Завантажити ще

Віталій Дуброва: Міжнародна федерація дзюдо схитрувала і допустила росіян до ЧС за кілька годин до кінця реєстрації

Віталій Дуброва: Міжнародна федерація дзюдо схитрувала і допустила росіян до ЧС за кілька годин до кінця реєстрації
Фото: Головний тренер національної збірної України з дзюдо Віталій Дуброва https://www.facebook.com/vitalii.dubrova

Дискусії щодо вірогідного допуску росіян на Олімпійські ігри продовжуються, Міжнародна федерація дзюдо допустила атлетів з Росії і Білорусі до участі на міжнародних змаганнях у нейтральному статусі.

Це рішення було прийняте у підступному форматі, за кілька днів до закінчення реєстрації на участь у чемпіонаті світу.

Українська команда була вимушена відмовитись від участі у змаганнях до тих пір, поки справедливість по відношенню до наших спортсменів не переможе.

KP.UA поспілкувалась з головним тренером національної збірної України з дзюдо Віталієм Дубровим.

Зараз відмовлятись від участі у змаганнях, крім нас, ніхто не буде

- Міжнародна федерація дзюдо (IJF) зробила досить хитро. Вони допустили росіян офіційно за 8 днів до початку чемпіонату світу. Тобто вони чекали закінчення реєстрації. За 7-8 годин до її кінця зробили заяву про допуск. І десь за годину з’явилась їхня заявка на реєстрацію. І вони не залишили шансів іншим країнам на протест. Це ж не поїздка у сусіднє село – це викуплені квитки, проплачені готелі… Ніхто вже не зніме команду з 15-25 спортсменів, яким куплені квитки Лондон – Доха і проплачено готель на тиждень, - каже Віталій Дуброва. - Так, нас підтримують. Але, будемо відверті, більшість не розуміє того, що відбувається у нас в країні. Для них це така, скажімо, віртуальна війна. Звісно, нас морально підтримують, дехто обурений цим рішенням. Але я вважаю, що нам не треба чекати від когось допомоги – ми маємо боротись самі. І, можливо, нас тоді хтось підтримає. Але зараз, я думаю, що відмовлятись від участі у змаганнях, крім нас, ніхто не буде.

За словами тренера української збірної, росіяни змогли провернути таке рішення через Міжнародну федерацію дзюдо, бо в ній і досі присутнє потужне проросійське лобі.

- Ми знали про максимально проросійську позицію федерації. Треба врахувати, що зараз президент федерації дзюдо РФ Сергій Соловейчик у минулому був президентом Європейського союзу дзюдо і віцепрезидентом Світової федерації дзюдо. Ці контакти максимально тісні. Ну і не будемо забувати про російські гроші, які роблять свою справу дуже швидко, - говорить тренер збірної України. - Звісно, це ганебне рішення Міжнародної федерації дзюдо. В принципі, ми були готові до цього, розуміючи, що в нашій федерації є досить велике проросійське лобі, яке формувалось багато років. Але ми сподівались, що IJF все ж прислухається до рекомендацій МОК, і не буде допускати спортсменів, пов’язаних із силовими структурами, збройними силами та росгвардією. Та, на жаль, судячи з заявки, яку подала на ЧС команда так званих «нейтральних» атлетів, то там переважна більшість - військовослужбовці.

Ми повинні стояти на своєму

В мережі є багато світлин, як російські дзюдоїсти у військовій формі від Шойгу отримують винагороди - але це не було взято до уваги.

- Сьогодні з’явилась інформація, що 8 спортсменів з них відсторонили, і поки що не зрозуміло, хто потрапив у заявку. А в заявці тій - найсильніші спортсмени, хто у них є на даний момент, - каже Віталій Дуброва. - Ми пишемо листи з цими усіма фактами, фото, різноманітними скріншотами. Все це ми пишемо на IJF, Олімпійський комітет пише на МОК. По-іншому боротися неможливо. Плюс, звісно, ми пропускаємо ЧС, ми не будемо брати участь там, де є росіяни та білоруси. Підтримую цю позицію. Бо, насправді, якщо ми хочемо чогось досягти, то нам потрібно притримуватись цієї позиції. Бо як тільки ми виступимо з росіянами на одному турнірі, це буде розцінюватись як їхня перемога. Ми ж не можемо поїхати і побитися з ними чи влаштовувати якісь акції. Цього нам ніхто не дозволить. Якщо пройдуть такі змагання, всі скажуть: «Дивіться, українці і росіяни разом, і все нормально, все пройшло добре». На це і розраховують МОК і IJF.

Навіть 28 березня, коли Томас Бах виступав, в його промові був один із головних меседжів, що українці і росіяни в теніс же грають, і ніхто не побився - все добре, все в порядку.

- Тому моя позиція така – треба не брати участь у змаганнях, де росіяни і білоруси виступають, і в той же час паралельно на дипломатичному, правовому і спортивному фронті намагатись документально довести, що вони не повинні брати участь. Я ультимативно підтримую неучасть у змаганнях, де є росіяни і білоруси, і засуджую дії тих спортсменів, які беруть участь у таких змаганнях, - зазначає Віталій Дуброва.

Українські спортсмени, звичайно, багато втрачають, адже виступ на ЧС - це завжди шанс прославити себе і нашу державу на міжнародному рівні і шанс заробити коштів.

- Звісно, спортсмени розчаровані, засмучені. Для багатьох це був би перший чемпіонат світу. Є реакції різні, але загалом вони розуміють, що потрібно відмовитись від участі. Їм хочеться виступати! А я ще раз кажу – моя думка така, що білорусів і російських спортсменів не має бути там. Якщо ми їх легітимізуємо у цивілізованому світі, покажемо, що з ними можна спілкуватися, боротися, бігати, стрибати – і все це робиться напередодні Олімпіади. Тому ми повинні стояти на своєму. Багато зараз заяв, що спортсмени мають брати участь – це їхній фронт. То неправда, фронт - це в Бахмуті і Мар‘їнці. А спорт - це зовсім інше. І не потрібно це змішувати і маніпулювати, - зазначає наш співрозмовник.

До речі

Влітку минулого року Міжнародна та Європейська федерації дзюдо допустили росіян (хоч і під нейтральним прапором) до важливого турніру в Монголії, з якого фактично починався відбір на ОІ-2024. Тоді Федерація дзюдо України відмовилась від участі у змаганнях і добилась, хоч і не одразу, перелому ситуації на нашу користь.