Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Життя в червоній зоні: Херсон вже там, ще п'ятьом приготуватися

Життя в червоній зоні: Херсон вже там, ще п'ятьом приготуватися
Фото: FB/типовий.херсон.місто

Перша «червона» пішла... З півночі 15 жовтня Херсонська область переведена в найсуворішу карантинну зону. З понеділка 18 жовтня до неї приєднаються Дніпропетровська, Одеська, Донецька та Запорізька області. Хвиля COVID-19 осінь-2021 піднімається невблаганно і з ряду показників уже перевищує максимуми аналогічного сезону минулого року.

Як живуть в зоні призабутих обмежень, який від них позитивний ефект і чому вірус поширюється так стрімко, з'ясовувала «КП в Україні».

У тролейбусах можна стояти, а маршрутки на рейс не вийшли

Вранці 15 жовтня багато жителів Херсона з проблемами добиралися на роботу.

- У тролейбусах водії відкривали тільки передні двері, пускали тільки за кількістю сидячих місць, тому на зупинках вишикувалися черги. Половина маршрутників просто не вийшли на рейси. Оголосили, що 17 чоловік з кінця в кінець міста їм не вигідно возити, - розповідає підприємець Олександр Влащенко. - На деяких ключових зупинках поліція проводила перевірку масочного режиму в салонах і дотримання вимог за кількістю пасажирів.

За словами нашого співрозмовника, всі магазини - продуктові і промтоварні, ресторани і кафе продовжували роботу, але в нервозному стані.

- Всюди ходить поліція і перевіряє у персоналу сертифікати про вакцинацію. Підходить, як електронні в «Дії», так і паперові, які сімейні лікарі видають. Поки не штрафують, але з 16 жовтня обіцяють виписувати протоколи з всією суворістю - 17 тисяч гривень, якщо застануть за роботою невакцинованого. В нашу пекарню теж заходили, слава Богу, ми свідомі. А ось в сусідньому магазині продавщицю «накрили». І без сертифіката, і навіть без маски ковбасу різала. Увійшли хитро - під виглядом покупців. А ще я бачив, як продавців без масок з вулиці фотографували.

Дві бригади мало, вимагають ще

Олександр каже, що з масками херсонцям важко переладжуватися. Одна жінка в тролейбусі скандал влаштувала - не хотів її водій пускати. У нього в магазині при пекарні покупець трохи вітрину не розбив, коли продавати булки «голому» обличчю відмовилися.

- У нас поки тепло було і «зелена» зона, всі добряче розслабилися. Маска - без маски - ніхто не дивився. А зараз нервові всі ходять, перемовляються, що сьогодні без маски в магазин за їжею не пускають, а завтра не пустять без сертифіката. Правда, надягають ці маски по-старому - ніс назовні. Або зайдуть в супермаркет без маски, походять по відділах, пошмигають, почхають, наберуть кошик, а перед касою натягують марлю на підборіддя. Без цього товар не проб'ють, - констатує Олександр.

Строгості, про які всі були попереджені, але які для всіх чомусь стали несподіванкою, принесли і свій позитивний результат.

- Нарешті я свою 75-річну маму на вакцинацію виштовхала! - ділиться Ірина, медсестра з 1-ї міської поліклініки. - Розповіла про поліцію, налякала, що вона навіть хліба без уколу не зможе купити. І нічого - пішла, а раніше впиралася.

На вакцинацію в Херсоні почався справжній бум. За телефоном запису на щеплення при тій же 1-ї міської вдалося додзвонитися з п'ятого разу.

- У нас сьогодні людей в три рази більше, ніж два дні тому, - розповіла співробітниця лікарні. - Шумлять, обурюються, чому така черга. А де вони влітку були, коли кабінет був порожній, і не запитаєш. Риторичне вийде питання. Ми дві бригади лікарів на вакцинацію поставили, а вимагають ще. Але ж не зупиниш роботу поліклініки.

Могили не встигають закопувати

Заповнюваність «ковідних» лікарень в Херсоні близько 95%. У Миколаєві ситуація не така критична, але наближається.

- Вчора я була на похороні в Миколаєві.

Поки ми стояли 30 хвилин біля лікарні, постійно під'їжджали швидкі, періодично торохтіли каталки з чорними мішками. На кладовищі провели хвилин 15. Тому що нам відразу сказали: ви їдьте, а ми потім закопаємо. Свіжі могили на кладовищі розростаються з кожним днем. Зробила для тих, хто не хоче вакцинуватися, фото викопаних ям з трунами всередині. Просто рук не вистачає, щоб відразу закопувати, - ділиться враженнями дизайнер з Києва Яна Новосьолова.

У Харкові теж жорстких обмежень немає, але ситуація на межі фолу.

- Місць в лікарнях немає, доводиться чекати, коли хтось помре. Наше місто в три рази менше Києва, а хворих удвічі більше. Але про «червону» зону мова чомусь не йде. Замість цього відкривають парки, проводять інші масові заходи, - скаржиться Валентина, мешканка міста. - Всі готуються до виборів. Вибори за всяку ціну!

У Києві хворих коронавірусом приймають вже 11 лікарень, а влітку було три дорослих і одна дитяча. Середня заповнюваність близько 75%, а в радіаційному центрі зайняті 99% ліжок.

Свіжі могили для померлих від «корони» - моторошну фотографію зробили в Миколаєві. На жаль, в інших областях ситуація не краща. Фото: ФБ Яна Новосьолова

Свіжі могили для померлих від «корони» - моторошну фотографію зробили в Миколаєві. На жаль, в інших областях ситуація не краща. Фото: ФБ Яна Новосьолова

На 3-му місці за кількістю смертей в Європі

За оцінками системного аналітика Євгена Істребіна, всім критеріям «червоної» зони сьогодні відповідають сім областей: Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Луганська, Одеська, Сумська.

- За останні 7 днів в Україні від коронавіруса померли 2095 осіб. За кількістю смертей ми піднялися на 6-ту сходинку в світі. У Великобританії в середньому 33 тисячі хворих щодня при населенні 68 мільйонів. А смертність становить 820 випадків. Тому що вакцинація доводить свою ефективність, - упевнений експерт. - В Європі за кількістю смертей за тиждень Україна на 3-му місці - після Росії та Румунії.

Станом на 14 жовтня в Україні повністю вакциновані 6 364 933 осіб. Це 15,39% населення. Одну дозу отримали менше 19%. Глава Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики Федір Лапій погоджується, що показник низький.

- Влітку я збився з голосу, коли доводив, що осіння хвиля не буде легше, ніж весняна. Але люди чомусь слухали і цитували лікарів, які говорили зворотне. І ось зараз 98% хворих, госпіталізованих у важкому стані, невакциновані, - констатує Федір Лапій. - Ми маємо справу зі штамом «Дельта», який більш заразний і більш небезпечний, ніж попередники. Поширенню хвороби сприяє повернення з відпусток, навчальний рік.

Лікар не заперечує, що в лікарнях є і щеплені від коронавіруса, але стверджує, що перебіг хвороби у них легше.

- Про це ж говорить і досвід Ізраїлю, Америки. У літніх людей з хронічними захворюваннями імунна відповідь на вакцину може бути зниженою, але ризик померти все одно менше, - каже Федір Лапій.

20 жовтня в МОЗ засідатиме комісія, яка вирішить долю третього щеплення для людей з патологіями.

ТИМ ЧАСОМ

Робоча група з математичного моделювання розвитку епідемії COVID-19 при Інституті проблем математичних машин і систем НАН України зробила черговий аналіз ситуації і прогноз.

Кількість нових випадків хвороби збільшилася вдвічі за 2 тижні і в 5 разів за місяць. Смертність зросла в 2,3 рази. За більшістю показників поточна хвиля зрівнялася і навіть перевищила минулорічну осінню хвилю. Зокрема, смертність на 20% більше минулих пікових значень, а кількість зайнятих ліжок в лікарнях вище на 6%.

Середнє число виявлених хворих до 19 жовтня очікується на рівні 18 640 осіб, з 20-го по 26-е число близько 21 000.