Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
19 квiтня
Завантажити ще

Бустерна доза: коли та кому пропонувати

Бустерна доза: коли та кому пропонувати
Фото: REUTERS/Dado Ruvic

Літні – зараз, решта – у лютому?

У нещодавньому звіті Європейського центру профілактики та контролю захворювань прогнозується, що новий варіант коронавірусу « Омікрон » протягом перших двох місяців 2022 обжене «Дельту». І незважаючи на відсутність даних про тяжкість перебігу хвороби, зрозуміло, що штам-мутант викличе додаткові госпіталізації та смертельні випадки. Запобігти колапсу системи охорони здоров'я можна лише зниженням соціальних контактів та зростанням ревакцинацій, попереджають у ECDC.

З цього ясно одне: колапс у нас буде, питання лише у часі. Про зменшення контактів за два тижні до Нового року кумедно навіть говорити. МОЗ на брифінгу святкує перемогу - ми вийшли з десятки країн із найбільшою захворюваністю, а поточна зараз удвічі менша за європейську. У містах відкриваються ялинки, ковзанки, зони відпочинку, квитків на поїзд уже не купиш до 8 січня. Словом, "давайте після свят!"

Щодо ревакцинації чи бустерної дози, несподіваною прозвучала заява секретаря Ради нацбезпеки та оборони Олексія Данілова, що «треба пропонувати людям, щоб вони починали втретє вакцинуватися». Несподівано, оскільки питання з бустером зависло ще з кінця листопада.

Треба пропонувати людям, щоб вони починали втретє вакцинуватися

Тоді міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко анонсував доступність третьої дози лише після того, як буде вакциновано 50% населення України. Це, за підрахунками МОЗ, має відбутися у січні-лютому 2022 року.

Якщо подивитися на цифри, на 15 грудня повністю щеплено 30,82% українців. Тобто до бустера ще майже 20%, а темпи вакцинації не просто знижуються, а руйнуються. За даними системного аналітика Євгена Істребіна, зараз за добу робиться 130 тисяч щеплень, на максимумі ця цифра становила 260 тисяч.

Хто швидше: МОЗ чи «Омікрон»

Тим часом секретар РНБО Данілов, говорячи про необхідність бустера для людей похилого віку, зазначив, що потрібно виходити на рівень 300-400 тисяч щеплень на день. І якщо ми швидко вакцинуємо 75-85% населення, навіть не помітимо зростання захворюваності. Залишається тільки дізнатися, хто буде спритнішим: МОЗ з вакцинацією або «Омікрон», у якого швидкість поширення в сім разів вища, ніж у попередніх штамів?

Країни, в яких уже господарює новий варіант, дають третю дозу не лише людям похилого віку та медпрацівникам, а й категоріям середнього віку, та молоді від 18 років. У Великій Британії, США, Ізраїлі, Данії, Німеччині та інших державах її рекомендують ще й тому, що «Омікрон» у порівнянні з попередніми варіантами знижує кількість антитіл, що нейтралізують, після двох доз. Але третя доза значно підвищує ефективність вакцинації. Так, у британських дослідженнях ефективність після "Пфайзера" склала 30-40%, після введення бустера - 70-80%.

За словами головного санітарного лікаря Великобританії професора Кріса Вітті, «Омікрон» поширюється феноменальними темпами. І бустер справді має значення, оскільки й підвищить імунітет проти « Дельти », яка нікуди не поділася, та захистить від серйозного перебігу хвороби при «Омікроні». Крім того, у Британії, де бустер отримали практично всі жителі віком від 60 років, спостерігають зниження госпіталізацій якраз серед старших вікових груп. В той же час загальна кількість госпіталізованих у всій країні стрімко зростає.

Щеплених «Коронаваком» захистить лише третя доза

Що ж у нас, крім того, що усі вакциновані пів року тому мають почекати, коли це зроблять ще 20% населення? За головну групу ризику – літніх людей – «заступився» секретар РНБО. Можливо, їм дозволять бустер до того, як Омікрон почне свій український похід. І це було б правильно з урахуванням отриманих попередніх даних щодо захисних здібностей «Короновака» проти нового варіанту вірусу.

Вакцина, якою щеплена значна частина людей похилого віку, не забезпечує достатньої кількості антитіл після двох доз - такі результати досліджень вчених Гонконзького університету. І поки компанія Sinovac проводить додаткові випробування для оцінки впливу «Омікрону» на свою вакцину, вчені радять тим, хто щепився "Короноваком", якнайшвидше отримати третю дозу. Випробування продемонстрували, що бустер значно посилює захист.

Тим часом у багатьох медпрацівників, які вакцинувалися ще навесні, давно вийшли терміни 180 днів. Але їх на бустерну дозу теж не запрошують, хоча до наступу «Омікрону» якраз вони мають бути готовими, тобто захищеними насамперед. Може, вакцин не вистачає і треба заощаджувати їх для тих, хто ще роздумує, чи йти на щеплення? Але ні, за даними системного аналітика Євгена Істребіна, на складах понад 4 мільйони доз «Пфайзера» та 2,5 мільйона доз «Модерни». І протягом осені було утилізовано сотні тисяч вакцин різних виробників через закінчення терміну реалізації.

Швидше за все, бустерну дозу дозволять, не чекаючи ще 5-6 мільйонів  вакцинованих або нової хвилі, яку в РНБО пророкують у середині лютого. А потім усі охочі зможуть взяти участь у захоплюючому квесті «отримай бустер, якщо дія сертифікату вже закінчилася, але ти не медик і тобі не 60». Але це давайте потім, після свят.