Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
28 березня
Завантажити ще

Коронавірус-2022: коли чекати на початок кінця пандемії

Коронавірус-2022: коли чекати на початок кінця пандемії
Фото: REUTERS/Ханна Маккей

У 2022 році нашому гуртожитку з коронавірусом пішов третій рік. Чи стане він роком закінчення пандемії, як сподівається Всесвітня організація охорони здоров'я, дізнаємося дуже скоро. Але людству тепер точно є на що сподіватися, і у боротьбі з вірусом ми вже не діємо на дотик, як на початку 2020-го. І є ймовірність, що так світ « Омікрон », що так налякав, насправді – початок кінця ковидного життя.

Не воювати, а співіснувати

Говорити про таку можливість дозволяють дослідження, проведені у Південній Африці, Великій Британії та Австралії. У висновку, зробленому Національним інститутом інфекційних захворювань ПАР, йдеться, що пацієнти з «Омікроном» потрапляють у стаціонари у 6% випадків зараження, і цей показник нижчий, ніж за попередніх штамів вірусу. Щодо смертності, через місяць після появи «Омікрону» смертність від ковіда в країні склала 5,6%, тоді як у попередні хвилі вона була близько 20%. Визнаючи, що свою роль міг зіграти високий популяційний імунітет, вчені з ПАР вважають, що новий варіант все ж таки викликає менш серйозні наслідки.

Про зниження ризиків госпіталізації говорять і висновки шотландських учених, які підтвердили, що за «Омікроні» вони на дві третини менші порівняно з «Дельтою». А дані щодо летальності від коронавірусу в Британії поки що теж не на користь «Дельти».

Наразі, на тлі активного поширення нового штаму, рівень смертності в країні знизився з 3,3 до 0,12. При «Омікроні» пацієнти вдвічі менше часу проводять у стаціонарах, ніж у попередню хвилю, – 4 дні проти майже 9. Знизилася і кількість людей, які потрапляють у реанімації, – з 4,3% до 1%, а кількість тих, хто потребує кисневої підтримки – практично вдвічі.

І хоча ніхто поки що не знає, чи змінюватиметься «картинка» в інших країнах, вчені вважають, що є шанс переходу пандемії в ендемічну фазу. Це, звичайно, не означає перемоги над вірусом, і ми не прокинемося в колишньому доковидному житті, але у світі хоча б закінчаться смертоносні спалахи, а ми навчимося співіснувати з ним.

А поки сподіватимемося і радітимемо хорошим новинам, які завжди можна розглянути в потоці негативу. Наприклад: бустерна доза посилює нейтралізацію "Омікрону". Противірусні препарати «Ремдесевір» та «Молнупіравір» ефективні проти нового штаму. «Омікрон» значно рідше вражає легені та розмножується переважно у бронхах, а це зниження ризиків тяжких вірусних пневмоній. Зараження новим варіантом підвищує імунітет до «Дельта», а це може витіснити її.

«Омікрон» значно рідше вражає легені та розмножується переважно у бронхах, а це зниження ризиків тяжких вірусних пневмоній. Фото: зображення BlenderTimer/347 images із сайту pixabay.com

«Омікрон» значно рідше вражає легені та розмножується переважно у бронхах, а це зниження ризиків тяжких вірусних пневмоній. Фото: зображення BlenderTimer/347 images із сайту pixabay.com

Бустерна вакцина

Незважаючи на те, що «Омікрон» має здатність вислизати від імунної відповіді, бустерне щеплення дозволить у разі зараження перехворіти і легко, і швидко. За інформацією американського епідеміолога Кейтлін Джетеліни, ті, хто має бустери, будуть найбільш захищені. Дані з Великобританії, де новий штам поширився з космічною швидкістю, демонструють: за відсутності бустера антитіла, що нейтралізують, не запобігають ні інфекції, ні передачі «Омікрону».

«Бустери рестимулюютьімунну систему та збільшують кількість антитіл, – заявила епідеміолог. – І антитіла виробляються проти більшої кількості частин вірусу, ніж у первинній серії».

2021 рік в Україні закінчився дозволом МОЗ на введення бустерної дози лише медикам та працівникам будинків інтернатного типу у разі, якщо після вакцинації минуло півроку. Коли «допустять» решту – дізнаємося найближчим часом.

Бустери рестимулюють імунну систему та збільшують кількість антитіл

Поки що вчені дійшли висновку, що третю дозу краще робити мРНК-вакцинами («Пфайзер» і «Модерна»), незалежно від того, яким препаратом була щеплена людина.

 

Дослідження, проведені в Ізраїлі, виявили, що високий рівень захисту від «Омікрону» забезпечують три дози вакцини «Пфайзер».

Хороші новини і від виробників «Астра Зенекі» – векторна вакцина показала, що третя доза препарату значно підвищує титри захисних антитіл. Проведені дослідження продемонстрували, що після бустера рівень антитіл проти «Омікрону» такий самий, яким він був після двох щеплень проти «Дельти».

А ось «Короновак» проти нового штаму вчені не рекомендують використовувати як бустерну дозу – рівень антитіл, що нейтралізують, дуже низький.

Нова білкова вакцина

Як бустерна досліджується і ефективність абсолютно нової вакцини від коронавірусу від американської компанії Novavax. Препарат Nuvaxovid – це білкова вакцина, що захищає від тяжкого перебігу коронавірусу, і, що важливо, при варіанті «Омікрон» у тому числі. Вона створена на основі інактивованого коронавірусу та містить частинку спайк-білка. Тобто імунна система реагує на білки у вакцині, і реакція відбувається набагато швидше. За цим принципом виробляються вакцини проти правця, поліомієліту, гепатиту В або грипу.

Великий плюс нового препарату не тільки у «зрозумілості» технології та ефективності, а й у зручності транспортування та зберігання. Йому підходить температура від 2 до 8 градусів, крім того він недорогий у виробництві і може випускатися у великих кількостях.

Тому у глобальній кампанії вакцинації на Nuvaxovid покладають особливі надії. Основна частина перших партій, обсяг яких планується на рівні 100 мільйонів доз на місяць, доставлятиметься до бідних країн.

І ще одна можлива перевага нової вакцини: її можна використовувати як комбіноване щеплення для одночасного захисту від коронавірусу та грипу. І якщо SARS-CoV-2, як припускають оптимістичні прогнози, переродиться на сезонний патоген, це було б зручно для сезонних ревакцинацій.

Препарат у таблетках, який може використовуватись для лікування коронавірусу в домашніх умовах. Фото: kratomiq.com

Препарат у таблетках, який може використовуватись для лікування коронавірусу в домашніх умовах. Фото: kratomiq.com

Таблетки як протиковидна терапія

У 2022 році компанія Pfizer має намір випустити понад 100 мільйонів доз препарату Paxlovid, схваленого Адміністрацією з контролю за продовольством та медикаментами США. Клінічні випробування дали відмінний результат: 90% ефективності у запобіганні госпіталізації та смерті пацієнтів. Що важливо, це стосується штаму «Омікрон».

Це перший препарат у таблетках, який може використовуватись для лікування коронавірусу в домашніх умовах. Призначається дітям від 12 років і дорослим, які входять до групи ризику за хронічними захворюваннями. Прийом препарату має бути розпочато протягом перших п'яти днів після встановлення діагнозу.

Контракти на постачання таблеток Paxlovid вже підписали низку країн, серед яких США, Південна Корея, Австралія, Великобританія.

До речі, саме Британія першою у світі схвалила пігулки від ковіда Molnupiravir від американських фармконцернів Merck Ridgeback Biotherapeutics. Препарат призначений для екстреного використання і для тих пацієнтів, яким не потрібен додатковий кисень, але які піддаються підвищеному ризику тяжкого перебігу хвороби.

Приймати таблетки потрібно протягом перших п'яти днів з моменту появи симптомів, не рекомендується вагітним та жінкам, які планують вагітність.

Внаслідок клінічних випробувань стало зрозуміло, що Molnupiravir виявився менш ефективним, ніж заявляв виробник. Ризик госпіталізацій або летального результату знизився з 50% до 30%. Натомість, за даними медиків, які вже зіткнулися з «Омікроном», таблетки є досить ефективними проти нового варіанту вірусу.