Завантажити ще

Центр анонімної вакцинації в Ужгороді: люди таємно роблять щеплення, а потім і далі розповідають про чипізацію

Центр анонімної вакцинації в Ужгороді: люди таємно роблять щеплення, а потім і далі розповідають про чипізацію
Фото: REUTERS/Валентин Огіренко

В рамках "ковідної амністії" в Ужгороді відкрився анонімний цілодобовий центр вакцинації. У клініці Prevention Hospital щеплення від коронавірусу можуть зробити всі охочі, включаючи громадян із підробленими ковід-сертифікатами. Незважаючи на те що анонімний центр встиг попрацювати лише день (на момент написання статті – 18 листопада. - Прим. ред.), люди вже приходять

– Боязко, ночами, щоб не зустріти своїх знайомих, – запевняє «КП" в Україні» директор Prevention Hospital Марина Клімко.

Вона розповіла нам про причини, через які антивакцинатори наважуються на щеплення, про долю підроблених ковід-сертифікатів і про те, чому люди змушені приховувати факт вакцинації від своїх близьких.

«Робимо вигляд, що нічого не було»

- Марино Юріївно, чим анонімний центр вакцинації відрізняється від інших?

Клієнти з підробленими сертифікатами приходять у вечірній і навіть нічний час. Якщо людина каже, що йде за «ковідною амністією» і хоче залишатися анонімом, ми не запитуємо її ім'я та прізвище. Прищеплюємо, і все" ]

- Наші пункти щеплення працюють цілодобово і без вихідних уже 3 тижні. Анонімне вакцинування розпочалося відучора, вже є перші клієнти. Несміливі запити від людей, які купили підроблений сертифікат, надходили і раніше. Ми були не проти вакцинувати таких клієнтів, але не було розуміння, як це зробити. Потім облрада запропонувала варіант анонімної вакцинації.

[/quote_kp]

Як правило, клієнти з підробленими сертифікатами приходять у вечірній та навіть нічний час. Якщо людина каже, що йде за «ковідною амністією» і хоче залишатися анонімом, ми не запитуємо її ім'я та прізвище. Щеплюємо, і все.

Якщо зізнається, що купила сертифікат із внесенням до реєстру, ми в базі нічого не змінюємо. Мовчки прищеплюємо.

Ну і якщо мова лише про куплений папірець, без внесення відомостей до бази даних, ми проведемо звичайну процедуру вакцинації. У цьому випадку робимо вигляд, що нічого не було, рвемо підроблений документ і виконуємо щеплення.

- Тобто якщо людина раніше придбала підроблений сертифікат, то його залишать?

- Так. Підроблений сертифікат продовжує діяти. Припустимо, людина вже купила документ, інформація про нього є у базі даних. Щоб внести зміни до бази, потрібно шукати лікаря, який робив фальшивий сертифікат. Це не найпростіше завдання, і ми не маємо технічної можливості виправляти внесені раніше дані.

Виходить, псевдодокумент стає дійсним. Єдине, що ми запитуємо, це якою вакциною людина хоче прищепитися. Ми робимо щеплення і радіємо, що людина усвідомила важливість превентивних заходів. Коронавірус - дуже небезпечне захворювання, а наш пацієнт тепер матиме певний ступінь захисту.

- Виходить, усі, хто купив сертифікат, вже у базі?

[quote_kp type="inr_left" text="Останнім часом до нас звертаються дуже багато вчителів. Коли на педагогів натиснуло керівництво школи, вони «намалювали» собі псевдодовідки

– Раніше таким людям просто видавали підроблені папірці. Але сьогодні таких варіантів дедалі менше. Найчастіше людей із фальшивими документами занесено до бази, бо сертифікат робився для поїздки за кордон. Більшою мірою ми стикаємося саме з такими випадками.

До речі, останнім часом до нас звертаються дуже багато вчителів. Коли на педагогів натиснуло керівництво школи, вони «намалювали» собі псевдодовідки, а коли їхні колеги почали тяжко хворіти, то замислились про реальне щеплення. Вчителі – люди освічені, розуміють, що коронавірус - хвороба непроста, це не лише нежить із кашлем.

«Приходять із релігійних причин»

- Чи правда, що до вас приходять не лише через підроблені сертифікати, але також із релігійних та сімейних причин?

Жертви таких лідерів приїжджають до нас і просять зробити щеплення таємно. Кажуть: «Уколіть нас. Але про це ніхто не повинен дізнатися»

- Так! Це особливо актуально для районів, віддалених від Ужгорода. Там – найнижче охоплення вакцинаціією на Закарпатті. Найчастіше причиною, через яку люди не хочуть робити щеплення, стають релігійні упередження. Чомусь деякі релігійні лідери, можливо, священики, забороняють своїй пастві вакцинуватися.

Людям розповідають, що вакцинація – це витівки сатани, чіпізація та інша маячня. Жертви таких лідерів приїжджають до нас і просять зробити щеплення таємно. Кажуть: «Уколіть нас. Але про це ніхто не повинен дізнатися». Ми їх вакцинуємо, а вони далі йдуть розповідати про чіпізацію та 5G. Таких випадків в нашій практиці - часто-густо.

– Коли до вас приходять клієнти?

- Найчастіше після роботи, увечері, у вихідні дні. Анонімні намагаються приходити вночі, щоб випадково не зустріти нікого зі своїх знайомих. Вчора одні клієнти прийшли ближче до 22.00, інші - о 12-й ночі.

Такі люди не хочуть, щоб у базах з'явилося їхнє прізвище: у цьому випадку хтось може дізнатися, що вони таки вакцинувалися. "Анонімні" прищеплюються для здоров'я. Довідки таким людям не потрібні. Найбільше вони побоюються своїх релігійних лідерів, які можуть дізнатися про це.

- Виходить, люди, які роблять щеплення анонімно, не зможуть скористатися сертифікатом, бо його немає.

- Так. Ті, хто приховують факт вакцинації з релігійних переконань і відмовляються називати своє прізвище, роблять щеплення лише задля здоров'я. Вони не мають документа, який можна пред'явити, наприклад, у громадському транспорті. Але вони погоджуються на це: у багатьох вся сім'я виступає проти вакцинації. У таких випадках наші клієнти таємно вакцинуються.

За моїми спостереженнями, релігійних антивакцинаторів катастрофічно багато. Наприклад, з цієї причини до нашого великого відділення у Тячеві просто ніхто не приходить. Ця область Закарпаття вирізняється найнижчим відсотком вакцинованого населення.

Загалом у нас 10 відділень, у яких ми робимо щеплення. Ужгород має непогане охоплення вакцинацією, але якщо трохи відійти від міста, картина буде зовсім іншою.

Вчора до нас прийшла родина на вакцинацію. Вони сказали, що раніше купили сертифікати, тому що їх примушували на роботі, а тепер у них помер від коронавірусу родич. Кажуть: "Нам стало страшно, хочемо зробити щеплення". В інших клініках таким людям відмовляють, бо вони вже мають сертифікати.

Або ще варіант. Людина вкололася вакциною CoronaVac. Прийшла до нас і каже: "Хочу вколотися Pfizer". Йому ніде не будуть робити друге щеплення Pfizer, якщо він уже вколовся CoronaVac. Тому він приходить до нас, до анонімного центру вакцинації.

З ІСТОРІЇ ПИТАННЯ

На початку листопада у ЗМІ з'явилася новина: Міністерство охорони здоров'я розробило механізм «ковідної амністії». Програма дозволяє людям, які раніше купили підроблений сертифікат про вакцинацію від коронавірусу, зробити щеплення без наслідків. Про це повідомив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Ляшко пропонував людям, які купили підроблений сертифікат, прийти до сімейного лікаря, повідомити про те, що їхній сертифікат про вакцинацію недійсний, і назвати прізвище лікаря, який виписав фальшивий документ. Надалі, за задумом міністра охорони здоров'я, пошуком та покаранням таких лікарів займуться поліція та суд.