Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
28 березня
Завантажити ще

Між рекордним урожаєм і космічною ціною на газ: скільки коштуватимуть продукти?

Між рекордним урожаєм і космічною ціною на газ: скільки коштуватимуть продукти?
Фото: Жданов Анатолій

На вітчизняному сільськогосподарському ринку спостерігається парадоксальна ситуація - аграрії збирають рекордний урожай, а вартість ряду продуктів продовжує зростати. Пояснюють це вирослими витратами. Рекордні ціни на газ уже змушують виробників тепличної продукції коригувати свої плани на роботу в холодний період року, торговельні мережі почнуть закуповувати імпорт. «КП» в Україні » розбиралася, чому ростуть ціни на продукти харчування, і що подорожчає в цьому році найбільше.

Урожай зернових: Йдемо на рекорд

В Україні нині зернові вродили добре. Якщо раніше ми про це говорили з великою часткою ймовірності, то на сьогодні це вже практично доконаний факт. Збір зернових добігає кінця і аграрії тільки уточнюють дані.

Так, аналітики агентства « АПК-Інформ » оцінюють сумарний урожай зернових і олійних культур в Україні в цьому році на рівні 104 млн тонн, і це абсолютний рекорд за всю історію спостережень. При цьому загальне виробництво зернових культур прогнозується на рівні 80,6 млн тонн, що на 24% більше, ніж в попередньому сезоні. Основу виробництва в даному сегменті становлять кукурудза (37,8 млн тонн) і пшениця (31,2 млн тонн).

Урожай олійних культур хоч і не дотягнув до рекорду, але очікується, що буде другим за величиною, і оцінюється в 23,2 млн тонн (+ 19% до 2020 р). При цьому навіть найменшого здешевлення ні на зернові, ні на олійні не буде.

Ціни на українську агропродукцію залишаються досить високими. Основними факторами впливу на цінову динаміку є високий рівень цін в основних країнах-експортерах на тлі ризиків зниження виробництва, а також стримування продажів українськими фермерами. Ми очікуємо, що високий рівень цін збережеться протягом усього сезону,

заявила директор з маркетингу ІА «АПК-Інформ» Ірина Озіп

Соняшникова олія почала дешевшати

Але є і добре. Найближчим часом має подешевшати найголовніший порушник цінового спокою цього року - соняшникова олія. Зараз оптові ціни на цю продукцію вже знизилися до 1300 доларів за тонну (на піку доходило до 1600 доларів за тонну).

Те ж саме відбувається і з закупівельними цінами на соняшник. Якщо в минулому сезоні виробники купували насіння по 25 тисяч грн за тонну, то в цьому році закупівельні ціни поки що складають 17-18 тисяч грн. Це повинно привести до пропорційного зниження цін на олію нового врожаю.

По крайней мере, соняшникова олія повинна подешевшати. Фото: УНІАН

По крайней мере, соняшникова олія повинна подешевшати. Фото: УНІАН

Овочі: картопля буде дорожчати

З початку осені середня ціна на картоплю становила 6-7 гривень за кілограм. І якщо ви любите цей продукт, то експерти радять запастися їм зараз - скоро подорожчає. За прогнозами експертів Української асоціації виробників картоплі, врожайність цього року була абсолютно різною в різних областях України, тому в одних регіонах спостерігається надлишок продукту, а в інших, навпаки, дефіцит.

Крім того, зараз зростають ціни на картоплю і у сусідів - в Росії та Білорусі. І спостерігається нетипова ситуація - наші фермери з північних областей почали експорт своєї продукції до Білорусі.

У західних і південних областях ситуація інша - там, навпаки, купують імпортну продукцію. Везуть картоплю з Молдови та Польщі, де в цьому році вона продається дешевше, ніж в Україні. Але через те, що ціни там значно вище, ніж в минулому році, то не виключене подальше зростання цін на картоплю і у нас.

На подив дорогою в цьому сезоні є ріпчаста цибуля. За даними експертів, її ціна в Україні зараз одна з найвищих серед сусідніх країн. Тому запасатися цим продуктом зараз немає сенсу. Аналітики кажуть,  якщо цей овоч подорожчає ще на 10%, то його вигідніше буде імпортувати, ніж купувати на внутрішньому ринку.

Гречка: дефіциту не буде

Українців з року в рік лякають подорожчанням гречки. Ця популярна на території колишнього СРСР крупа в іншому світі не користується великим попитом, тому багато держав не займаються її виробництвом. У зв'язку з цим найменший неврожай у будь-якого з великих виробників призводить до коливань ціни як на світовому, так і на українському ринку.

В цьому році з гречкою у нас все добре. Як повідомляють аналітики Українського клубу аграрного бізнесу, в цьому році аграрії можуть зібрати найвищий за останні три роки урожай - близько 114 тис. тонн, що на 16% більше показників минулого року. Однак повністю закрити попит всередині країни не вийде. Щорічно українці з'їдають близько 120 тис. тонн цієї продукції. Тобто за рахунок української гречки покриють близько 95% потреб. Решту доведеться докуповувати в РФ, яка є найбільшим виробником цього продукту в світі.

Через це ціни навіть можуть впасти. Цього року Росія зняла заборону на експорт гречки, тому проблем з тим, щоб докупити відсутні обсяги, бути не повинно, а російська продукція традиційно дешевша за українську, що може привести до зниження цін і в наших магазинах.

Теплична продукція виявиться не по кишені

Експерти звертають увагу, що в цьому році теплична продукція може вдарити по кишені любителів свіжих салатів не в сезон. Більшість українських теплиць опалюється газом, а його вартість на європейських хабах вже давно перевалила за 1,2 тисячі доларів за тисячу кубометрів. В Україні для потреб бізнесу його продають по 30 і більше гривень за кубометр. Детальніше про це читайте тут.

Через це дорожчає і теплична продукція. Так, за даними проекту EastFruit, зараз в Україні огірки коштують вже в п'ять разів вище, ніж рік тому. Тепличні томати також продаються на 35% дорожче, ніж в жовтні минулого року.

І ціни в цьому році будуть залишатися високими, тому що поки передумов для падіння ціни на газ не видно. Аналітики кажуть, що взимку нам доведеться їсти імпортну продукцію - вирощувати помідори в Україні буде невигідно.

У 2021 році імпорт тепличних овочів в Україну продовжував зростати - за перші сім місяців 2021 року зріс на 20%. Швидше за всіх нарощували поставки експортери з Туреччини, Азербайджану та Білорусі. Але ціни і на імпортну продукцію теж можуть вирости. Через дорогий газ в країнах ЄС і Великобританії скорочуються обсяги вирощування тепличних овочів в найменш теплих регіонах - попит з боку цих країн на імпортну продукцію може спровокувати зростання цін і для України.

На що ще вплине газ

Високі ціни на паливо стануть драйвером зростання цін у всьому аграрному секторі в наступному сезоні. По-перше, вже почали дорожчати азотні добрива. За останній час ціни на них зросли на 35-40%. І це не межа, адже зараз на ринку продається продукція, яка була вироблена на газі, купленому за старими цінами. Правда, дорогі добрива будуть закладені у вартість врожаю наступного року.

А в цьому році його вартість відіб'ється на зернових, так як газ використовується при сушінні зерна. Багато сушарок працюють саме на блакитному паливі. Зараз фермери масово переводять їх на альтернативні види палива - солому, пелети, тріску або будь-які інші види, які сьогодні дешевше. Але будь-яке переобладнання - це додаткові витрати, які вплинуть на ціну зернової продукції. Відповідно, вже в цьому сезоні продовжать дорожчати борошно і хлібобулочні вироби.