Завантажити ще

Ведуча «Аферистів в сітях» - про афери екстрасенсів і роботодавців та фальшиві держвиплати

Ведуча «Аферистів в сітях» - про афери екстрасенсів і роботодавців та фальшиві держвиплати
Фото: Новий канал

Під час війни аферисти ще нахабніше продовжують обманювати людей. Наші стреси, розгубленість, втома - все це грає їм на руку. Переважно шахраї «працюють» в інтернеті.

Про найбільш поширені зараз шахрайські схеми розповіла KP.UA ведуча проєкту Нового каналу «Аферисти в сітях» Олена-Крістіна Лебідь.

Пройдисвіти уміють задурити голову, то ж найперша порада - ніколи й нікому не платіть гроші за те, чого ви ще не отримали.

1. Сайти безкоштовних оголошень

– Це афера при покупці товару на сайтах безкоштовних оголошень. Схема має два етапи, – розповідає Олена-Крістіна Лебідь. – Перший: «Боже, я вас підвів! Поверну гроші».

Жертва замовляє на сайті товар. Продавець-аферист підтверджує наявність і просить для спокою покупця сплатити через «безпечну угоду». Це така кнопочка на сайтах оголошень, де покупець сплачує, але гроші зависають на сайті, доки людина не отримає товар і не підтвердить, що покупка – ок! Лише після цього сайт «перекидає» гроші продавцю на картку. Отож, жертва сплачує через цю функцію, але за годинку телефонує продавець і каже, що на складі помилилися – товар скінчився. Приносить мільйон вибачень і гарантує повернення коштів назад на картку. Покупець, звісно, вражений і задоволений, що все так чесно і прозоро.

Другий етап: «Цей товар – у мого партнера». Раптом продавець-аферист пропонує придбати такай самий товар, навіть дешевше, але в його партнера. Покупець приємно вражений, адже отримає бажане та ще й дешевше. Шахрай пропонує домовитися з його партнером через Viber. Потім надсилає жертві посилання наче б то на «безпечну угоду», якій покупець вже довіряє, адже перевірив і отримав гроші назад. Насправді ж це посилання на фейк! Просто дуже схоже на оригінальний сайт оголошень. Але, зрозуміло, що покупець вже довіряє і сплачує за товар. При сплаті вводить дані своєї картки і буквально за кілька секунд втрачає з неї всі гроші. Писати в службу підтримки оригінального сайту марно, бо угода відбулася не там, а у Viber. За це вони відповідальності не несуть.

Ніколи не переводьте діалог з продавцем у Viber/Telegram/WhatsApp. Якщо все ж спілкуєтеся там, то в жодному разі не переходьте за посиланням, яке вам може скинути аферист. Одразу пишіть так: «Усі замовлення я оформлятиму на офіційному сайті».

Телеведуча застерігає: не оплачуйте покупки через Viber/Telegram/WhatsApp, робіть все через офіційні сайти. Фото: Instagram.com/elena_kristina_lebed/

Телеведуча застерігає: не оплачуйте покупки через Viber/Telegram/WhatsApp, робіть все через офіційні сайти. Фото: Instagram.com/elena_kristina_lebed/

2. «Випадковий екстрасенс»

– Це дуже розповсюджена афера. Вона починається завжди в соцмережах або месенджерах Facebook, Instagram, Viber, Telegram чи WhatsApp, – зазначає телеведуча.

Вам раптом пише жінка-екстрасенс. Одразу зазначимо, що повідомлення – калькове (скрін – нижче. – Авт.). Вона, начебто з доброти душевної, хоче вам допомогти, бо «побачила» за допомогою свого дару, що у вас страшні проблеми, і не може змовчати. Каже: «Якщо дар даний Богом, то людям треба повідомляти все, що цей дар відкриває». Розрахунок на те, що проблеми є зараз майже в усіх. Якщо не перманентні, то регулярні.

А аферисти ж активізуються саме тоді, коли люди стають вразливими й психологічно нестабільними. Далі – розвиток афери, як по нотах: шахрайка одразу каже, що грошей не треба, бо це Божий дар, і його призначення – допомагати людям! Просить від жертви лише фото в мінімумі одягу. Начебто, щоб просканувати всі її чакри. Для цього тіло має бути максимально відкритим. Жертва відсилає фото в білизні й отримує від «екстрасенса» вирок у вигляді безлічі знайдених проклять і порч. І найголовніше: казку про жінку, старшу за неї, яка зробила на неї ритуал чорної магії на могилах трьох проклятих, наславши цим на жертву рак жіночих органів, смерть від нещасного випадку когось з рідних та довічну жіночу самотність! Відчуваєте? Гачок дуже міцний! Людина одразу лякається всіх цих жахіть.

Далі аферистка раптом обіцяє описати обличчя цієї жінки, щоб жертва могла виключити її з кола свого спілкування. Людина думає, що це шанс на спасіння від ритуалу чорної магії, тож готова на все. Тоді «екстрасенс» просить надіслати фото геніталій. Лягти на крісло, як у гінеколога, і зробити фото. Мовляв: «Це допоможе побачити найголовнішу жіночу чакру і те, хто поробив стільки горя». Жертва спантеличена й не одразу погоджується, оскільки фото дуже особисте. Питає, чи можна прийти на прийом наживо. Шахрайка одразу погоджується і просить за бронь вільного місця перевести на карту 100 доларів. Нагадаю, це та «екстрасенс», яка казала, що грошей не бере. Та коли жертва вже налякана прокляттями і міцно сидить на гачку, забуває про все.

Якщо жертва відмовляється платити невідомо кому на карту 100 доларів, аферистка добиває її повідомленням: «Це ваше життя і ваші проблеми. Якщо хочете померти від раку і втратити близьких, можете мене ігнорувати. Щастя вам!» Ось тут жертва і здається. Робить фото геніталій чи переводить на картку гроші. Або ж блокує «екстрасенса»-шахрая назавжди.

Результат? У першому випадку після 100 доларів «екстрасенс» блокує жертву. У другому, після фото геніталій, аферистка пише: «Чудово! Тепер я відправлю твою *** всім твоїм друзям у соцмережах і напишу, що ти надаєш послуги віртуального сексу. Хочеш, щоб колеги з роботи, батьки або сусіди це побачили? Ні? Тоді скидай 300 доларів».

Ніколи й нікому не шліть свої оголені фото або гроші за будь-що заздалегідь. І взагалі не вірте «екстрасенсам» з мережі. Там можна вдати з себе хоч Папу Римського, а доказів – нуль. Бережіть себе!

Виявляється, люди дуже часто потрапляють на гачок подібних «екстрасенсів». Фото: скрін Олени-Крістіни Лебідь

Виявляється, люди дуже часто потрапляють на гачок подібних «екстрасенсів». Фото: скрін Олени-Крістіни Лебідь

3. «Ви виграли авто»!

- SMS з інформацією про виграш автомобіля точно хоча б раз отримували або ви, або ваші знайомі. Афера надзвичайно поширена, але досі робоча, - говорить Лебідь. - Запам’ятайте, аби розпізнати афериста та не втратити свої гроші.

Вам на телефон надходить SMS із текстом: «Вітаємо! На ваш номер випав приз – авто. Деталі за номером…».

Ви телефонуєте й кажете, що отримали таке повідомлення. Консультант-шахрай нібито перевіряє інформацію в базі. За цією інформацією ваш номер телефону справді виграв авто. Ви, звісно, цікавитеся, як так сталося. Відповідь у більшості випадків така: «Ви, напевно, користувалися терміналом поповнення, який бере участь у нашому конкурсі. Ось так і виграли».

Далі запитують, де ви знаходитесь. І, хоч де б ви були, аферист називає інше, не ваше місто. Потім пропонує відправити машину їхнім драйвером просто під під’їзд. Аби ви не сумнівалися, запевняє, що вони – офіційний дилер, і відправляє вас перевірити це на сайті. Посилання – теж в SMS. Перед тим просить оформитися – відправити на даний номер фото вашого паспорта.

Ви переходите на сайт за посиланням і справді знаходите інформацію про акцію «Щасливі SMS». У розділі «Переможці» бачите кілька номерів з прихованими останніми цифрами. Їх ви ніяк не перевірите, але перші цифри номера телефону співпадають з вашими, і цього найчастіше достатньо, бо ви вже хочете виграну машину.

Ви знову телефонуєте консультанту-шахраю. Наступний крок – сплатити єдиний податок за виграш у розмірі 18%. Але – диво! Їхній псевдоспонсор вже нібито заплатив за вас 17%, і вам залишається перерахувати лише 1% податку. Він складає 4570 гривень. Аферист завжди просить гроші наперед, а авто – потім. І підганяє. Якщо ви перераховуєте кошти, шахрай зникає.

4. Афери з пошуком роботи

- Пошук роботи – тема, як ніколи актуальна для багатьох українців. Але навіть війна не заважає шахраям робити бізнес на чужій біді, - продовжує ведуча.  

Афера при пошуку роботи діє просто зараз! Адже багато хто шукає роботу, підробіток. Суть афери - на сайті оголошень ви бачите пропозицію про роботу. Може бути будь-що: від няні до охоронця паркінгу або адміністратора салону краси. Пишете автору оголошення, що вас цікавить вакансія. Вам ставлять для так годиться кілька запитань про минуле місце роботи, шкідливі звички та знання в цій галузі. Але ваші відповіді їм неважливі. Адже вони одразу кажуть: «Чудово! Ви підходите. Вакансія в нас горить, тому ми вас беремо. Єдине – вам дуже терміново потрібна медична довідка». Ось він – ваш стоп-сигнал.

Як ви зрозуміли, це перший маячок шахрайської схеми. Але головне – попереду.

«Дбайливий» роботодавець відразу запропонує вам свого медичного працівника, який за годину зробить довідку. Мовляв: «Завтра приходьте на місце роботи, на вас там чекатиме медична довідка, перепустка на ваше ім'я і навіть страховий медпакет». Звучить усе дуже серйозно. І людина, яка шукає роботу, просто втрачає голову від щастя, що їй так пощастило. Роботодавець просить дрібницю: кинути на картку медпрацівника 700 грн за довідку. Сума, звісно, буває різною.

Це і є кульмінація афери, яку важливо розпізнати та закінчити комунікацію з такою людиною. Якщо сплатите, вас заблокують та забудуть. Або ви приїдете на місце роботи, а там – натовп таких самих бідолах, які чекають на те, чого не існує.

При цьому пам’ятайте: якщо роботодавець пропонує зробити довідку самому будь-де і не нав’язує вам схему з оплатою в нікуди, то це, можливо, чесний варіант. Будьте уважні в цей непростий для нас час.

Ще одна афера - SMS-розсилка нібито від відділу кадрів «eBay» Україна, який пропонує роботу вдома по телефону від 1000 гривень на день. Мовляв, це унікальна пропозиція для українців працевлаштуватися онлайн. І - лише для 800 осіб. Якщо погоджуєтесь, то перейдіть за посиланням у Telegram.

Після переходу на посилання з повідомлення в Telegram вам почнуть розповідати, що жодних вкладень не потрібно. Але! Попросять зареєструватися на сайті вакансій контрактного роботодавця або конкретної фірми. Ще й оплатити преміум-акаунт. Звісно, може бути щось інше, але головна умова – заплати гроші, не почавши працювати. У результаті, навіть не помітивши, можна віддати дві тисячі гривень за те й за се. Вони можуть вигадати різні причини, але «це ж для того, щоб ви почали працювати просто сьогодні».

У своїй розсилці шахраї можуть користуватися назвами найвідоміших компаній, тому пильнуйте. Подібні SMS можуть приходити й від псевдо-«Розетки», AliExpress, еBay, Amazon. Шахраї користуються іменами великих відомих брендів, розуміючи, що на це клюнуть.

При пошуку роботи будьте пильними. Багато шахраїв видають себе за роботодавців. Фото: скрін Олени-Крістіни Лебідь

При пошуку роботи будьте пильними. Багато шахраїв видають себе за роботодавців. Фото: скрін Олени-Крістіни Лебідь

5. «Ваша картка тимчасово заблокована»

- Здавалося б, усі телефонні афери з банківськими рахунками вже відомі. Та шахраї продовжують працювати, вигадувати нові ходи, а люди під впливом паніки вірять і втрачають власні гроші.

Будь-хто може отримати SMS із текстом: «Шановний клієнте, ваша картка тимчасово заблокована банком. Баланс 00.00. Деталі – за номером…». Це афера! – застерігає ведуча проєкту Олена-Крістіна Лебідь.

В принципі, з цього тексту ви одразу зрозумієте, що це обман. Але як він працює? Ви телефонуєте за зазначеним номером, а вам відповідають: «Центральна служба безпеки банку, мене звати, умовно, Сергій. Чим можу допомогти?» Ви, зрозуміло, в паніці повідомляєте про отримання SMS.

Шахрай спочатку говорить, що перевіряє у системі цю інформацію. Запитує, коли востаннє ви користувалися карткою, чи не помічали некоректних списань з неї. А потім повідомляє, що система виявила, що хтось намагався зламати вашу картку через інтернет.

Далі радить пройти верифікацію користувача, аби повернути доступ до вашої картки. Для цього просить відповісти на кілька запитань. Серед них: повні ПІБ, номер картки, термін дії, залишок на рахунку, CVV-код (три цифри на обороті картки). Словом, усі дані для реального злому картки та списання коштів.

Якщо ви раптом отримаєте схоже SMS, то найголовніше, що потрібно зробити, – не панікувати й не передзвонювати за тим номером телефону, а взяти свою картку, подивитися номер на звороті й зателефонувати за номером свого банку. Тоді точно все буде реально.

6. IPhone та підставна служба підтримки клієнтів

- Багато українців надають перевагу інтернет-шопінгу. Купують онлайн навіть дорогу техніку.

Приміром, людина через інтернет замовляє дорогий смартфон. Він приходить на пошту у коробці з заводським пакуванням. За правилами пошти, таку коробку не можна відкрити й оглянути, поки не заплатите повну суму, зазначену в накладній. Відповідно, покупцю нічого не залишається, окрім як заплатити гроші. Я, до прикладу, для розкриття афери замовила IPhone 11 за 16 тисяч гривень.

Розпакувавши коробку, жертва розуміє, що там не дорогий телефон, а дешевий смартфон, вартістю близько двох тисяч. Та це ще не кінець афери!

Жертва телефонує продавцю, аби поскаржитись, а той відповідає, що це, напевно, переплутали працівники під час пакування. Пропонує повернути кошти на картку, а цей телефон відправити назад. Жертва погоджується та скидає аферисту номер картки. Той, у свою чергу, повідомляє, що телефон забере їхній кур’єр, який їздить містом.

Аферист надсилає на Viber фото чека з поповненням через Ibox. Нібито він перевів на картку покупця потрібну суму. Вслід за повідомленням – дзвінок. На зв’язку жінка, представляється працівницею служби підтримки клієнтів компанії Ibox та просить пройти верифікацію клієнта в голосовому меню. Під час верифікації випитує ПІБ та всі дані картки: термін дії та CVV-код.

Якщо жертва називає всі дані правильно, то в афериста є все необхідне, аби зробити покупку онлайн з її рахунку. Бо, як ви вже зрозуміли, служба підтримки клієнтів Ibox теж підставна. Відповідно, людина втрачає не лише гроші за нібито новий смартфон, а й іншу суму, яку шахраям вдається зняти з її картки.

7. Допомога для переселенців

- У Telegram, Facebook та Viber може прийти розсилка: «Виплата допомоги переселенцям. Державна програма підтримки». І зазначено контактну особу, – розповідає ведуча проєкту «Аферисти в сітях». – Ви пишете цьому Андрію, назвемо його так, він радісно відгукується. Обіцяє виплати на різні суми. Відразу, навіть без очікування! От мало не завтра ви отримаєте від 10 до 60 тисяч гривень. У людини відразу паморочиться в голові, адже багато хто зараз у відчайдушному становищі, мозок відключається і включаються емоції.

Потім аферист надсилає жертві посилання, за яким просить пройти невелику реєстрацію.

У цьому посиланні серед багатьох запитань будуть такі: номер картки, термін дії, пін-код. Навіть якщо людина запитає в Андрія «навіщо це?», той одразу ж збреше: «Та вам же туди прийдуть гроші! Чи ми маємо телепатично вгадати?» І начебто все сходиться, тому людина вводить усі дані, сподіваючись отримати суму від «держпідтримки». А що отримає? Зняття всіх коштів з її картки, можливо, останніх, на які вона збиралася далі жити.

Не ведіться на посилання «про держвиплати» у будь-яких пабліках! Такі алгоритми виплат можуть бути запропоновані лише на офіційному держсайті. Та аж ніяк не в соцмережах чи месенджерах.