Завантажити ще

Ведуча «Аферистів в сітях» про 7 популярних афер у воєнний час

Ведуча «Аферистів в сітях» про 7 популярних афер у воєнний час
Фото: Новий канал

Здавалося б, всі ми знаємо і про різні схеми обману, і про шахраїв, які продовжують заробляти на нас із вами, але чомусь, особливо у стресових ситуаціях, часто потрапляємо на гачок нечесних на руку людей. Війна і горе – не завада аферистам, вони готові на все заради наживи.

– Найбільша помилка зараз – думати, що час складний, і всі це розуміють. Усі, може, й розуміють, а аферисти – ні. Їм пофіг. Як і будь-коли, – каже ведуча проєкту Нового каналу «Аферисти в сітях» Олена-Крістіна Лебідь. – Для них ми не люди, а лише лічильник. Клац – є навар! Тому розповім про сім найпоширеніших зараз афер.

1. Дрова та буржуйки

Усі сайти купівлі-продажу рясніють цими оголошеннями. Тому що зима близько, попит підвищений, і аферисти на це розраховують.

Як працює схема? Ви телефонуєте, вам «щирою солов'їною» обіцяють все відправити, але кажуть: «Розумієте, важкі часи, ледве на їжу грошей вистачає. Хвилююся, а раптом ви мене кинете?!» Це маніпуляція! Щоб змусити вас, покупця, довести, що ви – чесна людина. Аферист одразу просить передоплату, а ви й раді старатися. Ви ж чесна людина. Після передоплати телефон продавця буде вимкнений.

Звісно, історія з передоплатою не нова. Але нині з’явилася нові хитрощі. Аферист ненароком скаже: «У мене тут вантаж для ЗСУ». Звісно, ви розтанете й почнете поважати такого хорошого дядька.

Він вам: «Там велика машина, можу ваше замовлення туди додати. Тільки киньте 1500 гривень на бензин, щоб авто швидше поїхало до хлопців із ЗСУ». Теж маніпуляція, розрахована на те, що ви ж патріот. Ще аферист-продавець пообіцяє, що ці гроші – за рахунок замовлення. Вам залишиться доплатити решту суми.

Порада. Не платіть наперед невідомо кому. Вам будуть розповідати найзворушливіші легенди, аби «дотиснути» вас зробити передоплату. Ви готові «дарувати» свої кревні падлюкам-аферистам? Ні? Розумнички! Не ведіться і зберігайте свої нерви та гроші!

2. Машина з-за кордону

Найпоширеніша зараз афера. На кожному сайті купівлі-продажу оголошення: «Переганяю! Недорого! Швидко! Надійно! Будь-яку марку на замовлення!» І ціни, звісно, дуже привабливі, вдвічі нижчі за ринкові. Є навіть аферисти, які примудряються знайти «своїх людей» у банках. Відправляють жертв туди, до них, брати кредит на виплату авто, яке ще ніхто нікуди не пригнав.

Як працює схема? Шахраї кажуть: «Машина буде зовсім скоро! Ще трошки! А ви поки що внесіть 20 тисяч гривень за… що завгодно»! При цьому в банку людина починає остаточно вірити, адже це серйозна структура. Скрізь камери. Все можна довести в разі чого. У результаті гроші заплатите невідомо кому, адже продавця цих авто ви в очі так і не побачите, і машину вам ніхто не прижене.

Порада. Не переводьте жодних сум наперед! Навіть якщо це 200 доларів нібито перегоннику на довідку для митниці. Щойно чуєте: «А скиньте гроші на... що завгодно» – відразу шліть «у напрямку російського корабля».

3. Мітки від домушників

Ця афера актуальна для тих, хто зараз перебуває в містах. Домушники користуються тим, що багато хто виїхав, тому ходять і ставлять мітки на порожні квартири. Щоб зручніше було навести напарників чи повернутися пізніше. Раніше також так промишляли, але зараз активізувалися.

Мітки можуть бути різні. По-перше, розвертають килимки по діагоналі, ніби хтось ішов і випадково зачепив ногою. По-друге, дитячі наліпки. Клеються в кутку або десь біля дзвінка. Типу дитина йшла й приліпила. Важливо, що це можуть бути не лише дитячі наліпки. Головне – системна історія. Обов'язково щось однакове!

Порада. Хто живе в багатоквартирних будинках – чергуйте по черзі. Ходіть та перевіряйте двері сусідів. Якщо є мітки – знищуйте їх. У цей час ми всі маємо бути разом!

4. «Віддам безкоштовно»

Ви точно могли бачити безліч оголошень з такою приміткою.

Як працює схема? Багато хто перебуває у скрутному становищі, тому радо відгукується на оголошення, де щось віддають безкоштовно.

Коли людина пише, що готова забрати річ, шахрай відразу починає її емоційно прив'язувати до себе: «Я вас так розумію, це такий жах, зібрав вам три мішки безкоштовних речей!» Але тут у нього з'являється маленьке прохання – надіслати за доставку 150-300 гривень, бо він допомагає усьому світу та весь «у мінусах».

Може здатися, що це дрібниця – якісь 300 гривень за три мішки всякої всячини. Тому жертва афери без роздумів надсилає їх. Але 300 гривень – це теж гроші, ніхто їх на дорозі не знаходить і на городі вони не ростуть. Словом, щойно людина надсилає цю суму й починає чекати на посилку, її відразу блокують.

Порада. Головне правило – спершу ви отримуєте щось, а потім оплачуєте. Якщо просять зробити навпаки, це сто відсотків аферисти.

«Бережіть себе! І – будьте пильними», - каже Олена-Крістіна Лебідь. Фото: Instagram.com/elena_kristina_lebed/

«Бережіть себе! І – будьте пильними», - каже Олена-Крістіна Лебідь. Фото: Instagram.com/elena_kristina_lebed/

5. «Отримай компенсацію»

У соцмережах ви можете натрапити на посилання: «Отримай компенсацію». Зараз багатьом це болить, і люди справді чекають на допомогу.

Як працює схема? Шахраї створюють фейковий сайт та пишуть фейкові коментарі. Для збору ваших даних та номерів карток, щоб потім усі гроші звідти стибзити! Продумано все! Навіть маніпулятивний характер коментів щасливчиків, які «отримали компенсацію». Наприклад, «…у новинах показували», щоб викликати довіру. Або: «…не хочуть, щоб народ знав, тому мало де ця інформація просочилася», щоб створити ажіотаж і виправдати те, що про це нікому не відомо. Якщо уважно вчитатися: безліч помилок, зроблено нашвидкуруч. А розрахунок правильний: коли в розпачі – люди не фокусуються на деталях. Вони вже уявляють, як тисячі падають їм на карту.

Порада. Довіряйте лише офіційній інформації. Посилання на такі програми можуть бути лише на офіційних сайтах держструктур. Але не гуляти інтернетом.

6. Оренда житла

Багато українців вимушені залишати свої домівки та переїздити в інші регіони. Тому афери з орендою житла нині трапляються дуже часто.

Будьте обережні з фірмами, що займаються орендою квартир. У них можуть бути нічим не примітні офіси, але прийом – на найвищому рівні. Дуже пристойні квартири з хорошим ремонтом вони пропонують в оренду за безцінь. А вся афера крутиться довкола підписання договору. Річ у тім, що до документів відразу ж прикріплюють чек про оплату, тим самим прикриваючи призначення платежу, а це не оренда житла, а - надання інформаційних послуг! Тобто, поки людина думає, що віддала 10 тисяч гривень за два місяці оренди, насправді вона платить за папірець з адресою квартири. Яка не факт, що взагалі здається в оренду.

Якщо вчасно не помітили підступ – і гроші втратите, і без квартири залишитеся. Аферисти відразу відправлять вас забирати ключі від житла, але, звісно, на зустріч до вас ніхто так і не прийде ані через годину, ані через чотири. На жаль, повернути гроші не вдасться – договір уже підписаний.

Також будьте обачні, коли знаходите оголошення про оренду квартири в інтернеті. Якщо вас підганяють з рішенням та вимагають передоплату, швидше за все ви спілкуєтеся з аферистом. Вам говорять, що за таку ціну квартиру заберуть швидко, а ви можете пообіцяти й не приїхати, тому власнику житла необхідно убезпечитися. Що відбувається далі, легко здогадатися - людина блокує ваш номер телефону і не відповідає на дзвінки.

Порада. Щоб не залишитися і без грошей, і без житла, не винаймайте квартиру без попереднього огляду та ніколи не відправляйте передоплату просто після телефонної розмови.

7. Бонуси із супермаркету

Телефонна афера про бонуси. Зараз таке дуже актуально, адже люди стараються максимально економити. Шахраї можуть зателефонувати і сказати: «Добрий день. Ми – гіпермаркет, у вас тут назбиралися бонуси…» Зазвичай навіть не уточнюють де. Люди думають: «У мене безліч карток, може, справді десь і накопичилися бонуси». А далі відбувається «напарювання».

Спочатку аферист просить представитись. Хоч яке б ім’я ви назвали, шахрай нібито знайде вас у базі. Далі під соусом «суперпрограма лише для вас» озвучить непогану суму накопичених бонусів. Щоправда, віддасть вам їх не грошима. І тут - кульмінація! Запропонує дорогий товар за смішну ціну. Наприклад, кухонний комбайн за більш ніж три тисячі гривень. Але з урахуванням вигаданих бонусів та акцій вам потрібно доплатити лише 800 гривень.

Аферист на рівному місці, вигадавши супермаркет і бонуси, може отримати від вас, довірливих, 800 гривень.

Порада. Щойно почуєте у слухавці, що у вас накопичилися бонуси, – ви в афері!