9 сiчня
Завантажити ще

Парламент України визнав геноцид черкеського народу Російською імперією

Парламент України визнав геноцид черкеського народу Російською імперією
Фото: Getty Images

Верховна Рада ухвалила постанову про визнання геноциду черкеського народу. Про це повідомив народний депутат Олексій Гончаренко, який є співавтором ініціативи. “За” проголосували 232 парламентарів (для ухвалення рішення потрібно щонайменше 226 голосів).

- Геноцид, здійснений російською імперією під час російсько-кавказької війни (1763–1864), супроводжувався етнічною чисткою, масовими вбивствами, примусовим переселенням, а також організацією голоду та епідемій. Унаслідок цього було фізично знищено або вигнано понад 90% черкесів. Україна вшановує пам’ять жертв цього злочину, засуджує колоніальну політику імперії та закликає міжнародну спільноту визнати цей геноцид. Важливий документ, давно добивався цього рішення, — написав він у своєму телеграм-каналі.

21 травня у музеї Голодомору в Києві відбувся публічний діалог «Геноцид черкесів: найбільший злочин російського імперіалізму ХІХ століття». Під час заходу народний депутат Ярослав Юрчишин розповів, що в Верховній Раді напрацьовано постанову про визнання геноциду черкеського народу. Він додав, що парламентарі ведуть консультації зі своїми партнерами з країн Балтії та США, щоб рішення про визнання цього геноциду було ухвалене не тільки на рівні України, а й іншими державами. 

Черкесія — історична область у горах і передгір'ях північно-західного Кавказу, територія якої нині у Росії знаходиться у межах Краснодарського і Ставропольського країв, Адигеї, Карачаєво-Черкесії та Кабардино-Балкарії. У 2011 році, за президентства Михайла Саакашвілі, геноцид черкесів визнав парламент Грузії. Події російсько-кавказької війни, зокрема, охоплює роман Михайла Лермонтова «Герой нашого часу». У першій частині книги головний герой, російський офіцер Григорій Печорін викрадає черкешенку-княжну Белу.

  • 18 жовтня 2022 року Верховна Рада визнала Чеченську республіку Ічкерія тимчасово окупованою Росією та засудила геноцид чеченського народу.
  • 7 жовтня 2022 року президент України Володимир Зеленський підписав указ про визнання Курильських островів територією Японії, яка тимчасово окупована Росією.