Завантажити ще

Нові правила поїздок Україною: до поїзда можуть не пустити, а автобуси перевірять вибірково

Нові правила поїздок Україною: до поїзда можуть не пустити, а автобуси перевірять вибірково
Фото: Архів «КП»

«КП" в Україні» зібрала відповіді на найголовніші питання, які можуть виникнути в світлі карантинних нововведень. Допомагали з відповідями МОЗ та МВС.

З 21 жовтня поїздки у пасажирському транспорті між областями можуть стати трохи довше - на рейди виходять патрульні групи, які будуть перевіряти у водіїв та пасажирів наявність документів про вакцинацію. Поки що мова йде про поїздки у «червоній», «помаранчевій» або «жовтій» карантинних зонах України: бажаючі проїхати повинні мати на руках сертифікати про вакцинацію від коронавірусу (з QR-кодом) з програми «Дія» або їх паперовий аналог. Посилення правил епідбезпеки пов'язано з ковідом, ситуація з яким стрімко погіршилася в нашій країні:  з 18 жовтня в «червоній» зоні опинилися вже п'ять областей України - Запорізька, Одеська, Дніпропетровська, Донецька і Херсонська, остання «почервоніла» ще 15 жовтня.

- Отже, з 21 жовтня пасажири за межі своєї області поїдуть за новими правилами - окрім квитків у них мають бути ще й додаткові документи. Які ж?

- Це може бути оформлений на порталі «Дiя» або в однойменному додатку «жовтий» або «зелений» міжнародний чи внутрішній COVID-сертифікат (після отримання однієї дози вакцини або повного курсу вакцинації);

  • міжнародний COVID-сертифікат про щеплення вакцинами, дозволеними Всесвітньою організацією охорони здоров'я;
  • документ про отримання однієї дози вакцини - форма 063-о (її можна отримати одразу після процедури у лікаря);
  • міжнародне свідоцтво про вакцинацію, яке буде діяти рік від дати останнього щеплення. Його можна оформити у медика в пункті вакцинації або у сімейного лікаря;
  • негативний результат ПЛР-тесту або експрес-тесту на COVID-19, що діє 72 години з часу здачі матеріалу на аналіз.

- Хто несе відповідальність за наявність у пасажирів цих документів?

- Перевізник відповідає за те, щоб у всіх водіїв, членів екіпажу літака та пасажирів були на руках всі необхідні довідки й сертифікати.

- А як перевізник буде перевіряти пасажирів?

- Поки що законодавчо ніхто не уповноважений це робити, окрім співробітників Національної поліції. Як повідомили у МВС, тільки Нацполіція та Держпродспоживслужба є компетентними органами, які мають право перевіряти дійсність таких сертифікатів і довідок. У поліцейських вже є програмне забезпечення на планшетах, яке дозволить їм зчитувати QR-код з міжнародних та внутрішніх сертифікатів про вакцинацію.

- За що ж тоді він відповідає?

- Перевізник має проконтролювати наявність COVID-сертифікату у пасажира, коли той сідає до транспортного засобу. Якщо водій пропустив до автобусу людину без цих документів, то штраф - адміністративний протокол - виписується конкретно на перевізника.

- Тобто пасажирів, у яких немає таких документів, висаджувати на середині дороги не будуть?

- Ні, жодного з пасажирів не висадять, не знімуть з рейсу. За все відповідає перевізник.

- Яким саме чином буде перевіряти поліція?

- Перевірки проводитимуться вибірково відповідними рейдовими групами, до складу яких входитимуть і поліцейські, і представники Держпродспоживслужби, і муніципальної охорони, і Укртрансбезпеки, і Центру контролю і профілактики захворювань на місцях. Патрульні поліцейські також мають право перевірити автобус чи маршрутку, які працюють на міжміських перевезеннях. Для цього не потрібна ціла мобільна група. Патрульні, які чергують на дорозі, можуть зробити це самі.

- А як все відбуватиметься на залізниці?

- Як розповіли в «Укрзалізниці», контролювати наявність документів будуть на вході до вагону. У разі відсутності довідок та сертифікатів провідник або стюард мають право не допустити пасажира до поїздки. Зрозуміло, що через перевірки великої кількості документів (проїзний квиток, паспорт, довідка або сертифікат) при посадці на поїзд можуть виникнути черги. Тому на залізничний вокзал варто прибути раніше і зберігати спокій на пероні.

- Якщо під час перевірки з'ясується, що у пасажира підроблені довідка або сертифікат, - що буде?

- У поліції кажуть: ті, хто замовляють і купують підроблені сертифікати про вакцинацію, в разі виявлення підробки будуть притягнуті до відповідальності за порушення карантинних умов. За виготовлення та збут підробленої медичної документації загрожує покарання - від штрафу в 17 тисяч гривень до 5 років позбавлення волі. За використання підроблених довідок та сертифікатів - від штрафу в 850 грн до 2 років в'язниці.

- Ці перевірки стосуються тільки пасажирських перевезень?

- Ні, ці перевірки будуть проходити в місцях масового скупчення людей - це і перевезення, і торговельні заклади типу ринків, торговельних майданчиків тощо в «помаранчевій» і «червоній» зонах карантину.