Завантажити ще

Репортаж з ж/д вокзалу: Дядьку, пустіть в вагон без тесту

Репортаж з ж/д вокзалу: Дядьку, пустіть в вагон без тесту
Фото: Ярослав Куліш

З 21 жовтня на залізничних вокзалах країни заробили пункти вакцинації і експрес-тестування на Covid-19. А для пасажирів ввели нові правила - без тесту або наявності сертифіката про вакцинацію на потяги не пускають.

«КП в Україні» вирушила на Центральний ж/д вокзал столиці дізнатися, як проходять перевірки.

Приходьте ще раніше

Увійти в будівлю вокзалу можна лише через спеціальні пункти пропуску, де всім міряють температуру. Чергують двоє: чоловік з термометром і поліцейський. Але поки я нишпорив туди-сюди вокзалом, виходив-заходив, температуру поміряли тільки один раз. Не тому, що запам'ятали в обличчя, а надто багато людей: одному міряють - два прослизають. Ганятися за такими по всьому вокзалу - справа клопітка.

Праворуч від ескалатора розташувався пункт експрес-тестування на антиген. Беруть мазок з носа і обіцяють швидкий результат. Ціна послуги - 350 гривень. Другий такий самий пункт знаходиться біля спуску до 14-го шляху, трохи ближче до входу в новий термінал. Це зручно, так як люди розподіляються приблизно рівномірно.

Черги приблизно однакові. У першій половині дня вони невеликі: від 10 до 25 осіб. Правда, рухаються повільно. Під вечір, як кажуть співробітники, народу набагато більше, багато хто прагне виїхати нічними поїздами.

Тому, якщо у вас немає свого ПЛР-тесту або довідки про вакцинацію, приїжджайте увечері за годину, а то й за півтори до відбуття поїзда. Інакше ви на нього не встигнете, адже без черги тут нікого не пропускають.

А результат доводиться чекати від 15 до 30 хвилин. І якщо він буде помилково позитивним, можна повторити, але це знову час і ще мінус 350 гривень.

Чи не простіше безкоштовно заздалегідь зробити вакцину?

Оголошення про нові правила проїзду видно здалеку. Фото: Ярослав Куліш

Оголошення про нові правила проїзду видно здалеку. Фото: Ярослав Куліш

Дуже багато поліції

В якому вигляді дають результат?

- Результат тесту приходить протягом 30 хвилин (на другому пункті сказали - через 15). Можемо видати на бланку в надрукованому вигляді. А можна отримати і електронний, якщо ви залишите свою електронну пошту, - відповів нам консультант. - Результат тесту дійсний 72 години. Тестування проводимо цілодобово.

Результат тесту дійсний 72 години. Тестування проводимо цілодобово.

Щоб прискорити процес проходження тестування, можна відсканувати qr-код, надрукований на листівках, розклеєних по вокзалу. Таким чином можна замовити тестування онлайн, заощадивши час на підписи паперів.

Проводить тестування медична лабораторія CSD. І якщо беруть аналізи медпрацівники в захисних халатах, рукавичках, масках і зі щитками на обличчі, то працівники за столиками, що реєструють клієнтів, висунули носи поверх масок. Ось вам і масковий режим.

В іншому на вокзалі його дотримуються строго, за цим стежить величезна кількість патрулів. Такої кількості я не пам'ятаю, навіть коли в околицях вокзалу натовпами промишляли кишенькові злодії і клофелінщики. А тут опустив маску - відразу зауваження.

Вакцинація для всіх безкоштовна. Фото: Ярослав Куліш

Вакцинація для всіх безкоштовна. Фото: Ярослав Куліш

Що з вакцинацією?

Пунктів вакцинації на вокзалі теж два. Один розташований в медпункті біля першого шляху, увійти до якого можна з платформи. Знайшов не відразу, покажчиків немає, або не помітив, тому питав у співробітників вокзалу. Правда, саме в цей день пункт чомусь не працював.

Другий пункт, як неважко здогадатися, - біля спуску до 14-го шляху, з якого відправляється бориспільський експрес.

Хто вакцинує? Співробітники «Укрзалізниці» не сказали. Але на бланках під назвою «Інформована згода», які тут видають, в шапці написано, що вони з комунального некомерційного підприємства «Бучанський центр первинної медико-санітарної допомоги Бучанської міської ради». Чому вакцинують медики з Бучі, а не з Києва - неясно.

Черги тут приблизно такі ж, а може, навіть трохи більше, ніж на тестуванні. І рухаються ще повільніше. Простояти годину, як сказала мені одна з жінок, що стоять в черзі, це нормально. Сама вже стоїть і чекає свого «уколу» хвилин сорок.

- Їду до дочки в Харків. І вирішила: щоб не витрачати грошей на ці тести по 350 гривень кожен раз і не нервувати з результатами, краще вакцинуюся. Буде простіше. Отримаю довідку, а як буду назад від дочки їхати, уколюсь вдруге, і все. Не треба буде витрачати час для походу в лікарню. Думаю, там черги ще більше тутешніх,

каже киянка Світлана.

Чим прищеплюють? Вакцин на вибір три: Astra Zeneca, Pfizer, Coronovac. Останні дві, за словами медиків, які ведуть прийом, користуються попитом частіше. На відміну від тестування, вакцинація безкоштовна. Довідку після вакцинації дають і в паперовому вигляді теж. Тому не обов'язково морочитися з «Дією».

Що ще цікаво, на пунктах тестування частіше можна побачити молодих людей. А на вакцинації - людей середнього і старшого віку.

Перед вакцинацією потрібно підписати ось така угода. Фото: Ярослав Куліш

Перед вакцинацією потрібно підписати ось така угода. Фото: Ярослав Куліш

На авось в поїзд не сядеш

Іду до потягів подивитися, як провідники відправляють геть тих, у кого немає ні ПЛР-тесту, ні довідки про вакцинацію. Але нажаль. Біля потягу Київ - Запоріжжя - хто з роздрукованим тестом, хто з «Дієй» та інформацією про вакцинацію. Бідолах «без нічого» не знайшлося.

- Люди на цей раз добре поінформовані. Тому у мене поки не виникало проблем з тим, щоб хтось прийшов без документів про вакцинацію або ж без результату тесту. Але знаю від колег, що на інших маршрутах їм такі люди вже траплялися, - каже провідник. - Якщо дозволяє час, то просимо пройти до пункту вакцинації або ж тестування, на вибір. Якщо його не влаштовує ні те, ні інше, то просимо здати квиток. Навіть якщо поїзд відправляється, в вагон такого ніхто не пустить.

Так що, шановні від'їжджі, робіть щелення, інакше поїзд піде без вас.