Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

В Україні кожні чотири хвилини – новий інсульт: як уникнути судинної катастрофи

В Україні кожні чотири хвилини – новий інсульт: як уникнути судинної катастрофи
Фото: Myriams-Fotos з сайту Pixabay

Щорічно в Україні реєструється понад 140 тисяч випадків цереброваскулярної патології – хвороб, пов'язаних із ураженням судин головного мозку. Близько 30-40% пацієнтів з інсультом помирають протягом першого місяця, 20-40% можуть загинути протягом року. За масштабністю це друга причина смертності в Україні.

Небезпека цієї хвороби ще й у тому, що вона часто веде до повної чи часткової інвалідизації, і, за статистикою, це люди працездатного віку. Лише 20% українців після перенесеного інсульту повертаються до нормального життя. «Миттєві» цифри ще страшніші: кожні чотири хвилини – новий випадок, кожні шість хвилин – нова смерть від інсульту.

Чим може допомогти сімейний лікар?

Його роль як первинної ланки медичної допомоги є дуже і дуже значною, і це та людина, яка може допомогти попередити небезпечну хворобу.

Як розповіла на вебінарі, організованому Центром громадського здоров'я, професор кафедри сімейної медицини, терапії, кардіології та неврології Запорізького медуніверситету Ірина Волошина, у завданнях сімейного лікаря навчити пацієнтів, як швидко розпізнати інсульт, коли викликати швидку, які є фактори ризику. Крім того, до обов'язків сімейних лікарів входить:

  • вимірювання тиску та рівня цукру в крові;
  • електрокардіограма;
  • скринінг факторів ризику;
  • вакцинація: щеплення від грипу в кілька разів зменшує ризик виникнення інсульту. Це стосується і вакцинації проти ковіда. За статистикою ЦОЗ, пацієнти з коронавірусом надходять до лікарень з інсультами у сім разів частіше, ніж люди, які не хворіли. І COVID-19 є фактором ризику повторного інсульту;
  • консультування з питань психічного здоров'я – наразі сімейні лікарі проходять тренінги;
  • додаткові послуги: УЗД, "Холтер", додаткові аналізи.                 
  •  
  • Які фактори ризику?

  1. Насамперед, це підвищений артеріальний тиск.
    – Так звана «м'яка гіпертонія» з незначним підвищенням та коливанням артеріального тиску є основним «постачальником» інсультів, – попереджає сімейний лікар. - Тому так важливо вимірювати його якнайчастіше, це має стати культурою турботи про себе в будь-якому віці, а для людей старше 40 років – особливо. До речі, про популярний міф, що інсульт – хвороба людей похилого віку. На жаль, це не так, інсульт дуже помолодшав, 30- та 40-річні пацієнти вмирають або втрачають працездатність внаслідок стійких неврологічних порушень.
  2. Зловживання сіллю, що є причиною артеріальної гіпертензії.
  3. Ожиріння та гіподинамія, відсутність кардіонавантажень.
  4. Куріння і це стосується і звичайних, і електронних сигарет.
  5. Алкоголь - "постачальник" геморагічних інсультів.
  6. Сильний стрес, небезпечний стрибками артеріального тиску.

За словами Ірини Волошиної, правильний вплив на ці фактори ризику здатний знизити кількість інсультів аж на 90%.

Як оцінити свій ризик?

Це обов'язок будь-якої людини, якій виповнилося 40 років, зазначає сімейний лікар. І треба враховувати, що на ступінь цього ризику впливає не лише нинішній стан, тиск, маса тіла та спосіб життя, а й стать, вік та генетика. І якщо зі спадковістю все зрозуміло, то щодо віку ризик зростає з 55 років, хоча хвороба зустрічається у всіх вікових групах. Щодо статі, тут така закономірність: чоловіки більше ризикують у молодому та середньому віці, але жінки частіше помирають від нього у літньому.

За відсутності скарг та підозр хоч раз на рік під керівництвом сімейного лікаря необхідно пройти скринінг, оцінити ризик розвитку хвороби. Для цього є різні шкали, найпростіша - таблиця SCORE, що показує загальний ризик виникнення серцево-судинних катастроф.

- І якщо він у вас 5 або вище, обов'язково дізнайтеся у свого лікаря, що зробити, щоб знизити цей відсоток? – радить Ірина Волошина. - Позитивного ефекту можна досягти у будь-якому віці.

В оцінці ризиків слід звернути увагу ще й на те, наскільки ритмічним є серцебиття, оскільки аритмія в кілька разів збільшує ризик ішемічного інсульту.

Які є безкоштовні препарати для профілактики та лікування інсультів?

У гарантований НСЗУ пакет доступних ліків зараз входять антиагреганти, що перешкоджають тромбоутворенню, антигіпертензивні препарати, що знижують тиск, статини – зниження рівня холестерину, антикоагулянти, що сприяють повільнішому згортанню крові.

Їх можна виписати у сімейного лікаря та отримати за рецептом або безкоштовно, або з незначною доплатою. На думку Ірини Волошиної, на жаль, далеко не всі пацієнти знають про існування такої можливості, і інформування теж завдання сімейних лікарів.

Як не допустити розвитку хвороби?

Ми не можемо вплинути на вік, стать та спадковість, але контрольовані фактори ризику, яких набагато більше, ніж неконтрольованих, цілком можна знешкодити. Для цього потрібно лише підкоригувати спосіб життя та шкідливі звички.

  1. Тримати тиск у межах 130 на 80. Історії про «робочий» тиск, який не заважає жити, або про віковий, коли «що ж ви хотіли – вам 70 років» – небезпечні помилки.
  2. Кинути курити прямо зараз: людина, яка викурює навіть одну сигарету на день, має ризик розвитку серцево-судинних захворювань на 50% більший, ніж той, хто не курить. Можливість інсульту підвищується на 30%.
  3. Обмежити споживання алкоголю, який сприяє розвитку цілого ряду неінфекційних хвороб, що збільшують ризик інсульту. Серед них:
    - гіпертонія: спиртне підвищує тиск;
    - цукровий діабет другого типу: алкоголь робить клітини нечутливими до інсуліну. Сам діабет збільшує ризик інсульту вдвічі;
    - ожиріння: алкоголь, як правило, дуже калорійний, а зайві кілограми – це «зайві» цифри показників тиску;
    - миготлива аритмія: нерегулярне серцебиття сприяє утворенню тромбів, а це ризик інсульту;
    - патології печінки: алкоголь заважає їй виробляти речовини, що сприяють зсіданню крові, а це ризик крововиливу в мозок.
  4. Контролювати рівень еритроцитів, оскільки перевищення норми згущує кров та підвищує ймовірність появи тромбів.
  5. Контролювати рівень холестерину та ліпідів у крові. Високий холестерин провокує розвиток атеросклерозу, бляшки на внутрішній стінці артерій зменшують приплив крові до мозку, а при зупинці кровопостачання виникає інсульт.
  6. Справлятися зі стресом, який змушує серце інтенсивніше працювати, підвищує тиск, рівень цукру та жиру в крові. Як мінімум нормалізувати свій сон, розслабляти м'язи, збалансовано харчуватися, рухатися, доставляти собі маленькі радості.
  7. Зробити інвентаризацію раціону. Ворогами інсульту в ньому є клітковина, фрукти та овочі, здоровий білок у курці, кролику, індичці, рибі, бобових, грибах.
    Крім того, максимально скоротити споживання солі або хоча б не перевищувати добову норму в 1 чайну ложку, не забуваючи, що прихованої солі повно готових продуктів.
    "Урізати" частку цукру та жиру, тобто готові м'ясні та кондитерські вироби, жирні сири, напівфабрикати та фастфуд, соуси. І дотримуватися питного режиму з достатньою кількістю води, але без солодких напоїв.
  8. Бути фізично активними: півгодини на день п'ять разів на тиждень майже на третину знижують ризик інсульту. У чому переваги рухової активності проти хвороби:
    - знижує тиск та ризик розвитку гіпертонії;
    - покращує властивості крові;
    - покращує стан стінок судин;
    - підвищує концентрацію хорошого холестерину та знижує поганий;
    - покращує регуляцію глюкози та запобігає цукровому діабету другого типу;
    - знижує вагу;
    - підвищує протистояння стресу.

Будь в курсі

За якими ознаками розпізнати симптоми інсульта

У деяких випадках єдиним симптомом може бути інтенсивний головний біль. Крім того, хвороба може виявлятися такими ознаками:

  • раптове погіршення зору, може бути тільки в одному оці;
  • плутанина з вимовою та розумінням слів;
  • порушення координації рухів;
  • раптове оніміння або параліч у тілі, кінцівках, обличчі, найчастіше з одного боку;
  • втрата контролю над кінцівками, неможливість підняти обидві одночасно.

Відповідно, перевіряється інсульт за трьома характеристиками – обличчя, рука, мова. Людину треба попросити:

  • посміхнутися чи показати зуби – при інсульті виникає асиметрія, кут рота опущений.
  • підняти дві руки та потримати їх 5 секунд у положенні 90 градусів – при інсульті одна рука опускається.
  • сказати просте слово чи коротке речення – при інсульті людина неспроможна цього.

За наявності хоч одного з цих симптомів потрібно негайно викликати швидку.