Завантажити ще

"Матриця: Воскресіння": типово різдвяна історія

Фото: Скрин youtube Warner Bros. Pictures Україна

Офіційно жанр 4-ї частини культової франшизи відносять, як і попередні, до фантастики. Звичайно, антураж весь і залишився фантастичним - а ось суть, скоріше, можна зарахувати вже до лавсторі.

Після загибелі Трініті та Нео, хай навіть заради перемоги, у «Матриці: Революція» у шанувальників фільму залишилася гіркота втрати. Через 20 років ця втрата притупилася, у молодого покоління Кіану Рівз став асоціюватися вже не з Нео, а з Джоном Віком із однойменної франшизи. Залишалися цитати з фільмів, які перетворилися на меми: «Насправді ложки немає», «Іди за білим кроликом», «Ласкаво просимо до реального світу» та інші, які почали жити самостійним життям. Здавалося б, Матриця відпустила нас у вільне плавання.

Але через 20 років режисер Лана Вачовскі вирішила повернутися до проекту. Сенс відроджувати те, що давно померло, не бачила навіть її рідна сестра Ліллі, з якою (яким? Тоді ж вони ще були братами) вони разом працювали над створенням «Матриці». Але у Лани були свої причини.

Любов повернула Нео та Трініті здатність літати Фото: instagram.com/TheMatrixMovie

Любов повернула Нео та Трініті здатність літати Фото: instagram.com/TheMatrixMovie

Це у нас минуло 20 років. А у світі Нео - всі 60. Тепер він не Нео, а успішний геймдизайнер Томас Андерсон (Кіану Рівз), який написав мегапопулярну трилогію ігор «Матриця», у нього розкішний пентхаус, чудовий офіс, активна команда, бізнес-партнер на прізвисько Сміт (Джон) ). Сміт наполягає на 4-й частині гри, але Андерсону все не в радість. Його мучать дивні видіння, він ледь не наклав на себе руки, намагаючись стрибнути з даху, він ходить до психотерапевта (Ніл Патрік Харріс), поради якого, втім, ще більше посилюють душевні муки. А ще у кав'ярні знайомиться із цікавою жінкою, до якої його дивним чином тягне. Її звуть Тіффані (Керрі-Енн Мосс), у неї красень-чоловік, троє дітей та мотоцикли як хобі. Але вона сама не розуміє, чи було сімейне життя її вибором, чи так нав'язало суспільство, і явно почувається чужою у цій ролі. І у розмові з Андерсоном зізнається, що вона сама собі страшенно нагадує Трініті з гри.

Невідомо, як би розвивалися стосунки колись Нео та Трініті, які забули в нових іпостасях, хто вони такі, якби не повстанці - молода Багз і зовсім новий Морфеус (Яхья Абдул-Матін II).

У партнера Томаса Андерсона прізвище Сміт не випадково. Фото: Скрін youtube Warner Bros. Pictures Ukraine

У партнера Томаса Андерсона прізвище Сміт не випадково. Фото: Скрін youtube Warner Bros. Pictures Ukraine

Вони знаходять Томаса Андерсона і пояснюють, що насправді Матриця, як і раніше, існує і всі ми в ній. І Нео не загинув, а, як і раніше, лежить у коконі, а система висмоктує з нього енергію. У сусідньому коконі так само лежить Трініті, тобто вона не загинула. І звичне життя, як і раніше, лише ілюзія. Але якщо Нео хоче возз'єднатися з коханою, то йому (а потім і їй) треба знову повернутись у реальний світ. Ось тільки чи потрібно це тепер Томасу та Тіффані?

Початок фільму каламутний і тяжкий, як і думки самого Томаса Андерсона. Нас раз у раз занурюють у флеш-беки і нагадування з попередніх частин: і чорна кішка, і білий кролик (тепер у вигляді татуювання), і гумова качка, і бійки, що не враховують законів гравітації, - грубими штрихами і начерками нам ніби дають зрозуміти, що це лише прелюдія до головного полотна.

І це ще одна проблема - практично вся «Матриця: Воскресіння» - це грубі та зім'яті мазки до не менш змащеної кінцівки. І за темпом фільму дуже відчувається, як кортілося режисерові до неї дістатися. Жертвувалося всім - і розкриттям персонажів, і діалогами (замість філософії першого фільму - якісь пафосні рубані цитати), і змазаними боями - немає знайомої хореографії, на яку ми свого часу дивилися як на окреме мистецтво. Більше того, жертвувалося навіть здоровим сенсом - то розвиток подій вкрай банальний , то настільки невиправдано заплутаний, що втрачаєш нитку того, що відбувається.

Мальовничий Яхья Абдул-Матін II у ролі нового Морфеуса. Фото: Скрін youtube Warner Bros. Pictures Ukraine

Мальовничий Яхья Абдул-Матін II у ролі нового Морфеуса. Фото: Скрін youtube Warner Bros. Pictures Ukraine

Навіть улюблені моменти - наприклад, як Морфеус все в тому ж східному будиночку змушує Нео згадати кунг-фу, - незважаючи на розкішне червоне кімоно Морфеуса, виглядає досить сумно. А кілька вдалих жартів, що якимось дивним чином затісалися в діалоги, через загальний настрій звучать навіть чужорідно.

Але увесь цей м'ятий і сплутаний клубок із спогадів, філософських гасел цілеспрямовано веде нас до головної теми: кохання – ось що найважливіше. І не просто кохання, а лише твої почуття. Яка справа до людей, замкнених у коконах? Їм так зручніше, вони зробили свій вибір. Якщо навіть повстанці розслабилися, потоваришували з машинами та вирощують полуницю – навіщо жертвувати заради них усім? А ось за можливість залишитися з найближчою та дорогою людиною варто боротися.

І такий відчай і надія вібрують у фільмі, що кохані мають залишитися разом, що глядач не має навіть можливості засумніватися в хепі-енді. Хоча перед Тіффані-Трініті стоїть дуже серйозний вибір: Нео або троє дітей, нехай навіть ці троє дітей - міраж, нав'язаний Матрицею, але Лана Вачовскі трощить усі перешкоди, неакуратно, з розмахом ламає їх на шляху закоханих.

Психоаналітик теж не той, ким здається. Фото: Скрін youtube Warner Bros. Pictures Ukraine

Психоаналітик теж не той, ким здається. Фото: Скрін youtube Warner Bros. Pictures Ukraine

Звичайно, така бронебійна прямолінійність у жодному разі не робить фільм кращим. Але вона має логічне пояснення. Нещодавно у Лани Вачовські померли з невеликим проміжком у часі мати, батько та близький друг. Трагедія вибила режисера з колії настільки, що вона шукала будь-який засіб заглушити душевний біль. І знайшла його в 4-й "Матриці", яку і присвятила батькам. І знаючи про це, починаєш розуміти це нав'язливе бажання воскресити хай когось, хай навіть екранного персонажа, повернути кохання вигаданим кіногероям, якщо вже ти не можеш зробити цього в реальному житті.

Що ж, у результаті у нас є любовна історія дорослих героїв (дивлячись на нехай і красиву зовні Керрі-Енн Мосс, і на моложавого Кіану Рівза, все ж таки розумієш, що ти постарішав разом з цими героями, а час не щадить тіло, добре, що хоч ще не владно над почуттями). Є справжнє різдвяне диво воскресіння культових персонажів та їх возз'єднання. І ще один шанс на нове, найкраще життя.

Що ж, заради такого варто дивитися 2,5 години досить нудного фільму.

КОНКРЕТНО

Матриця: Воскресіння/Матриця. Воскресіння/The Matrix: Resurrections

Жанр: фантастика, бойовик.

Режисер: Лана Вачовскі.

Сценарій: Девід Мітчелл, Олександр Хемон, Лана Вачовскі.

У ролях: Кіану Рівз, Керрі-Енн Мосс, Яхья Абдул-Матін II, Джесіка Хенвік, Джонатан Грофф, Приянка Чопра Джонас, Джада Пінкетт Сміт, Ніл Патрік Харріс.

Тривалість: 02.28