21 листопада
Завантажити ще

Що робити, якщо ковід-сертифікат закінчується

Що робити, якщо ковід-сертифікат закінчується
Фото: Ратынский Вячеслав/УНИАН

У головному документі про вакцинацію знову зміни: термін дії «зелених» сертифікатів скорочений, після третьої дози потрібно формувати їхню оновлену версію.

1. Коли потрібно бустерна доза?

Оптимальним терміном для її отримання в Україні названо період з 6 до 9 місяців після закінчення курсу вакцинації, тобто щонайменше півроку від дати другого щеплення. У соцмережах багато історій з різних регіонів України про відмову робити бустер тим, хто прийшов одразу після закінчення 180 днів. Пам'ятаючи про те, що у першій версії сертифікату, розрахованої на півроку, у «Дії» відраховувалося саме 180 днів, люди розраховували отримати третю дозу на 181-й чи 182-й день. Але їм відмовили з поясненням, що сертифікат потім через це може не сформуватися. На гарячій лінії МОЗ правомірність відмови підтвердили. І виходить, що для впевненості краще рахувати не дні, а розуміти півроку як «зробив друге щеплення 5 серпня – приходь за третім 5 лютого». А краще 6-го, щоб, напевно.

2. Чи викликають на бустер чи потрібно йти самому?

Щасливчиків, за якими так стежать сімейні лікарі, у природі небагато, і це, як правило, не пересічні українці. До того ж ревакцинація – справа добровільна, тому контролюємо себе самі. Отримати бустер можна в будь-якому пункті або центрі вакцинації від COVID-19, направлення від сімейного лікаря не потрібно, необхідно мати тільки паспорт, ідентифікаційний код і хороше самопочуття. Перелік центрів та їх контакти можна переглянути на сайті або зателефонувавши за номером: 0-800-60-20-19.

Щоб не йти навмання та не контактувати з великою кількістю людей, можна зареєструватися на щеплення через сервіс helsi.me. Для цього потрібно вибрати місто та зручний за розташуванням пункт вакцинації на сайті. Знайти у доступних позиціях відповідний день, час та записатися. Отримати підтвердження або шляхом смс, або в Helsi, якщо воно встановлено. З'явитись у призначену годину з паспортом та кодом.

3. Чи можна робити третю дозу?

Можна, оскільки це питання здоров'я та безпеки кожного та особиста зона відповідальності. Але справа не лише у цьому. Для тих, у кого дія сертифікату вакцинації добігає кінця, це єдиний шлях знову стати володарем остаточного паперу. В умовах нової хвилі, що почалася, і перспективою, що замаячила, усією країною піти в «червону» зону документ про вакцинацію може стати перепусткою всюди - від роботи до магазину. Тому його краще мати, ніж мати.

Після введення дози бустера можна буде отримати новий COVID-сертифікат, який діятиме протягом 270 днів.

4. Кому настав час хвилюватися про сертифікат?

Тим, хто прищеплювався на старті вакцинації. Щоправда, оскільки кампанія розпочалася наприкінці лютого 2021 року, відповідно, друге щеплення люди отримали у березні минулого року. Отже, ще весь нинішній лютий вони можуть роздумувати або робити третє бустерне щеплення.

Тим, хто отримав паперовий сертифікат про вакцинацію у період, коли він видавався на півроку, сімейні лікарі радять оновити його в «Дії», щоб підтягнулися нові терміни. У тих, хто пройшов курс вакцинації навесні та влітку, документ був дійсним 180 днів. У вересні Кабмін збільшив його до року, тому документ треба було оновити, але це можна зробити і зараз.

Крім того, можна надіслати своєму сімейному лікарю копію закордонного паспорта, і він роздрукує паперовий сертифікат зі зміненим терміном дії – не на півроку, а на рік.

Поки не ясно, чи хвилюватися тим, хто вакцинувався, наприклад, наприкінці квітня і розраховував, що можна бути вільним ще цілий рік. Оскільки вже у 2022 році уряд скоротив термін дії сертифікатів з року до 9 місяців, можливо, у щеплених, наприклад, 25 квітня він днями спливає.

5. Що із сертифікатом після бустерної дози?

Допустимо, ви зробили третє щеплення і хочете отримати документ – це, нагадаємо, новий ковід-сертифікат, дійсний протягом 270 днів. Але зараз згенерувати його в Діі ще не можна - орієнтовно ця функція з'явиться там наприкінці січня - початку лютого. Коли МОЗ дасть відмашку, тоді формуємо новий документ. Сама собою інформація про бустерну дозу в додатку не з'явиться, потрібно буде сформувати сертифікат наново, тим самим шляхом, що і «зелений» сертифікат про вакцинацію після другої дози.

До речі, ним можна користуватися, доки не отримаєш свіжий документ після бустера. І ним же продовжують користуватися ті, хто з якихось міркувань не хоче робити третє щеплення. Тільки треба враховувати, що термін дії «зеленого» сертифіката скоротився з 365 до 270 днів.

Якщо можливість підтягнути новий сертифікат після бустера не станеться так швидко, як це нам обіцяють, а у «зеленого» вийшли всі терміни, можна отримати паперову версію. Сімейний лікар, взявши дані про отримання третьої дози із системи eHealth, роздрукує сертифікат, який має ті самі «повноваження», що й електронний.

У новому сертифікаті буде вказано лише третю дозу, те, що це третє щеплення з трьох, і назва вакцини, яку людина отримала як бустер. Таким чином, наприклад, ті, хто вакцинований CoronaVac та ревакцинований Pfizer, знову стають «в'їзними» до тих країн, які не визнають CoronaVac.

Тобто, після третього щеплення українці отримують новий сертифікат вакцинації, дійсний протягом 9 місяців. Принаймні так це виглядає зараз. У Європі термін цього документа з 1 лютого також скорочено до 270 днів.

6. Що ще видається після ревакцинації?

Після третього щеплення українці можуть отримати нове міжнародне свідоцтво про вакцинацію. І тут уже нічого чекати не треба, бо це паперовий документ. Тут мають бути перераховані всі дози вакцинації – з назвами, виробником, номером серії, датами. Видати його можуть як дома щеплення, і у сімейного лікаря. Термін дії – також 270 днів з моменту отримання третьої бустерної дози.

7. Коли захист від бустера починає працювати?

Максимальний рівень захисту після ревакцинації настає за два тижні після вакцинації. Тому не варто думати, що ви в повній безпеці, щойно вийшовши з пункту вакцинації. Протягом двох тижнів необхідно дотримуватися всіх запобіжних заходів, особливо в нинішніх умовах стрімко зростаючої захворюваності.

8. Чи можна отримати третю дозу разом із щепленням від грипу?

Вакцинуватися від СOVID-19 – неважливо, якою дозою, – можна незалежно від інших щеплень. Щепитися від ковида та грипу можна в один день, тільки уколи мають бути зроблені у різні руки. При підозрі на коронавірус чи хворобу вакцинацію від грипу краще відкласти до отримання негативного тесту. Перехресного захисту у цих вакцин немає - зробивши щеплення від ковіда, людина не застрахована від грипу, і навпаки.

9. Чи можна ревакцинуватися, якщо хворієш?

Витримати паузу перед бустером потрібно навіть після ГРВІ чи грипу, лікарі рекомендують двотижневий інтервал після хвороби. До того ж те, що приймається за застуду чи грип, цілком може бути ковидом, тому краще не ризикувати.

Конкретного терміну, який має пройти між перенесеним коронавірусом та бустерною дозою, немає. У різних країнах він варіюється від двох тижнів до півроку. Наші сімейні лікарі дотримуються «середнього арифметичного» – 3 місяці.

10. Яку вакцину вибирати для третьої дози?

Для ревакцинації в Україні рекомендуються вакцини Pfizer та Moderna, і не має значення, яким препаратом людина щепилась раніше. Тим, хто вакцинований CoronaVac, радять як бустер вакцину Pfizer для посилення захисного ефекту.

Якщо мРНК-вакцин немає, третю дозу можна зробити і іншою вакциною, відповідно до затверджених в Україні схем об'єднання препаратів. Згідно з ними, CoronaVac можна поєднувати і з Pfizer, і з Moderna, і з AstraZeneca. Після мРНК-вакцин можна використовувати AstraZeneca.

Новини по темі: Коронавірус