Завантажити ще
back icon

Що ще залишилося під контролем Джо Байдена: нагороди, помилування та «ядерна валізка»

Що ще залишилося під контролем Джо Байдена: нагороди, помилування та «ядерна валізка»
Фото: ФБ Джо Байден

До звільнення Джо Байдена з поста президента США залишилися лічені дні. Що він може встигнути зробити, перебуваючи у Білому домі, коли остаточно залишить його і як відбуватиметься ця процедура передачі владних повноважень – у матеріалі Коротко про.

Не зовсім ще «кульгава качка»

Зараз Джо Байден перебуває у статусі так званої «кульгавої качки» - політика, який сходить з арени і вже ні на що практично не впливає. Вважається, що в такому статусі глава держави жодних різких рухів уже не робить. Нібито завмерла вся зовнішньополітична діяльність країни в очікуванні приходу нового лідера.

Видання Wall Street Journal пише, що президент США Джо Байден відсторонився від управління країною в перехідний період передачі повноважень обраному президенту Дональду Трампу, який фактично визначає політику країни. Він провів переговори з президентом Франції Емманюелем Макроном та Володимиром Зеленським у Парижі та першим прокоментував ситуацію в Сирії. «Байден - одна з найкульгавіших із усіх кульгавих качок, які були у демократів. Це величезна втрачена можливість», - цитує видання висловлювання представника Демпартії.

Але якщо бути цілком справедливим, то під кінець своєї каденції Джо Байден зробив низку важливих кроків. Так, він встиг надати Україні останній пакет допомоги на 500 мільйонів доларів. Крім цього, днями його адміністрація запровадила нові антиросійські санкції, які американська преса подає як «одні з найжорсткіших» - вони націлені на російський нафтовий сектор. Під блокуючі санкції потрапили «Газпромнафта» та «Сургутнафтогаз» та їхні дочірні компанії, найбільший перевізник російської нафти «Совкомфлот», 183 судна нібито з «тіньового флоту» Росії, а також «Інгосстрах» та «АльфаСтрахування», які страхують морські перевезення.

Нагородив Папу Римського та Сороса

Крім цього, існує негласна традиція в американському політикумі, що президент, що йде, як правило, видає укази про чиєсь нагородження або помилування. Так, під кінець своєї каденції Джо Байден нагородив Папу Римського Франциска президентською медаллю "Свобода" з відзнакою, яка є найвищою цивільною нагородою США. Ця нагорода присуджується за значний внесок у розвиток цінностей та безпеки США, сприяння миру чи важливі суспільні починання.

Також він відзначив цією ж нагородою низку вчених, бізнесменів, представників поп-культури та спорту. Серед них фронтмен легендарної рок-групи U2 Боно, дружина Білла Клінтона, колишній держсекретар Хілларі Клінтон, актори Майкл Дж. Фокс та Дензел Вашингтон, еколог та захисниця природи доктор Джейн Гудолл, баскетболіст Ервін «Меджік» Джонсон, футболіст Ліонель Мессі, учений Вільям Сенфорд Най, інвестори та філантропи Девід М. Рубенштейн і Джордж Сорос та інші.

Помилував 40 смертників та свого сина

Щодо указів про помилування, то президент Байден пом'якшив смертні вироки більшості із сорока засуджених до страти за федеральними законами ув'язнених. Натомість вони відбуватимуть довічне ув'язнення без права на дострокове звільнення.

«Я засуджую цих убивць, сумую за жертвами їхніх підлих діянь і співчуваю всім сім'ям, які зазнали неймовірних і непоправних втрат. Але, керуючись своєю совістю та досвідом роботи як громадський захисник, голова судового комітету Сенату, віцепрезидент, а тепер і президент, я, як ніколи, переконаний, що ми повинні припинити застосування страти на федеральному рівні», - сказав він.

А ось новообраний президент Дональд Трамп підтримує страту і під час свого першого терміну відновив виконання смертних вироків на федеральному рівні після майже двадцятирічної перерви. І, найімовірніше, повернеться до цієї практики.

Не забув Джо Байден і про інтереси своєї родини. Іншим указом він помилував свого сина Хантера, якому загрожувало ув'язнення терміном до 25 років за звинуваченнями в несплаті федеральних податків, ненадання декларацій, фальсифікації звітів та інше. За словами Джо Байдена, це рішення «продиктоване його переконанням у несправедливості рішень Мін'юсту США». Глава держави впевнений, що Хантера було притягнуто до відповідальності несправедливо, лише тому, що він його син. Так чи інакше, але новий президент Дональд Трамп уже не зможе скасувати це рішення.

У Білому домі до останньої хвилини

Президент США буде у своїй резиденції – Білому домі, що називається, до останньої хвилини, поки туди не увійде новообраний глава держави. У день своєї інавгурації новий президент США спочатку йде до Білого дому на зустріч із чинним президентом. Зазвичай усе починається із зустрічі нового та старого президентського подружжя у Білому домі, де вони спільно снідають, після чого разом вирушають на інавгурацію.

І тільки після інавгурації нового президента і святкового обіду з цього приводу президент і віцепрезидент вирушають до Білого дому, біля якого проходить військовий парад. Після церемонії інавгурації колишній президент та віцепрезидент залишають Капітолій, і їх проводять нові лідери країни. Тобто Байден офіційно втратить всі свої повноваження 20 січня об 11:59:59.

Коли Байден віддасть «ядерну валізку»

Ще одне важливе питання – передача «ядерної валізки» новому президенту. Відповідно до 20-ї поправки до Конституції США Джо Байден володітиме нею до цих 11:59:59 секунд 20 січня.

Обраний президент США отримує коди від ядерної зброї лише після проведення спеціального ядерного брифінгу. Його проводять представники Стратегічного командування Збройних сил США, до ведення якого входить ядерна зброя США, та представники військового управління Білого дому; також на брифінгу присутній президент, що йде у відставку.

Обраному президенту як Верховному головнокомандувачу Збройних сил США розповідають не тільки про принципи роботи з «ядерною валізкою», а й про важливість обов'язків, які він бере на себе, що стосуються ядерного арсеналу країни. Час проведення, регламент та вміст брифінгу не розголошується.

Після 11:59:59 20 січня Джо Байден більше не зможе скористатися «валізою» та кодами - вони будуть деактивовані. Водночас можливість авторизувати запуск ядерної зброї з 12:01 20 січня отримає Дональд Трамп.

«Валіза» складається зі шкіряного портфеля, всередині якого - ящик з приладами для екстреного зв'язку та авторизації використання ядерної зброї. Кнопки для запуску ядерної зброї у "валізі" немає. Президент не носить «валізу» сам, для цього до нього приставлений спеціальний помічник.

У США є кілька «валіз»: одна у чинного президента, друга - у віцепрезидента, а третя – запасна. Для авторизації використання ядерної зброї глава держави має підтвердити свою особу та запровадити спеціальні коди, які носить із собою на пластиковій картці.