24 листопада
Завантажити ще

Гормони щастя: серотонін - в меду з горіхами, дофамін - із зарядки та обнімашок

Гормони щастя: серотонін - в меду з горіхами, дофамін - із зарядки та обнімашок
Фото: Shutterstock

За даними багатьох досліджень, оптимістично налаштовані люди рідше хворіють і в цілому довше живуть. З іншого боку, вже з'явилися наукові роботи, що показують зв'язок розладів настрою (таких як депресії, біполярні розлади, маніакальні розлади і ін.) з тяжким перебігом COVID-19 і смертельними наслідками хвороби. Та й після одужання тих, кто  перехворів ковідом, нерідко мучать депрессивноподібні симптоми. А тут ще осінь, і все частіше в соцмережах зустрічаються пости про «пору дощів, зневіри і туги»... Є гормони стресу (кортизол, адреналін), при посиленому виробленню яких людина починає нервувати, злитися, у нуї псується настрій, частішає пульс, підвищується артеріальний тиск. І є група гормонів радості, які роблять нас спокійними і задоволеними. Як же за допомогою простих і безпечних методів регулювати гормональний фон? А саме - стимулювати вироблення гормонів радості?

Дофамін: більше спіть і додайте фізнагрузкі

Ще один важливий гормон - дофамін. Він синтезується як в головному мозку, так і в нирках, надниркових залозах і кишечнику. Дофамін відповідає за передачу нервових імпульсів в організмі, бере активну участь в роботі серцево-судинної системи. Завдяки цьому гормону ми відчуваємо задоволення від багатьох моментів життя. Наприклад, коли перед відпусткою виникає передчуття подорожі, в цьому є заслуга дофаміну, який активно викидається в кров. У спортсменів, націлених на перемогу, також виробляється багато дофаміну, тому що цей гормон відповідає в тому числі за мотивацію. Як нам добути побільше дофаміну в повсякденному житті?

Ось рекомендації:

  • цей гормон виділяється при будь-якій фізичній активності. Тому зарядитися дофамином допомагають ранкова пробіжка, гімнастика, будь-які тренування і просто прогулянки швидким кроком;
  • здоровий і повноцінний сон теж підсилює вироблення дофаміну;
  • додається гормону і у закоханих, особливо при тактильних дотиках до коханої людини;
  • також дофамін починає синтезуватися організмом, коли ви їсте продукти і страви, які приносять вам задоволення.

Важливо! Зловживання солодким і жирним призводить до абсолютно протилежного ефекту: організм починає вимагати «підвищення дози», що викликає розвиток харчової залежності. Блокує продукцію дофаміну і вживання наркотиків. Спочатку вони різко збільшують його вироблення, а потім різко знижують, приводячи до синтетичної залежності. Тому ейфорія змінюється депресією.

Сир з інжиром - для серотоніну

Серотонін - один з найголовніших гормонів радості. Він відповідає за концентрацію уваги, пам'ять, зменшує біль. При його нормальному виробленні у людини налагоджується сон, поліпшується травлення, знижується вираженість алергічних реакцій, ну і, звичайно, поліпшується настрій. Багато хто не в курсі, що виробляється серотонін переважно... у нас в кишечнику. Тому шлях до підвищення рівня гормону радості лежить - правильно, через шлунок!

Є ряд продуктів, які прискорюють вироблення серотоніну. До них відносяться:

  • сир, молоко,
  • інжир, фініки,
  • банани,
  • помідори,
  • гіркий шоколад,
  • ягоди,
  • мед,
  • горіхи.

Крім того, посиленому виробленню серотоніну сприяє сонячне світло, під впливом якого синтезується ще один гормон, відомий як вітамін D. Крім інших функцій, цей вітамін бере участь в процесі виробництва серотоніну. Відомі також речовини, які блокують вироблення серотоніну. До них відносяться: ✓ кофеїн, який міститься не тільки в каві, але і в чаї. Причому в більшій концентрації - в зеленому чаї; ✓ алкоголь. Багато людей випивають «для підйому настрою». Однак уже через кілька годин розвивається абстинентний синдром, обумовлений в тому числі придушенням серотоніну. При цьому не можна заперечувати масу позитивних ефектів тієї ж кави або чаю. Просто потрібно вживати їх розумно й помірковано, а не літрами, замінюючи всі інші напої.

Ендорфіни: любіть один одного і частіше мрійте

Це ціла група хімічних сполук, які синтезуються нейронами головного мозку. Ендорфіни допомагають нам переживати біль, беруть участь в процесах загоєння і регенерації тканин, підвищують стійкість до стресів. А також сприяють продуктивному мисленню і допомагають підтримувати баланс сил в складних життєвих ситуаціях. Крім того, ендорфіни - гормони творчих людей, оскільки багато в чому відповідають за натхнення і розвиток фантазії.

Способи стимулювати вироблення ендорфінів такі:

  • кохання. Під час інтимної близькості концентрація ендорфінів в організмі просто зашкалює;
  • смачна і красиво приготована їжа. Частіше накривайте святковий стіл з красивим посудом;
  • приємні думки. Частіше мрійте про те, що любите: подорожі, відпустки, зустрічі з близькими, які зараз далеко від вас. Мрії значно покращують емоційний фон. А ось погіршують вироблення ендорфінів зловживання алкоголем, вживання наркотичних речовин, а також деякі хронічні захворювання.

Вплинути на свій емоційний фон не так вже й складно: намагайтеся радіти кожному моменту в житті, шукайте плюси в будь-якій ситуації, їжте із задоволенням, займайтеся спортом, любіть один одного. І тоді ви зможете жити в доброму здоров'ї і мирі з собою та оточуючими.