19 травня
Завантажити ще

Чемпіон світу з ловлі на мормишку: До кожної риби підбирали окрему тактику

Чемпіон світу з ловлі на мормишку: До кожної риби підбирали окрему тактику
Фото: facebook.com/ XIX World Ice Fishing Championship Estonia/Tartu 2023

Нещодавно завершився XIX World Ice Fishing Championship, що проходив у Естонії на озері Виртс‘ярв неподалік міста Тарту. Україна отримала на світовій першості по ловлі риби з льоду на мормишку перше і третє місце в особистому заліку. І золото в загальному командному. Це ще один пункт в спортивних здобутках українців з початку війни.

Чемпіоном світу в особистому заліку (і абсолютним чемпіоном світу) став дніпрянин Олексій Зайко. А бронзовим призером – киянин Ігор Новгородський. KP.UA поспілкувались з обома призерами ЧС у Естонії.

Відбір у збірну дався важче, ніж сам чемпіонат світу

Турнір проходив на озері Виртс‘ярв, яке має площу близько 270 квадратних кілометрів. Середня глибина - 2,8 метри, а максимальна сягає 6 метрів. Це найбільше озеро Естонії після Чудського озера. Цікаве воно тим, що у ньому розводять такі делікатесні види риб, як вугор.

- Дуже велике озеро, десь 12 кілометрів в ширину і приблизно 35-37 км у довжину. Там багато білої риби – плітки, підляща, плоскірки. Хижака майже немає. Тому ловили саме білу рибу, - каже абсолютний чемпіон світу Олексій Зайко.

- Кожна риба - це своя окрема тактика лову. Треба було думати, що краще ловить, як вона підходить. Тому що риба підходила на наші лунки нерівномірно, різновиди риби різні. Потрібно було вибудувати правильну тактику, щоб вона дала максимальний результат. Це було спортивно і цікаво, - додає бронзовий призер ЧС Ігор Новгородський.

Турнір був непростим, дуже конкурентним. Але українська збірна риболовів виявилась настільки потужною на фоні суперників, що нав’язати їм боротьбу ні в кого не вийшло. А все через те, що до участі на ЧС потрапили найсильніші риболови України, які визначались у жорсткому відборі.

- Наш тренер Віталій Левченко наполіг на тому, щоб 12 найкращих спортсменів України за підсумками минулого року позмагались саме там, де відбувався чемпіонат світу. Ми провели там 8 турів. Якщо брати чемпіонат світу, то він складається з 2 турів по 3 години. Тому ми, відбираючи нашу команду, провели 8 турів, щоб обрати найкращих. І я вважаю, що це основне. Ми дивились, хто краще ловить рибу, як ловить – це і дало можливість зібрати таку потужну команду, - говорить Олексій Зайко.

- Якщо бути чесними, у нас відбір був важчим, ніж сам чемпіонат світу. На ЧС були збірні нижчого рівня, які не звикли до такої швидкості і конкуренції, вони ловлять трошки повільніше. А у нас всі спортсмені у відборі були дуже сильні і талановиті, - зазначає Ігор Новгородський.

Одночасно такої кількості рибалок на озері не було давно. Фото: facebook.com/ XIX World Ice Fishing Championship Estonia/Tartu 2023

Одночасно такої кількості рибалок на озері не було давно. Фото: facebook.com/ XIX World Ice Fishing Championship Estonia/Tartu 2023

Деякі спортсмени страждали від негоди

Наша команда вийшла на старт у складі з 10 чоловік: 5 спортсменів у старті і 5 запасних.

- Улови були не дуже великі, як для такого озера. На тренуваннях ми ловили набагато більше риби. Середній улов вийшов від 3 до 6 кілограмів – плітка, плоскірка та підлящик, - говорить Олексій Зайко.

Турнір проходив у форматі – «кількість спійманої риби за вагою». За жеребкуванням спортсменів розкидають на 5 зон, у кожного - своя. Зона - це шматок криги, цього разу це було десь 130 на 50 метрів. І спортсмени змагаються у середині зони з суперниками хто більше зловить. І потім сумарна кількість балів з кожної зони зводиться в одну цифру і отримується загальнокомандний результат. За два дні всі бали сумуються - і виходить загальний змагальний бал, який і йде на підсумковий результат у таблицю.

- Результатом задоволений максимально. Прапор підняли, гімн України пролунав – все добре. Золоті медалі – це вища ступінь риболовного досягнення, - додає Ігор Новгородський.

Нашим риболовам-спортсменам дуже допомогло те, що вони вже встигнули добре вивчити водойму, а також успішно підібрали тактику на змаганнях.

- Працювали з кормом, працювали з живими компонентами, такими як мотиль. Вони допомагали підтягнути рибу і утримати її, щоб спіймати. Некомфортні умови були другого дня, коли був мороз і дуже сильний вітер зі снігом. Наші спортсмени звикли до такої непростої погоди, а от спортсменам з інших країн було непросто, мали проблеми з руками, переохолоджувались і не могли працювати у повну силу, - говорить Олексій Зайко.

- Ми майже місяць прожили на водоймі. І кожного дня експериментували з різними кормами, тактиками ловлі, переміщеннями по зоні. Можна сказати, що розклали ми цю водойму на полички, - пояснює Ігор Новгородський. - Звичайно, з ходу жодна водойма не піддасться. Треба на ній працювати, робити багато експериментів. Це дійсно зіграло величезну роль.

Взагалі у чемпіонаті брали участь 11 команд з різних країн світу – Балтії, Скандинавії, а також американці, румуни і монголи. Американці з монголами – це команди доволі екзотичні для такого турніру. Монголи на ЧС у Естонії були не випадково, бо наступний ЧС пройде вже у їхній країні. Та Україна показала, що вона найсильніша.

- Нам вдалось з досить великим відривом виграти, бо ми змогли розібратись з рибою, що треба було їй. Це була впевнена перемога. Ми відірвались на 16 балів, - говорить Олексій Зайко.

До загального заліку йшов увесь видобуток, навіть найменший (на фото Ігор Новгородський). Фото: facebook.com/ XIX World Ice Fishing Championship Estonia/Tartu 2023

До загального заліку йшов увесь видобуток, навіть найменший (на фото Ігор Новгородський). Фото: facebook.com/ XIX World Ice Fishing Championship Estonia/Tartu 2023

Поради від чемпіонів: любити риболовлю і не соромитись задавати питання

Для когось риболовля - це спорт, а для когось - хобі. І всі колись були новачками. Тому українські чемпіони світу дали поради тим, хто хоче навчитись ловити рибу так само вправно, як і вони, або ж хоча б до цього прагне.

- По-перше, просто ходіть на риболовлю. Не треба боятися погоди, якогось дощу чи вітру. Якщо є бажання – просто йти на водойму і намагатися спіймати. І не соромитися питати поради. Наприклад, якщо хтось хоче у мене щось запитати або хоче брати участь у риболовних змаганнях, мене завжди можна знайти у фейсбуці та в Ютубі. Там я розповідаю про спорт, про звичайну риболовлю. Тому просто не бійтеся запитувати. Підходьте до спортсменів… дуже багато спортсменів тренуються на звичайних водоймах. Вони завжди йдуть на контакт. Спортсмени завжди показують снасті, розповідають, підказують. Спілкування – це спосіб дізнатись для себе щось нове і корисне, - каже Олексій Зайко.

- Раджу всім дійсно полюбити риболовлю. Бо без любові до цього виду спорту нічого не вийде. Потрібно це любити, їздити, ловити і кайфувати. Вміти отримувати задоволення. А вже на цьому фоні збирати інформацію, долучатися до змагань, спочатку обласних, а потім і на чемпіонат України можуть запросити, - радить Ігор Новгородський.

Абсолютний чемпіон світу Олексій Зайко. Фото: facebook.com/ XIX World Ice Fishing Championship Estonia/Tartu 2023

Абсолютний чемпіон світу Олексій Зайко. Фото: facebook.com/ XIX World Ice Fishing Championship Estonia/Tartu 2023