Вакцина, яку вирішили утилізувати, навіть не була запущена в експлуатацію через те, що в Міністерстві охорони здоров'я спочатку запідозрили порушення умов зберігання. Про це повідомив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко повідомив на зустрічі з журналістами, слова якого цитує РБК-Україна.
- Раніше була інформація, що при транспортуванні вакцини Pfizer був порушений холодової режим. Ми цю вакцину забрали і почали розслідування. Вона зберігається на складі. У нас не було чітких доказів, що температурний режим дійсно був порушений, - заявив міністр.
Він додав, що на даний момент триває судовий процес між постачальником і логістом. Ляшко також повідомив, що вакцину AstraZeneca в розмірі 1,7 тисячі доз, у яких також закінчується термін зберігання в жовтні, використовують до кінця вересня.
В цілому проблем із залишками невикористаних вакцин в Україні немає, підкреслив Ляшко. Тому нікому передавати або перепродувати їх МОЗ не збираються.
Глава МОЗ також пояснив, чому українські медики не потрапили в список працівників, які підлягають обов'язковій вакцинації. За його словами, це зроблено, щоб уникнути можливих обмежень доступу до медицини.
Вакцина розроблена і виготовляється німецькою компанією BioNTech у співпраці з американським фармакологічним концерном Pfizer. Умови зберігання препарату достатньо складні.
Заморожена вакцина доставляється в спеціальному контейнері для транспортування. Кожен з них може містити до п'яти літаків з препаратом, що становить в цілому 5850 доз. Під час транспортування необхідно дотримання температурного режиму від -90 до -60 протягом всього ланцюжка по доставці. Нерозведена вакцина при такому холоді зберігається до 6 місяців. За п'ять днів до застосування дозволяється зберігати розморожений, але нерозведений препарат в звичайних холодильних камерах + 2 + 8. А вже розведений - не більше 6 годин.
В інструкції із застосування вакцини Pfizer-BioNTech відзначаються особливі заходи зберігання і поводження: при вилученні лотків з препаратом із замороженого сховища потрібно, щоб вони знаходилися при кімнатній температурі (менше 25 градусів) не більше трьох хвилин. Це час виділяється для того, щоб взяти з лотка кілька флаконів для вакцинації або щоб перенести флакони з однієї наднизької температурного середовища в іншу.
Компанія-виробник відзначає, що вакцина настільки чутлива до світла, що його потрібно уникати. Крім того, заморожувати повторно розведені вакцини не можна.