Завантажити ще

Мінімальна зарплата знову зросте: як це змінить пенсії, податки та штрафи

Мінімальна зарплата знову зросте: як це змінить пенсії, податки та штрафи
Фото: flickr.com/Єлизавета Сергієнко/Пресцентр НБУ

На грудень в Україні заплановано чергове підвищення соціальних стандартів, а також зростання мінімальної заробітної плати, яка збільшиться із нинішніх 6000 до 6500 грн на місяць. Найчастіше влада це видає за турботу про народ, але економісти кажуть, що таким чином просто адміністративними методами виводять із тіні доходи громадян.

З підвищенням мінімалки зросте пенсія у деяких категорій населення, але також зростуть податки та штрафи. Загалом, палиця з двома кінцями.

Пенсії підвищать, але не всім

В Україні є категорія пенсіонерів, які мають розмір пенсії прив'язаний до мінімальної зарплати. Тому при зростанні мінімалки збільшується і їхня пенсія.

Нинішнє підвищення торкнеться тих, чий вік перевищує 65 років, а мінімальний страховий стаж – 30 років для жінок та 35 років для чоловіків. Якщо ж пенсійні виплати цієї категорії громадян за формулою розрахунку пенсії за віком не дотягують до 40% мінімальної зарплати, то держава доплачує до цього мінімуму.

На сьогодні ця категорія пенсіонерів отримує 2400 грн (6000х40%), а з 1 грудня отримуватиме на 200 гривень більше: 6500х40% = 2600 грн.

Для деяких інших категорій пенсіонерів також передбачено зростання виплат, хоч і не прив'язане до мінімальної зарплати. Справа в тому, що з 1 грудня передбачено зростання також і прожиткового мінімуму, у зв'язку з чим мінімальна пенсія зросте на 80 грн. – з 1854 до 1934 грн. На таку суму підвищать пенсії тим, хто має повний страховий стаж, але розмір пенсії, обчислений з урахуванням стажу та зарплати, не досягає прожиткового мінімуму. Найчастіше це стосується пенсіонерів віком від 60 до 65 років.

У тих пенсіонерів, чия пенсія розраховується та виплачується згідно з базовою формулою, зросте доплата за понаднормовий стаж – це 1% від прожиткового мінімуму за кожен рік понад необхідний стаж (35 років для чоловіків та 30 років для жінок).

Податки для малого бізнесу

Про хороше поговорили, тепер настав час перейти до негативу. Від розміру мінімалки залежать податки та збори, які сплачують дрібні підприємці, які мають спрощену систему сплати податків, т.зв. ФОП. Для підприємців на спрощеній системі оподаткування 1-3-ї групи єдиний соціальний внесок (ЕСВ) визначається як 22% від поточної мінімальної зарплати. На даний момент при мінімалці 6000 грн. ця сума становить 1320 грн. на місяць (3960 грн. на квартал). Після підвищення з 1 грудня 2021 року розмір ЄСВ становитиме вже 1430 грн. на місяць (4290 грн. на квартал).

Крім того, збільшаться відрахування підприємств за працівників, які одержують високі зарплати. За чинним законодавством, максимальний розмір доходу, з якого стягують ЄСВ, становить 15 мінімальних зарплат. Тобто якщо зараз підприємство платить ЄСВ із зарплати свого директора чи когось із його заступників 22% від суми 90 000 грн, то вже з грудня податок стягуватиметься із суми 97,5 тис. грн.

Штрафи для роботодавців

У трудовому законодавстві багато штрафів прив'язані до розміру мінімальної зарплати та зростуть разом із її зростанням. Ось тільки деякі з них:

  • за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, встановлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків - штрафна санкція у розмірі 30 мінімальних зарплат. Отже, штраф зросте із 180 тис. грн до 195 тис. грн;
  • за порушення строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш ніж на один місяць, виплату їх не в повному обсязі (3 мінімалки) – штраф зросте з 18 тис. грн. до 19,5 тис. грн.;
  • за недопущення до проведення перевірки з питань дотримання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні (3 мінімалки) – замість 18 тис. грн – 19,5 тис. грн;
  • за скоєння перешкод під час проведення перевірки з питань виявлення порушень у частині законодавства про працю (100 мінімалок) – зростання з 600 тис. грн до 650 тис. грн.

Податок на нерухомість

Згідно з чинним законодавством, податок на нерухомість сплачується за надлишки площі. Свого часу депутати вирішили, що треба платити за все, що перевищує пільгову норму, до якої належать:

  • квартири площею до 60 кв.
  • житлові будинки до 120 «квадратів»

Якщо у власності і квартира, і будинок, то пільгова сукупна площа – до 180 квадратних метрів (наприклад, власники дачного будинку на 110 квадратів плюс квартири на 60 – податок не платять).

Ставки податку не можуть бути вищими за 1,5% від мінімальної зарплати за метр зайвої площі, але їх розмір встановлюється місцевими органами влади. При цьому місцеві органи влади можуть збільшити пільгову неоподатковувану норму на власний розсуд.

Наприклад, у Києві та Дніпрі ставка податку становить 1,5% від мінімальної зарплати, в Одесі та Харкові – 1%. У більшості міст неоподатковуваний мінімум становить 60 квадратів, але в Харкові місцеві депутати збільшили його, і там не оподатковуються квартири до 85 квадратних метрів.

Разом із зростанням мінімалки зростає і ставка, за якою необхідно оплачувати надлишки площі. Наприклад, у вас квартира у столиці площею 70 квадратних метрів. Коли ви сплачуватимете податок за 2022 рік, то за кожен метр доведеться заплатити 6500х0,015=97,5 грн, або майже 1000 грн за «зайві» десять «квадратів».

Щоправда, варто уточнити невелику особливість – при сплаті податку на нерухомість громадяни платять його із «запізненням». Наприклад, наступного, 2022 року буде здійснюватись сплата податку за 2021 рік (з розрахунку мінімалки 6000 грн), мінімалка у 6500 грн буде враховуватись при сплаті податку за 2022 рік, а відбудеться це лише у 2023 році.

Виросте поріг податку на розкіш

Натомість багаті українці платитимуть менше. Через підвищення мінімалки виросте поріг так званого податку на розкіш.

Наразі податок розміром 25 тисяч гривень щорічно протягом п'яти років після купівлі платять власники машин, вартість яких перевищує 375 мінімальних зарплат. На початок цього року гранична сума становила 2 млн 250 тис. грн. Після зростання мінімалки до 6,5 тис. грн. збільшиться і вартість машин, які потрапляють під оподаткування, зросте до 2 млн. 437 тис. грн.

ДО РЕЧІ

Скільки отримаємо на руки

На тих, хто оформлений на мінімалку і очікує, що з 1 грудня почне отримувати на руки суму 6500 грн, чекає розчарування. Справа в тому, що розмір мінімальної зарплати вказується до оподаткування.

Для того, щоб розуміти, яку суму вам видадуть на руки або перерахують на картку, потрібно з цієї суми відняти податок на доходи фізосіб (18%) та військовий збір (1,5%). Таким чином, після сплати податків на руки ви отримаєте 6500х80,5% = 5232,5 грн.