9 червня
Завантажити ще

Як ми з поліцією перевіряли ковід-сертифікати у народу

Як ми з поліцією перевіряли ковід-сертифікати у народу
Фото: Ольга Володимирова

Ось уже п'ять днів, як Київ живе у «червоній» зоні карантину. Без сертифіката про вакцинацію або негативного ПЛР-тесту користуватися громадським транспортом і відвідувати торговельно-розважальні центри не можна. За цим слідкують спеціальні бригади правоохоронців. Як відбуваються перевірки і що роблять з тими, хто провинився, «КП в Україні» дізналася, вирушивши в рейд разом з поліцією.

QR-коду всі віки підкорені

Рейди у громадському транспорті, ресторанах та ТРЦ проводять вибірково. На цей раз правоохоронці вирішили перевірити торговельно-розважальний центр SMART PLAZA на станції метро «Політехнічний університет».

Час був робочий, тому відвідувачів у торговому центрі виявилося небагато. Насамперед співробітники поліції попросили пред'явити сертифікат про вакцинацію у адміністратора центру. Молодий чоловік показав телефон, відкрив додаток «Дiя», після чого співробітник поліції відсканував QR-код за допомогою планшета.

Наступними об'єктами перевірки стали магазинчик з мобільними телефонами, бутік та книгарня.

Поліцейські перевірили сертифікати у співробітників торгових точок та документ про вакцинацію у єдиного відвідувача магазину одягу. Чоловік показав дільничному офіцеру паперовий сертифікат у файлі, а на запитання журналістів, як він ставиться до обмежень, слухняно відрапортував: «Добре! Закони не порушую».

Людей перевіряли вибірково, різного віку: паперові та електронні документи пред'являли дорослі, неповнолітні підлітки і навіть старенька бабуся-прибиральниця.

Після перевірки магазинів група поліцейських вирушила на другий поверх ТРЦ. Відразу впала в очі велика черга біля центру вакцинації. Отже, всі вони змогли увійти до будівлі, не маючи ковід-сертифіката? І теоретично могли блукати магазинами, а не йти прищеплюватися? Свої каверзні питання ми поставили спікеру Шевченківського управління поліції Києва Анні Зубрєвій.

Прибиральниці, на відміну від наших депутатів, щеплення зробили. Фото: Ольга Володимирова

Прибиральниці, на відміну від наших депутатів, щеплення зробили. Фото: Ольга Володимирова

Оштрафують і відвідувача, і ресторан

- Аню, ви часто стикаєтесь із порушниками?

– У перші дні після оголошення «червоної» зони таких людей було дуже багато. Нині вже менше.

- А якщо людина забула сертифікат вдома або в неї сів телефон, і вона не може показати «Дію»?

- Якщо людина забула документ, у неї сів телефон або додаток « Дiя » не підтягує сертифікат про вакцинацію – це буде розцінено як порушення. Людина повинна мати при собі або роздрукований варіант документа, або електронний.

Наприклад, телефони людей похилого віку часто не пристосовані до таких програм, як «Дiя». І тут потрібно мати при собі паперовий сертифікат. У разі порушень, незалежно від виправдання порушника, складається адміністративний протокол.

- І який доведеться заплатити штраф?

- Фізичній особі – від 170 гривень, юридичній – від 17 000 гривень. Однак, якщо в ресторані виявилася людина без сертифіката, то оштрафують і її, і ресторан, який дозволив такому відвідувачу перебувати у закладі.

- Але якщо людині потрібно дістатися поліклініки, щоб зробити щеплення, і сертифіката у неї, відповідно, немає?

- Оскільки ми перебуваємо в «червоній» зоні, перед поїздкою у громадському транспорті (метро, тролейбусі, трамваї, маршрутному таксі) необхідно зробити ПЛР-тест або експрес-тест на коронавірус. З таким тестом можна сміливо вирушати на вакцинацію. Після щеплення людині видадуть документ, за допомогою якого вона зможе пересуватися далі.

- А раптом у мене медвідвід, я можу користуватися громадським транспортом та відвідувати торговельно-розважальні центри?

- Якщо є медичні протипоказання (вагітність, алергія, супутні захворювання та інше), людина може відвідувати ТРЦ та громадський транспорт, проте їй необхідно мати документ, що підтверджує звільнення від вакцинації.

- Сертифікат про вакцинацію справді замінює довідка про перенесений коронавірус?

- Так. Але слід пам'ятати, що термін дії такого документа невеликий. У довідці зазначено, відколи людина перехворіла, і від цієї дати відраховується 180 днів. Після 6 місяців документ стає недійсним.

У ТРЦ вишикувалася черга на вакцинацію. Фото: Ольга Володимирова

У ТРЦ вишикувалася черга на вакцинацію. Фото: Ольга Володимирова

Поліція вже прищеплена

- А самі перевіряючі щеплені?

- Звісно! Як ми можемо вимагати від людей того, чого не виконуємо самі?

- І сертифікати із собою носите?

- Так!

- Показати можете?

- Ось. (Анна дістає довідку про вакцинацію. – Авт.) У мене не підтягнувся сертифікат у «Дії», тож я беру з собою паперовий документ.

- Чи достатньо мати одне щеплення?

- Досить!

- Але якщо людина не захоче робити друге?

- Перше щеплення буде дійсним. Друге – на його совісті.

- Перевірки на вулиці також проводите?

– Ні. Надворі ми можемо лише порадити зробити тест чи щеплення. Перевірки відбуваються лише у закритих приміщеннях та громадському транспорті.

– Як сканують код?

- Офіцер поліції на планшеті має спеціальну програму, яка сканує коди. Видно, скільки доз зроблено.

- Чи є у всіх співробітників поліції планшети?

- Ні. Один на бригаду. Скануванням коду займається лише дільничний офіцер.

PS Що ще залишається додати? Ах, так, під час рейду жодного порушника карантину не постраждало. Таких не було.

Раніше у молоді перевіряли, чи не вино у них у стаканчиках. А тепер – якусь вакцину. Фото: Ольга Володимирова

Раніше у молоді перевіряли, чи не вино у них у стаканчиках. А тепер – якусь вакцину. Фото: Ольга Володимирова

Довідка КП

Нагадаємо, що з 1 листопада Київ офіційно перейшов до «червоної» зони. Цього року громадський транспорт продовжив працювати у звичному режимі, проте скористатися ним можуть лише пасажири з одним із трьох ковід-документів:

Негативний ПЛР-тест або експрес-тест на антиген (діє до 72 годин); COVID-сертифікат; Документ про перенесений коронавірус (його потрібно підтвердити за допомогою Єдиного державного порталу електронних послуг).

Крім іншого, і щеплені, і нещеплені пасажири, і відвідувачі ТРЦ повинні дотримуватися маскового режиму і стежити за соціальною дистанцією.

Новини по темі: вакцинація Київ ТРЦ