Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
24 квiтня
Завантажити ще

«Супервіруси» штучно створюють в лабораторіях

«Супервіруси» штучно створюють в лабораторіях
Фото: REUTERS/Тамара Меріно

У зв'язку з пандемією коронавіруса в світі зараз йде дискусія про природу його походження: природне захворювання або штучно виведений штам? Конспірологі схиляються до того, що це все-таки творіння рук людських. Французьке видання Le Figaro провело своє дослідження про те, як в світі вчені в лабораторіях працюють з різними вірусами та до чого це в результаті призводить.

Вчені намагаються «посилити функцію» вірусу

Видання пише, що історія з маніпуляціями з вірусами почалася в 2011 році. Тоді спалахнув пташиний грип з надзвичайно патогенним вірусом, який вбивав 50% людей, яких він заражав.

Як пише Le Figaro, віруси, як і всі живі істоти, еволюціонують. Потрапляючи в організм, вони відтворюються, і з кожною копією в їх генетичній структурі можуть з'являтися невеликі помилки, так звані мутації. «Більшість з них залишаються без наслідків. Але деякі дозволяють вірусу придбати нову функцію, наприклад, подолати міжвидовий бар'єр і інфікувати людські клітини », - пояснює вірусолог з Інституту Пастера в Парижі Етьєн Симон Лорьєр.

Тому тоді ж, у 2011 році, дві групи голландських і японських учених запропонували замість того, щоб чекати, поки віруси грипу стануть небезпечними і заразними для людини, почати працювати з їх мутаціями. У наукових термінах це називається «посилення функції»: спеціально створюється новий вид вірусу, якому штучно надається нова функція. Це робиться для того, щоб розробити ліки та вакцини ще до того, як вибухне епідемія.

Так, в 2014 році двом командам вчених вдалося зробити віруси грипу H5N1 і H7N9 заразними серед тхорів. Це був важливий крок, тому що ці тварини, як і люди, кашляють і чхають, коли хворіють. «Моделі зараження серед цих тварин дуже близькі до людських», - пояснює керівник підрозділу біологічного екстреного реагування в Інституті Пастера Жан-Клод Манугуерра.

Штучно модифіковані віруси небезпечні

Але бажання вчених втручатися в маніпуляції з мутаціями вірусу вже тоді волало шквал критики. Якщо надзвичайно смертоносні віруси будуть модифіковані руками людини, то це може загрожувати лабораторним витоком і подальшою катастрофою. Що, до речі, швидше за все, і сталося з вірусом Covid в китайській лабораторії Ухань.

Але ще до цього в Сполучених Штатах в період з 2004 по 2010 рік вже були 4 випадкових зараження небезпечними вірусами в лабораторіях. «Тобто ймовірність нещасного випадку склала 0,2% на кожну лабораторію в рік. Якщо 10 лабораторій працюватимуть над цими вірусами протягом 10 років, то ризик зараження наближається до 20% », - повідомляє Le Figaro.

Тому в США в 2014 році був оголошений мораторій на роботи з посилення функції вірусу. Він тривав три роки, і до початку президентства Трампа жоден подібний експеримент не фінансувався в Америці.

Але вкрай ризиковані експерименти над вірусами з пандемічним потенціалом були перенесені в країни з менш суворими правилами. «Тепер немає реальних обмежень, і навіть якщо є запобіжні заходи, то ми можемо бачити, наскільки легко деякі їх переступають, що ілюструє модифікація геномів людських ембріонів, яку таємно провів генетик Хе Цзянькуй, щоб зробити їх стійкими до вірусу СНІДу», - пише французьке видання.

А британське видання The Telegraph повідомило, що китайські вчені ще в 2018 році планували заразити кажанів коронавірусом, щоб захистити їх від захворювань, потенційно небезпечних для людей. Для проведення дослідження вчені запитували в управління перспективних дослідницьких проектів міністерства оборони США (DARPA) 14 млн доларів. The Telegraph пише, що в DARPA відмовилися спонсорувати роботу Уханьських вчених.

Не потрібно заохочувати експерименти з небезпечними вірусами

«Всі наукові експерименти повинні зважувати ризики і переваги. Ризики величезні, а користь іноді насправді дуже мала », - вважає вірусолог з Інституту Пастера Саймон Уейн-Хобсон.

«Інструменти генетичної маніпуляції, розроблені в останні роки, дозволили зробити неймовірний стрибок в цій техніці, і тепер ми можемо точно визначити, яку частину генома ми хочемо змінити. Багато команд маніпулюють геномами, щоб зрозуміти роль кожного з генів і, в кінцевому підсумку, працювати над генетичними захворюваннями. Але не потрібно заохочувати фінансування або публікацію експериментів з небезпечними вірусами. Світ досліджень дуже взаємопов'язаний, і колегіальний контроль повинен дозволити підняти тривогу, якщо перетинаються червоні лінії », - вважає вірусолог Жан-Клод Манугуерра.

Тому у визначенні критеріїв контролю з роботою над вірусами і їх мутаціями повинні брати участь молекулярні вірусологи, оскільки їх досвід дуже важливий. «В прийняття таких рішень потрібно обов'язково включати інші наукові дисципліни та інші компоненти суспільства, наприклад, організовувати консультації з громадянами», - вважає біолог з Університету Екс-Марсель Жак ван Хелден.

Мутації Covid множаться

За даними ВООЗ, чим довше коронавірус циркулює в світі, тим вище ймовірність появи нових мутацій. Уже є такі варіанти, як «лямбда C.37», який зараз широко поширений в Латинській Америці, виявлений в Колумбії, або варіант C.1.2, вперше виявлений в травні на півдні Африки.

Зафіксовано черговий варіант коронавіруса «мю». ВООЗ недавно класифікувала його як «варіант, що знаходиться під наглядом», оскільки в ньому виявлені мутації з потенційною нечутливістю до відомих вакцин проти коронавіруса.

А варіант С.1.2, що курсує в Південній Африці, Демократичній Республіці Конго, Маврикії, Великобританії, Китаї, Новій Зеландії, Португалії та Швейцарії, взагалі генетично максимально віддалений від первинного варіанту SARS-CoV-2.

«У порівнянні з іншими варіантами він володіє надзвичайно високою кількістю мутацій - до 41,8 в рік, що дозволяє йому видозмінюватися з максимальною швидкістю», - повідомив американський епідеміолог Ерік Фейгл-Дінг.

Така стрімка еволюція підсилює можливість виникнення так званих «вислизущих мутацій», які можуть обійти існуючі досі вакцини, розроблені на основі вихідного типу коронавіруса.