Війна в Україні поступово перетворюється на зіткнення найсучасніших видів зброї, які донедавна вважалися фантастикою. Командувач Силами безпілотних систем Збройних сил України полковник Вадим Сухаревський заявив, що наша армія вже використовує лазерну зброю, здатну збивати повітряні цілі.
«Ми можемо констатувати, що сьогодні Україна стала п'ятою країною, яка може сказати, що має лазер. На сьогоднішній день ми вже на висоті понад 2 км цим лазером можемо збивати літаки», – сказав Вадим Сухаревський. За його словами, лазерна зброя називається «Тризуб» та Сили безпілотних систем зараз працюють над тим, щоб масштабувати та посилити лазер. А як у світі справи з такою зброєю - у матеріалі Коротко про.
І це може бути не єдина лазерна зброя, яку має Україна. У квітні 2024 року тодішній міністр оборони Британії Грант Шаппс заявив, що його країна розглядає можливість надання Україні прототипу лазерної зброї DragonFire, зокрема засобів для збивання дронів і ракет.
Великобританія планує отримати перші комплекси DragonFire до 2027 року, але працює над тим, щоб відправити прототипи в Україну раніше, навіть якщо вони не будуть у 100%-ній готовності.
DragonFire - це британська 50 кВт енергетична лазерна установка. Розробка системи розпочалася у 2018 році під керівництвом провідних британських компаній, таких як: MBDA UK, Leonardo UK та QinetiQ Group.
Комплекс був створений для знищення безпілотників, проте британське військове командування розглядає його як потужний засіб для перехоплення артилерійських боєприпасів, крилатих і навіть балістичних ракет. Комплекс DragonFire фокусує 37 лазерних променів потужністю 1,5 кВт за допомогою дзеркал у єдиний промінь для посилення потужності.
Величезною перевагою системи перед класичними ракетними системами ППО та ПРО є її низька ціна експлуатації: за даними британського Міноборони, вартість пострілу коливається в межах 10 фунтів (близько 496 гривень). Для порівняння, вартість сучасних зенітних ракет може коливатися в межах кількох мільйонів доларів за одиницю. Випромінювання енергетичної установки невидиме і безшумне, і воно близьке до інфрачервоного спектру світла, а тому непомітно для людського ока. Ця лазерна установка має високу точність: може потрапити в монету на відстані кілометра.
Американські військові вкладають десятки мільярдів доларів у дослідження та розробку лазерної зброї, і вона вже використовується в бою. Армія США застосовує лазери для знищення ворожих безпілотників на Близькому Сході.
Так, наприклад, американці мають лазерну систему P-HEL. Вона заснована на лазері Locust компанії BlueHalo, що працює в оборонному секторі - коробчатому пристрої на піддоні, призначеному для стаціонарної оборони, який керується за допомогою ігрового контролера Xbox. Зброя випускає малопотужний 20-кіловатний лазерний промінь, який за лічені секунди збиває дрон.
Щоправда, лазерні системи дорогі у виготовленні. Перші прототипи P-HEL коштували 8 мільйонів доларів за штуку; прототипи системи, встановленої на транспортному засобі, з потужнішим 50-кіловатним лазером під назвою DE M-SHORAD, коштували 73 мільйони доларів.
Американці також мають і бойовий лазер AN/SEQ-3 (LaWS) з ефективною дальністю дії на рівні 1,6 кілометра при потужності до 50 кВт. Останній у 2017 році успішно пройшов випробування на борту десантного корабля-доку ВМС США USS «Ponce», під час яких успішно вразив повітряну та морську цілі. Відомо про плани початку серійного виробництва таких лазерів у США починаючи з 2020 року.
Міністерство оборони США фінансує роботу над потужними лазерами, включаючи 300-кіловатні системи від компаній Lockheed Martin, General Atomics і nLight, які зможуть вражати більші та швидші цілі, такі як крилаті ракети.
Ізраїльські конструктори розробили лазерну систему Iron Beam («Залізний промінь»). Лазер потужністю 100 кВт від ізраїльського оборонного підрядника Rafael. За даними розробника, система "призначена для перехоплення широкого спектру загроз на відстані від кількох сотень до кількох кілометрів".
У компанії стверджують, що завдяки лазерному променю потужністю 100 кіловат і дальності дії 7 км, система Iron Beam знищує загрози з "високою точністю", завдає невеликої побічної шкоди і практично безкоштовна у використанні. При використанні як на суші, так і на морі система може захистити кораблі від роїв дронів та протикорабельних ракет.
Ізраїль також має лазерний комплекс протиракетної оборони "Світловий щит", який призначений для боротьби з ракетами малого радіусу дії, безпілотниками та мінометними снарядами. "Світловий щит" – це лазер, який може захопити ціль зі швидкістю світла та знищити її протягом 5 секунд на відстані до 7 км.
Однією з головних переваг нової зброї є вартість одного пострілу – лише 1 долар, якщо не рахувати витрат на обладнання. У той же час кількість боєзапасу не обмежена, поки є електрика. Ці лазери можуть бути розміщені як на наземних установках, так і на літальних апаратах. Також вони зможуть вражати одночасно кілька цілей та працюватимуть спільно із системою ПРО "Залізний купол".
Практично безкоштовний у використанні ізраїльський «Залізний промінь» може знищувати цілі на відстані кілька кілометрів. Фото: building-tech.org
Нещодавно фахівці з Китайського національного університету оборонних технологій оголосили про великий прорив у технології лазерної зброї. Їм вдалося усунути проблему з перегріванням зброї, яка заважала застосувати нинішні розробки у бойових умовах. Як повідомляє The South China Morning Post, для вирішення цієї проблеми китайські вчені використали потік газу для видалення тепла.
Нова китайська зброя поєднує безліч малих електромагнітних хвиль в один великий сфокусований лазерний промінь. Про це пише South China Morning Post. Прорив полягає в процесі "надточної синхронізації", яка дозволяє променям об'єднуватися та фокусуватися в одній точці. Китайська дослідницька група тепер здатна генерувати точність невеликих лазерів, яка перевищує точність атомного годинника.
За словами вчених, часовий інтервал між меншими лазерами не може перевищувати 170 пікосекунд — або трильйонних часток секунди. Дослідникам вдалося досягти цього результату за допомогою оптичних волокон та дозволило системі зброї пройти військові випробування.
Вчені з Сіаньського інституту оптики та точної механіки при Китайській академії наук анонсували нову розробку - лазерну рушницю ZKZM-500. Лазерний промінь, що генерується рушницею, дуже складно помітити збоку. Рушниця спроектована так, щоб її можна було використовувати в пішому поході, прикріпити до автомобіля або літального апарату. Вага рушниці становить 3 кг, приблизно стільки ж важить автомат Калашнікова АК-47. Акумулятора рушниці (звичайний Li-ion, що перезаряджається) вистачить на 1000 пострілів по 2 секунди кожен. Дальнобійність - 800 м.