22 грудня
Завантажити ще

Безпечні стратегії: куди вкласти гроші без ризику втратити все

Безпечні стратегії: куди вкласти гроші без ризику втратити все

Претендентів на наші більш-менш «вільні» гроші існує чимало - від банків і інших фінансових установ до шахраїв. Тож не дивно, що навіть ті українці, які прекрасно знають аксіому «гроші повинні працювати», вважають за краще зберігати заощадження під матрацами і подушками - целее будуть.

Але чи будуть вони целее - велике питання. По-перше, всі гроші, включаючи так улюблені нами долари і євро, з часом знецінюються. По-друге, ніхто не застрахований від квартирних крадіжок, так що гроші можна втратити в будь-який момент.

Словом, на порядку денному стоять непрості питання, куди можна вкласти гроші інвесторам з мінімальними ризиками і куди вкладатися не варто.

безпечна трійка

За словами старшого аналітика компанії Esperio Яна Кароля, в списку найбільш безпечних активів неодмінно фігурують золоті злитки. Це основний антиінфляційний інструмент в усьому світі, так що покупка золота - це те вкладення, яке інвесторові варто розглянути в першу чергу. Золото стабільно показує непоганий результат під час криз на ринках: в той час як інші активи, включаючи акції та облігації, падають, ціна дорогоцінного металу рухається в протилежному напрямку. Також золото, як правило, зростає в ціні в періоди дефляції і невизначеності на ринках. Купити його можна в банку.

Щодо безпечним, але при цьому вигідним вкладенням є квадратні метри, до яких відноситься все, що завгодно: покупка квартири, будинки, комерційної нерухомості і навіть паркомісць.

Купівля нерухомості - один з найпоширеніших cпocoбов влoжeнія дeнeг вo вceм міpe. Cдaчa нeдвіжімocті в apeнду вceгдa билa і ocтaeтcя пpібильним бізнecoм, дaжe враховуючи oпpeдeлeнние фінaнcoвие влівaнія в ee oбcлужівaніe. Причому не так уже й важливо, йдеться про нове житло або вторинному ринку, пpoізвoдcтвeнниx пoмeщeніях або тopгoвиx. Крім того, нерухомість можна перепродати і на цьому теж заробити.

І, нарешті, не варто забувати про старий добрий спосіб - купівлі іноземної валюти. Так-так, у фінансовому світі покупка 100 доларів теж вважається інвестицією, так що всі ми в якомусь сенсі інвестори. Тут все просто: щоб диверсифікувати ризики, потрібно «розкласти яйця по різних кошиках». Тобто в найпростішому варіанті третину заощаджень зберігати в гривні, третина - в доларах, третина - в євро. Але, звичайно, ніхто не заважає розглянути і більш екзотичні валюти.

З приводу біткоіни думки розділилися

Крім того, до хорошим способам вкладень Ян Кароль відносить акції іноземних компаній (за умови, що це довгострокові інвестиції), а також Bitcoin (як флагман новомодного руху криптовалюта).

При цьому з приводу біткоіни думки економістів розділилися: багато хто відносить криптовалюта все ж до ризикових інструментів через сильні коливань навіть протягом одного дня, не кажучи про більш тривалих періодах.

У той же час у порівнянні з акціями, які є неподільними, незаперечний плюс біткоіни полягає в тому, що цілу монету, вартість якої на сьогодні (29 вересня 2021 г.) становить 42,4 тис. Доларів, купувати необов'язково. Можна купити якусь частину, наприклад, на 100 доларів.

В цілому економісти приходять до консенсусу в тому, що якщо не витрачати на покупку біткоіни всі заощадження, то такий інструмент цілком має право на життя. Доцільно витрачати на покупку криптовалюта не більше 15-20% коштів, що інвестуються. Тобто, якщо, наприклад, людина планує вкласти в інвестиційні інструменти 1000 доларів, на покупку біткоіни можна витратити максимум 150-200 доларів.

- Всі ці інструменти відносяться до найбільш популярним, а, значить, при перетікання інвестиційного інтересу найбільш ймовірно будуть дорожчати, - зазначив Ян Кароль в коментарі «КП в Україні». - Але вкладати в ті ж акції або біткоіни грошові кошти тим, хто ніколи не інвестував гроші, звичайно, ризиковано.

Експерт нагадує: всі активи мають свої особисті ризики. Але якщо в конкретній ситуації розуміти, що зниження ціни є тимчасовим, а не тотальним розворотом ціни, ситуацію можна перечекати. Недосвідчені ж інвестори часто, коли бачать невелике коливання ціни проти них, не можуть чекати і відразу ж закривають збитки. Тому інвестиції з метою отримання прибутку все ж краще робити тим, хто розуміє ринкові закони або, як мінімум, прагне в них розібратися.

Основна порада початківцям інвесторам той же, що і покупців валюти - максимально диверсифікувати ризики. Людині, який тільки починає інвестувати і ще не дуже впевнений у своїх знаннях, не варто купувати на всі гроші акції однієї компанії. Правильна стратегія - зробити свій прогноз, купити акції різних компаній і подивитися, наскільки ви мали рацію в своїх припущеннях. Тут взаємозв'язок дуже проста: чим більш досвідчений інвестор, тим на менше число компаній він «розпорошується», тобто з досвідом диверсифікація стає дедалі вужчим.

А що з депозитами?

Довгі роки депозити в нашій країні були способом не тільки зберегти, але і кілька примножити кошти, але, на жаль, ці часи залишилися в минулому. Економісти одностайні: сьогодні заробити на депозитах неможливо.

- Внаслідок політики НБУ прибутковість депозитів сильно постраждала, - говорить засновник компанії Performance Managment Сергій Сароян. - А в сукупності з нестабільною ситуацією в економіці і пандемією це призвело до того, що вкладники почали переводити гроші на рахунки до запитання, щоб вони були в максимальної доступності.

При цьому, говорить експерт, це не означає, що від депозитів потрібно відмовлятися - вони можуть стати непоганим інструментом для накопичення грошей.

- Депозити до запитання мають більш низькою ставкою, так як клієнт володіє широкою свободою дій, тоді як за строковими прибутковість вище за рахунок обмежень на зняття, а іноді і додаткове поповнення рахунку, - розповідає Сароян. - Якщо ж людина планує зробити велику покупку, скажімо, через рік і боїться розтратити заощадження, він може сміливо оформляти накопичувальний строковий вклад на 12 місяців, який можна поповнювати на всьому протязі терміну. В цьому випадку зняття грошей раніше терміну обернеться штрафом, так що заощадження виявляються надійно захищені від «зазіхань», викликаних гарячими бажаннями. А якщо ще договір передбачає можливість капіталізації відсотків - взагалі відмінно.

Словом, хоча депозити і втратили здатність заробляти, все ж ризику в них мало. А ось до найбільш ризикованим вкладами експерти відносять дешеві акції маловідомих компаній.

- Імовірність зростання попиту на такі акції вкрай низька, - говорить Ян Кароль. - А, крім того, є великі ризики «памп і дамп» (Pump & dump - накачати і скинути) - схеми маніпулятивного підвищення курсу на ринках цінних паперів або інших подібних активів з подальшим обвалом.

PS Незважаючи на все вищесказане, експерти застерігають: абсолютно безпечних інструментів для вкладення грошових коштів не існує. Абсолютно всі інвестиції і вклади повинні бути зроблені тільки при розумінні всіх ризиків і потенційної прибутковості по інструменту. Тобто, уточнює Ян Кароль, якщо вкладатися, грунтуючись виключно на довірі (вірити на слово, що девелоперська компанія добудує будинок або вірити аналітику, що золото неодмінно виросте в ціні), то ризики втрати коштів зростають. Не варто забувати і про те, що будь-які активи і бізнеси схильні до факторам зовнішнього тиску і форс-мажорів. І це також говорить на користь того, що абсолютних гарантій заробітку не існує. Але, як відомо, хто не ризикує - той не виграє.