Завантажити ще

«Омікрон» наступає: в Африці на складах псується вакцина, а мешканці бояться щепитися

«Омікрон» наступає: в Африці на складах псується вакцина, а мешканці бояться щепитися

Африканський континент «подарував» світу черговий штам коронавірусу – «Омікрон». Всесвітня організація охорони здоров'я визнала його «варіантом, що викликає занепокоєння» (як і всі вже відомі штами коронавірусу), а держави почали закривати свої кордони для туристів із південної частини Африки.

Перші варіанти «Омікрона» були виявлені в Ботсвані, Гонконгу та ПАР, перший удар (від пасажирів, що прибули літаками) прийняли Ізраїль та Нідерланди - в аеропорту Схіпхол у 61 людини з одного рейсу з Преторії тести на коронавірус виявилися позитивними.

Замикаємо Африку

Пандемія стартувала два роки тому, але 1,3-мільярдна Африка досі пасе задніх і в плані вакцинації показує похмурі 7% щепленого населення, і то це «середня температура по лікарні».

Марокко – 60%, Туніс – 42%, власне ПАР – 23%, Алжир – 11% – ось хто робить статистику континенту. Взяти Лівію – там вакциновано 9%, Чад – 0,4%, Нігерія – 1,6%, Демократична Республіка Конго – менше 0,1%.

Виявилося, що обіцянки багатих країн дати вакцину бідним (зокрема і з ініціативи COVAX) було трохи відкориговано самими країнами-донорами, які банально почали накопичувати власний запас вакцин, відсунувши прохачів у кінець списку. Особливо в цьому плані відзначилися США, а ось Китай зробив широкий жест і поставив свою вакцину до Марокко, Алжиру, Тунісу.

Але скомпрометованим виявився майже весь материк. Країни закривають сполучення з Африкою, всіх, хто прибув звідти, відправляють на 10-14-денну ізоляцію.

На материку вражені. У МЗС ПАР в інтерв'ю Бі-бі-сі заявили, що у появі цього варіанту винні розвинуті країни.

- Те, що відбувається прямо зараз, неминуче, це результат нездатності світу провести справедливу, термінову та швидку вакцинацію. Це результат накопичення вакцин від COVID-19 країнами з високим рівнем доходу, і відверто кажучи, це неприйнятно, - заявила співголова Альянсу з доставки вакцин АС Айоаде Алакія. - Ці заборони на поїздки ґрунтуються на політиці, а не на науці. Це неправильно… Чому ми замикаємо Африку, коли цей вірус вже є на трьох континентах?

Фейкомети – у бій!

Справді, чому в Африці чи то не бояться коронавірусу, чи то бояться вакцинуватися? І те і інше.

Перше: вакцини на континенті повно, навіть за умов скромних поставок за схемою COVAX. На складах накопичені мільйони доз - і вони пропадають, у них банально спливає термін зберігання. У тій же ПАР останніми днями кілька разів переносили доставку нових партій вакцин - старі діти нема куди.

За даними дослідницького проекту Airfinity, за весь час пандемії Африка отримала 384 мільйони доз (нагадаємо, населення континенту – 1,3 млрд людей). Південноафриканські держави отримали 32,5 млн. доз - при населенні 40 млн. осіб. Намібія отримала 1 млн. доз для 2,5 млн. осіб. Ботсвана – 32,5 млн доз при населенні близько 40 млн осіб. Так Україна про такий шикарний подарунок тільки мріяти могла!

Друге: африканці бояться вакцинуватись. Втім, і на інших континентах та сама проблема. Як і повальне поширення фейкових новин про наслідки вакцинації. Африканці передають один одному, наприклад інформацію про те, що вакцина від коронавірусу платна.

Третє: якщо мешканці міст мають доступ до центрів вакцинації, то у сільських громадах – далеко не скрізь. Значна частина африканців просто не знають, де і як отримати своє безкоштовне щеплення.

Плюс до цього – труднощі з постачанням вакцини у віддалені райони Африки, і особливо туди, де йдуть військові дії.

«Лідери думок – шамани»

Загалом, як підсумовують в уряді ПАР, населення не вірить у ефективність вакцинації, покладаючись на провидіння та особисте везіння.

– Це не нове явище в Африці, ставлення мешканців до щеплень та інших засобів профілактики формувалося десятиліттями. Жителі племен швидше повірять своєму шаману, аніж представнику міністерства охорони здоров'я. З аналогічною ситуацією ми стикалися ще у 80-х роках, – прокоментував «КП в Україні» військовий радник в Анголі у 1986 році Анатолій Степаненко. - Численні гуманітарні місії з різних країн працювали в самій глушині Центральної Анголи, прищеплюючи населення від віспи та інших захворювань, надавали медичну допомогу у разі потреби. Одна гумісія, здається, зі Швейцарії, опікувалася мешканцями 20 племен. Швейцарцям ясно дали зрозуміти: місцеві шамани передали волю духів та богів, які категорично проти медичного втручання, їх люди не будуть вакциновані, але можна домовитись. Не пам'ятаю, що саме швейцарці віддали шаманам, але ангольські духи і боги раптом різко змінили свою думку і в місію потягнулися бажаючі негайно вакцинуватися. І нікого не збентежила ця напівкомічна ситуація.

За словами співрозмовника, африканці свято шанують традиції та надмірно поважають лідерів думок, які зазвичай і виявляються служителями культів.

- Переконати багатьох ангольців чи ботсванців цифрами заразності та смертності від коронавірусу малоймовірно. Вони банально не зрозуміють, про що йдеться. Для них це просто якісь слова та якісь цифри. Просвітницьку кампанію мали проводити місцеві ЛОМи, шановні люди, а не особи з телевізорів, які є не в кожному селі, - зазначає Степаненко. – Або якщо пропонувати за вакцинацію якісь нагороди, подарунки – тут вони розуміють чудово, що до чого.

Немає необхідності панікувати

Світ закривається від Африки та вогнища появи штаму «Омікрон», а влада африканських країн запевняє: жодної смерті від цього варіанту вірусу у них не зареєстровано. Карантинні обмеження дотримуються, вакцинація сяк-так, але йде. Президент ПАР Сиріл Рамафоса заявив, що нових обмежень не планується, а ось зробити вакцинацію обов'язковою для людей певних професій – мабуть, доведеться.

- У нас не бракує вакцин, тому щеплення - це найкращий спосіб боротьби з вірусом, - підкреслив Рамафоса.

Міністр охорони здоров'я ПАР Джо Фахла стверджує, що підстав для паніки немає навіть за таких умов.

- Немає необхідності панікувати через новий варіант коронавірусу. Він (коронавірус) був тут і раніше, - каже Фахла, нагадуючи про бета-варіант COVID-19, виявлений у Південній Африці у грудні 2020 року.

Поки що африканські країни більше хвилює заборона на поїздки до них. Основний аргумент: варіант «Омікрон» виявлений у деяких європейських країнах, але туди повітряні ворота чомусь не зачинилися. А Африка наполовину на замку.