Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Повернення з-за кордону: невакцинованих у нас не люблять

Повернення з-за кордону: невакцинованих у нас не люблять
Фото: REUTERS/Френсіс Маскаренхас

О першій годині ночі 16 жовтня наш літак прибув в аеропорт «Київ». І вже перші хвилини на батьківщині мене порядком підбадьорили.

Повертаючись з кожної поїздки, я не втомлююся повторювати, що Україна - єдина країна, яка на прикордонних контролях робить умови для своїх громадян краще, ніж для приїжджих. У всіх країнах, де я була, і на автомобільних пунктах пропуску, і в аеропортах, власні громадяни практично не стоять в чергах, в той час як туристи стоять по пів години-годину, а в стамбульському аеропорту ми якось простояли і дві години.

Тепер в Жулянах зробили ще більшу дичину. На прикордонному контролі працюють три вікна для українців і три вікна для іноземних громадян. У кожне українське вікно - черги по 50-70 чоловік, а нечисленні туристи спокійно підходять до своїх вікон і через хвилину проходять паспортний контроль. Можу сміливо сказати, що такого пієтету перед іноземцями неможливо навіть уявити в жодній країні світу.

Більш того: в наших вікнах невакцинованих українців змушували завантажувати додаток «Дія», без якого просто не пропускали через прикордонний контроль.

- Ви вакциновані?

- Ні.

- Завантажте програму «Дія», потім підходите.

З одного боку, завдяки такому новаторському підходу черга рухалася досить жваво.

З іншого боку, це пряме порушення Конституції. Згідно зі статтею 33 Основного Закону, «громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну».

При цьому стаття 24 чітко вказує, що «громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом». Нас же на кордоні ділять на вакцинованих і невакцинованих, на тих, хто з додатком, і на тих, хто без нього. А якщо у людини кнопковий телефон? А якщо він взагалі без телефону - може, розбив або втратив в поїздці?

Загалом, ми з чоловіком завантажувати додаток відмовилися. Прикордонниця намагалася позбутися нас, разів двадцять сказавши: «Пошукайте нашого співробітника в залі, він вам розповість, як писати пояснювальну».

Але, по-перше, ми вже відстояли чергу і не збиралися в неї ставати ще раз. По-друге, чому я повинна ще бігати по залу і шукати якогось співробітника? І взагалі - яка ще пояснювальна?

- Пояснювальна, чому ви відмовляєтеся виконувати закони.

- Які закони ми не виконуємо?

- Постанова Кабміну.

- Кабмін не є законодавчою владою, і його постанови не є законами. А ось згідно зі статтею 33 Конституції України, яка як раз є законом, ви не можете перешкоджати нашому в'їзду на батьківщину.

Найбільше мене в цій дискусії напружувало те, що за нами стояла черга. Я не люблю доставляти дискомфорт іншим, але це свавілля з безглуздими додатками і такими ж безглуздими ПЦРамі мене вже дістали.

Ми з прикордонницею так і рухали наші паспорти один до одного по стійці, поки нам не сказали про соціальну відповідальність, а ми відповіли, що перехворілі несуть загрози оточуючим не більше, ніж вакциновані.

- Так ви що, перехворіли? А довідки є?

Довідки у нас були: з виду - фількіна грамота, але по суті - справжні.

І прикордонниця, яка (я в цьому впевнена!) за інших обставин на ці папірці б навіть не глянула, була дуже рада нас позбутися хоча б на їх підставі. Оскільки за нами пильно стежила вся черга і зовсім вже без підстав пропустити нас було вже не можна.

За підсумком у мене залишилися двоякі почуття. З одного боку, беззаконня я не перемогла: людина слабка і о першій годині ночі хоче додому.

З іншого боку, « Дію » все ж не встановила. Багато, кому вже довелося проходити кордон в «новітній історії», радять встановити і тут же видалити, але це все ж не мій метод. Якось нечесно, чи що...