21 грудня
Завантажити ще

Життя за ковід-сертифікатом: хто і як буде його контролювати

Життя за ковід-сертифікатом: хто і як буде його контролювати
Фото: Ковальчук Віктор/УНІАН

Україна ще не встигла вийти із "зеленої" зони, а страшилки про нові локдауни вже поповзли соцмережами: без внутрішніх паспортів вакцинації (яких ще немає) не пустять навіть до магазину, поліція буде проводити облави у торгово-розважальних центрах, кінотеатрах і ресторанах. Сертифікат про вакцину потрібно буде пред'являти при вході в транспорт. Школи, де більше 20% невакцинованих вчителів, закриють без переходу на дистанційне навчання.

Що-що, а накручувати себе ми вміємо. "КП" в Україні" дізналася, що ж відбувається насправді.

Спецгрупи залишаться

Рішення Кабінету міністрів про "жовті" та "зелені" внутрішні паспорти вакцинації ще не опубліковано. МОЗ випустив тільки пресреліз, в якому роз'яснив, які привілеї дадуть такі документи на випадок суворих обмежень. Зокрема, театри і кінотеатри, де вакциновано 80% співробітників, можуть пускати вакцинованих відвідувачів без обмежень. Те ж саме стосується закладів громадського харчування, організаторів розважальних заходів. Школи з 80% щеплених однією або двома дозами педагогів зможуть працювати в "жовтій" і "помаранчевій" зонах.

Основна відповідальність за виконання вимог покладається на адміністрацію установ, простіше кажучи, наголошують на свідомості. Але будь-яке питання, самоочевидно, вимагає контролю з боку місцевої влади.

Наразі говорити про те, наскільки цей контроль буде суворий, ще рано. У Київській міськдержадміністрації нам повідомили, щодо цієї проблеми комісія з екобезпеки та надзвичайних ситуацій буде засідати після публікації постанови Кабміну.

- Поки ми можемо орієнтуватися тільки на минулий досвід, - сказав "КП" в Україні" директор Департаменту муніципальної безпеки КМДА Роман Ткачук. - Коли вводилися обмеження, дотримання їх перевіряли спеціальні групи, до яких входили представники районної влади, санітарних служб, поліції. Швидше за все, так буде і зараз.

В ресторан за сертифікатом

За словами нашого співрозмовника, перевіркам піддавалися торгові точки, підприємства з надання послуг населенню. Тобто місця зосередження людей. В офіси державних і комерційних підприємств приходили тільки в тому випадку, якщо звідти надходили скарги на недотримання санітарних норм, відмову від самоізоляції при підозрі на коронавірус.

Але різниця між минулим і майбутнім локдаунами є. Якщо раніше був потрібен масковий режим, обмеження відвідувачів за чисельністю на квадратний метр і соціальна дистанція, то зараз корективи внесуть ковід-паспорти. Тут механізм поки що неясний.

- Але я впевнений, що в разі жорсткого локдауна, наприклад, громадське харчування за умови вакцинації співробітників отримає право обслуговувати тільки вакцинованих відвідувачів, - продовжує Ткачук. - І це правильно, це європейська практика: пред'явив сертифікат - зайшов до ресторану. Немає сертифікату - замовляй їжу додому. Я думаю, що вибіркові перевірки дотримання таких правил будуть.

Інше питання, чи буде вигідно закладу працювати, якщо за день його відвідають 5 - 6 чоловік. Рівень вакцинації у нас, на жаль, невисокий - близько 13% дорослого населення отримали дві дози і близько 15% - одну. І далеко не всі щеплені є завсідниками кафе та ресторанів.

- Ресторатори ще з літа активно працюють над вакцинацією співробітників. Організовано відвозять в пункти, викликають медбригади на робоче місце, заохочують преміями, подарунками, а хтось загрожує і звільненням. Думаю, питання з персоналом буде вирішене, - говорить директор Аналітичного центру "Ресторани України" Ольга Насонова. - Але вимагати документи у відвідувачів, а тим більше перевіряти їх достовірність адміністрація не уповноважена. Якщо перевіряючі складуть протокол про штраф, його легко буде оскаржити в суді. Я знаю, що деякі мережі ресторанів вже працюють щодо цього питання з юридичними компаніями.

Як стануть перевіряти театри і кінотеатри на предмет "повної сертифікації", поки ніхто не знає.

У школах всіх перерахували

Все зрозуміло тільки зі школами. Дані про вакцинацію вчителів передаються до районних відділів освіти кожен день, звідти йдуть до міського департаменту. Коли оголосять час "Ч", всі відсотки на руках: яку школу закривати, а яку - ні.

- Розмови про те, що школу просто закриють, звичайно ж, фейк. Досвід переходу на дистанційне навчання напрацьований, - розповідає відповідальний секретар Асоціації керівників шкіл Катерина Спітковська. - Але й підхід до відсотків не зовсім логічний. У початковій школі один вакцинований учитель - це вже 90%. У старшій, де більше десятка педагогів, - інший показник. Але вважати вирішили від загальної кількості співробітників по всій школі.

Експерт також відзначає, що можуть загостритися відносини школи з батьками. Мовляв, сусідня працює, а нашу закрили. Значить, там хороші, а ви - погані.

- Крайніми знову будуть директори і педагоги, хоча багато батьків, які вимагають вакцинуватися вчителів, самі цього не роблять, - резюмує експерт.

У "червоній" зоні, схоже, жодна школа не матиме шансу на роботу. Вимога 100-відсоткової вакцинації педагогів двома дозами практично нереальна.

ТИМ ЧАСОМ

Наділення вакцинованих більшими правами, ніж невакцинованих, є дискримінацією. З іншого боку, права й інтереси однієї людини не можуть переважати над правом суспільства на здоров'я і життя, - так сказав латвійський омбудсмен Юріс Янсонс, відповідаючи на запитання щодо можливої примусової вакцинації працівників деяких професій у своїй країні.

Шляхом посилення вже пішли в деяких державах. В Ізраїлі внутрішні "зелені" паспорти обов'язкові для відвідування закладів громадського харчування, кінотеатрів і спортивних залів. В Америці керівники компаній почали користуватися законом, який дозволяє звільняти співробітників за особливих обставин. У Сі-Ен-Ен залишилися без роботи троє співробітників, які прийшли в офіс без щеплень. Про необхідність вакцинації телеканал інформував всіх заздалегідь.

В Італії із середини жовтня жителі просто не зможуть вийти на роботу без щеплення, тесту або документу, що підтверджує одужання від COVID. Тести доведеться робити або за гроші роботодавця, або за свої.

Додержав свого слова і президент Франції Еммануель Макрон - 3000 медпрацівників, які відмовилися вакцинуватися, позбулися свого місця.

Коронавірус змінив наше життя і допоки продовжує диктувати свої правила.

ІНШІ ЧУТКИ

Що стосується інших чуток, то їх теж можна спростувати як мінімум з розумної точки зору.

Якщо до продуктових магазинів пускати лише за ковід-паспортами, то левова частина населення України помре з голоду. Продукти - це критична інфраструктура. Максимум, що можуть, це закрити ринки, і це ми вже переживали.

Чи не буде ковід-сертифікат ще й квитком до транспорту? Якщо введуть жорсткий локдаун, повернуться до практики перепусток. У Києві такі перепустки вже готують в електронному вигляді.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Імунолог Андрій Волянський: Успішність вакцинації залежить від грамотної інформаційної політики, а її немає