло. Якщо ви витратили 100 кВт * год електрики, то отримаєте від обігрівача 100 кВт * год теплової енергії. Тут усе просто.

З газом дещо складніше. При спалюванні одного кубометра газу в середньому виділяється близько 10 кВт*год теплової енергії. Але якість газу в трубі може суттєво відрізнятися – сьогодні він до вас приходить найкращої якості, а завтра гіршої. По-друге, треба враховувати ККД газового обладнання. Для старих котлів це може бути 60%, а для нових – близько 90-95%. Тобто, спалюючи кубометр газу у старому газовому котлі, ви отримаєте близько 6 кВт*год тепла, а в сучасному обладнанні – близько 9-9,5 кВт*год тепла.

Наразі точаться розмови про те, що найближчим часом тариф на електрику для населення потрібно підвищувати до рівня щонайменше 3 грн за кВт*год.

У такому разі топити електрикою буде вигідніше, якщо кубометр газу коштуватиме більш ніж у 9 разів дорожче, ніж кіловат*година електрики – тобто 27 грн за кубометр. Якби ввели спеціальний тариф на опалення, наприклад, на рівні 1 грн за кВт*год, то електроопалення було б вигідніше вже за ціни на газ дорожче 9 грн за кубометр. Нескладно порахувати, що за нинішньої ціни електроенергії в 1,68 грн за кВт*год обігріватися газом вигідніше до того моменту, поки той коштує дешевше за 14,5 грн за кубометр.

Як кажуть експерти, переходити на опалення вигідно, якщо газ коштує дорого, а електрика - дешево. Але вгадати, якою буде ринкова ціна того чи іншого виду палива за рік, не зможе ніхто. Тому переходити на електроопалення можна буде лише у тому випадку, якщо держава ухвалить довгострокову програму стимулювання таких вкладень та встановить довгостроковий пільговий тариф на електрику.

- Сьогодні тарифи на газ для опалення все ще вигідніші для населення, - каже експерт з енергоефективності Ігор Черкашин. - Але якщо замість електрокотла встановити тепловий насос з коефіцієнтом перетворення хоча б 3-4, тобто на 1 кіловат * год спожитої електроенергії він виробляє 3-4 кВт * год теплової енергії, то вже дешевшим стає таке просунуте електроопалення. Але треба враховувати суму на первинні інвестиції у подібні системи – це кілька тисяч доларів навіть для невеликого будинку. Стимулювати людей для переходу на таке опалення можна лише спеціальними програмами пільгового кредитування, наприклад, видаючи кредити років на десять під 2-3 відсотки річних, а також встановивши низькі тарифи на електроенергію для опалення.