Завантажити ще

До впливу штамів не схильний: що відомо про препарат «Молнупіравір» від COVID-19

До впливу штамів не схильний: що відомо про препарат «Молнупіравір» від COVID-19
Фото: Merck & Co Inc/Handout через REUTERS

Міністерство охорони здоров'я зареєструвало цей препарат проти коронавірусу, призначений для екстреного застосування, 26 січня. За інформацією міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка, постачання 300 тисяч курсів «Молнупіравіру» очікується через 10 днів.

Про «бронювання» цих ліків Україна домовлялася з виробниками ще восени. Тоді звучали дві умови для постачання: препарат продемонструє позитивні результати клінічних випробувань та буде зареєстрований у США чи Євросоюзі.

Те, що обидві умови виконано, стало відомо ще наприкінці минулого року. У листопаді Агентство ЄС з лікарських засобів (ЕМА) видало екстрений дозвіл на використання препарату. Потім наприкінці грудня «Молнупіравір» схвалило Агентство з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США (FDA).

Щодо ефективності, за час досліджень вона дещо знизилася. У жовтні показники зниження ризиків госпіталізацій та смерті становили 50%, оновлені дані у листопаді були вже на рівні 30%. Варто зауважити, що про зниження ефективності заявив сам виробник ще до того, як препарат був схвалений американським FDA.

Що ще відомо про «Молнупіравір»

Хто виробник?

Міжнародна біофармацевтична компанія зі штаб-квартирою в США MSD, або Merck & Co. За 130-річну історію у її арсеналі - розробка та виробництво і лікарських препаратів, і вакцин. У 2022 році компанія планує випустити близько 20 мільйонів курсів «Молнупіравіру». Підписано угоди про постачання зі США, Японією, Ізраїлем, Великобританією та іншими країнами.

Як працює «Молнупіравір»?

Препарат викликає збій у генетичному коді вірусу SARS-CoV-2, запобігаючи подальшому його розмноженню і не даючи йому нормально «працювати». Це призводить до зниження титру вірусу в організмі хворої людини (титр - число одиниць активності вірусу: якщо їх багато - вірус вирує, менше - слабшає. - Прим. ред.).

Важливою в нинішніх обставинах особливістю механізму дії є те, що він не схильний до впливу штаму коронавірусу. І це значний плюс в умовах поширення «Омікрону» - є шанс скоротити кількість тяжких випадків хвороби та полегшити навантаження на лікарні.

Для кого призначено препарат?

Це перший у світі антивірусний засіб проти COVID-19, що застосовується не внутрішньовенно, а орально. Призначено для пацієнтів, які мають хоча б один із факторів ризику: вік старше 60 років, ожиріння, цукровий діабет, серцево-судинні проблеми. Використовується для лікування хворих на легкі або середні симптоми. Важливий момент: проти важких симптомів препарат показав неефективність.

Призначається за результатами позитивного ПЛР-тесту, а не за наявними симптомами. Причому діяти потрібно дуже швидко, і тут велике питання, як це у нас виходитиме: блискавично скласти тест, отримати результат, отримати рецепт, отримати ліки. В українських реаліях на це можуть піти саме ті п'ять днів, протягом яких препарат дієвий.

Як прописується?

Препарат повинен прописуватись на підставі позитивного тесту. Не за симптомами, а за результатами.

Як вживати?

«Молнупіравір» - це таблетки, призначені для домашнього лікування. Приймаються двічі на день протягом перших п'яти днів із моменту появи перших симптомів. Не застосовуються як профілактичний засіб.

Чи є протипоказання?

Таблетки призначені для пацієнтів старше 18 років, оскільки є ризик негативного впливу препарату на ріст хрящів та кісток у підлітків та дітей.

Крім того, «Монупіравір» не рекомендований вагітним і годуючим жінкам через потенційні ризики токсичності та вроджених патологій.

Які побічні ефекти?

Виробник повідомляє, що побічних ефектів не виявлено. Втім, лікування ще й не проводили.

Скільки буде коштувати?

Для кожної країни, напевно, буде своя ціна – хто як домовиться. Очевидно, що для забезпечених держав вона буде вищою, для бідних – нижчою. Наприклад, США, які уклали контракт про постачання 1,7 мільйона курсів, заплатять 1,2 мільярда доларів. Тобто один курс країна купує за 700 доларів, але для американців препарат буде безкоштовним. Британія, яка замовила 250 тисяч курсів, не розголошує, скільки коштуватимуть таблетки. Тим часом у ВООЗ хочуть забезпечити ними бідні країни, закупивши 28 мільйонів курсів. Для тих, хто потрапить до списку бідних, ліки коштуватимуть 10 доларів за курс.