26 грудня
Завантажити ще

Правозахисниця чи провокатор: слідами скандального уроку вчительки-антивакцинатора

Правозахисниця чи провокатор: слідами скандального уроку вчительки-антивакцинатора
Фото: https://t.me/hsaltovka_chat/1863269.

"Діти, дивіться юридичну практику, навчайтеся!" - каже вчителька, вказуючи рукою на поліцейських. Ті сміються, але явно розгублені, опинившись перед прищуром цікавих очей і включеними телекамерами. Відео з Олександрійського колегіуму Кіровоградської області, де на урок історії викликали наряд"виганяти" невакциновану вчительку, широко обговорюється в соцмережах.

Більшість коментаторів на боці педагога та засуджують поліцію за зрив занять, порушення Конституції та некоректну поведінку перед дітьми. Обов'язкова вакцинація, усунення від роботи незгодних з нею педагогів однозначно внесло нервозність у педагогічний процес.

"КП в Україні" дізналася історію скандального відео та розглянула ситуацію з двох сторін.

Діти тримали напоготові мобільні телефони

В Олександрійському колегіумі від вакцинації відмовилися вісім співробітників.

– Їх усунули від роботи на тиждень, щоб дати можливість зробити щеплення, – розповів "КП в Україні" начальник Управління освіти місцевої міськради Олександр Авраменко. - Я особисто зустрічався з учителями, їх просив директор, але вони зайняли принципову позицію. Ми говорили: ви можете, маєте право захищати свої права, тільки робіть це згідно із законом – у суді, але не влаштовуйте шоу. У відповідь директора звинуватили у виданні злочинного указу про усунення.

Олександр Авраменко наголошує, що приходити на роботу освітянам не забороняли. Вони мали змогу працювати в учительській, усувалися лише від проведення уроків.

- Є постанова Кабінету міністрів, і якби директор допустив їх до дітей, то сам би поніс штрафні санкції. 11 листопада всім урокам ми знайшли заміну, крім одного – у 9-А класі. Тимчасово виконувач обов'язків класного керівника попередила батьків, що першого уроку не буде.

Фактичним класним керівником 9-А є вчителька історії та правознавства Лариса Лисюк – та сама героїня відео.

- У батьківській групі вчителька оголосила, що урок відбудеться. На відео цього не видно, але за фактом на нього прийшли також відсторонений вчитель мистецтва, технічний персонал. Діти тримали напоготові мобільні телефони, – згадує Олександр Авраменко.

Вчителька історії та правознавства Лариса Лисюк - facebook.com/larysa.lusiuk

Вчителька історії та правознавства Лариса Лисюк - facebook.com/larysa.lusiuk

Домінуюча позиція

Поліція прибула до школи на виклик адміністрації. Як стверджує наш співрозмовник, вона не вдиралася самовільно на урок.

– Спочатку Ларису Павлівну попросили вийти у коридор заступники директора школи. Тільки коли вона категорично відмовилася, увійшла поліція, – продовжує наш співрозмовник. – В Олександрії такий інцидент єдиний. Сьогодні у школі вже всі заспокоїлися – випустили пару.

Слід зазначити, що у батлі з поліцією позиція педагога була домінуючою. Вона фіксувала все на відео, група підтримки фіксувала її (це підтверджує голос за кадром), багато і жваво цитувала Конституцію, кілька разів зверталася до дітей, демонструючи неспроможність поліцейських, назвала їх "організованою злочинною групою", викрила в неправильному оформленні документів і наприкінці заявила, що пише заяву про злочин.

Поліцейські склали на вчительку адміністративний протокол.

Зробила дітей заручниками емоцій

- У моїй школі немає відсторонених учителів. Але я знаю, що подібні конфлікти в інших школах є, і є провокації. Цей педагог зробила дітей заручниками своїх емоцій, а це є неприпустимим, - прокоментувала відповідальний секретар Асоціації керівників шкіл, директор київської гімназії №107 Катерина Спітковська. - Зараз директори опинилися між молотом і ковадлом. З одного боку, відсторонені вчителі кричать, що вони подадуть до суду та виграють його. З іншого - невиконання ухвали Кабміну загрожує штрафом. І це не 170 гривень як для не вакцинованого вчителя, а 17 000 гривень.

Тим часом, на голову поліцейських продовжують сипатися образи. Від нецензурних до відносно м'яких: фашисти, клоуни, недоумки…

Начальник Олександрійського відділу поліції Володимир Хвостов відмовився обговорювати порівняння та епітети.

- Наші співробітники опинилися у школі не з власної волі. Їх туди викликали. Вони задокументували порушення та склали адміністративні матеріали за порушення санітарного режиму. Педагог самовільно вийшла на урок, не маючи вакцинації, і не надягла маску, чим поставила дітей та всіх, хто оточує під небезпеку зараження, - каже представник закону.

І резюмує: хто правий у цій ситуації – має розсудити суд.

Коментар юриста

Сергій Бурлаков, адвокат:

facebook.com/sergey.burlakov.965

facebook.com/sergey.burlakov.965

- Зараз багато питань та суперечок навколо того, чи може поліція перевіряти COVID-сертифікати на вулиці та у громадських місцях. Може, і з цього приводу написано навіть цілу інструкцію, де є контраргументи на "медичну таємницю" та "відсутність причин перевірки". Хоча право на перевірку та складання протоколу за ст. 44-3 дає ухвала Кабінету міністрів.

Щодо школи, то юрист зазначає, що це теж громадське місце.

- Поліція не повинна чекати, доки закінчиться урок. Її завдання – припинити правопорушення, якщо був сигнал. Інша річ, що треба поводитися професійно: скласти протокол, дати можливість порушнику залишити в ньому пояснення і не вступати в дебати - пояснити, що їх можна буде продовжити у суді. Етичний бік цього конфлікту, звичайно, виглядає сумно. Влаштовувати суперечки на уроці перед учнями – це нікуди не годиться.

Читайте також

Анестезіолог Іван Черненко : Якби не ковід, безліч проблем у медицині так і не відкрилися б