22 грудня
Завантажити ще

«Промінь смерті» із «Зоряних війн» став реальністю

«Промінь смерті» із «Зоряних війн» став реальністю
Фото: https://v-kosmose.com

До міжгалактичних і міжпланетних воєн цей світ ще не дістався, залишивши цю тему для фантастів. Але лазерну зброю провідні світові держави розвивають із космічною швидкістю. Перша лазерна система має надійти на озброєння армії Ізраїлю у 2024 році. Інші країни поки що пасуть задніх або відверто блефують, видаючи бажане за дійсне.

Ми розбиралися в особливостях нового виду озброєнь і як у світі справи із розробками та впровадженням зброї майбутнього з «Зоряних війн».

«Залізний промінь» йде на зміну «Залізному куполу»

В Ізраїлі розробили лазерну систему «Залізний промінь» (саме вона має ось-ось поповнити арсенал ЦАХАЛ), яка призначена не для заміни «Залізного куполу» чи інших ізраїльських систем ППО (зенітний ракетний комплекс «Праща Давида»/David's Sling або мобільна система ППО Spyder), а як їхнє доповнення. Її завдання - знищувати снаряди та мінометні міни.

Максимальна дальність дії «Залізного променя» становить 7,2 км: це дозволяє йому знищувати ракети, безпілотні літальні апарати або артилерійські та мінометні снаряди протягом 4–5 секунд після того, як подвійні високоенергетичні волоконно-оптичні лазери виявляють мету. Безумовно, головні переваги цього виду зброї перед ракетами-перехоплювачами - набагато (у рази!) нижча вартість, економність в обслуговуванні, практично моментальна поразка мети та необмежений боєзапас.

Коли радар Iron Beam («Залізний промінь») виявляє ракету, що входить до зони, тепловізійна камера бере на себе відстеження, поки ракета не буде знищена двома високоенергетичними лазерами одночасно. Система використовує два лазери, щоб забезпечити потужність, необхідну для подолання атмосферних перешкод та фізичного знищення цілі, що вона робить, фокусуючи промені в одну "точку розміром з монету".

Rafael Advanced Defense Systems повідомила, що дані випробувань показують: лазери Iron Beam перехоплюють понад 90% своїх цілей. Нова система може бути модифікована таким чином, щоб використовувати кілька лазерів для ураження цілей.

І Ізраїль успішно випробував лазерну систему Iron Beam, збивши дрон, мінометну міну та артилерійський снаряд. За словами начальника відділу досліджень та розробок міністерства оборони Ізраїлю, бригадного генерала Яніва Ротема, випробування проводились у «складних» умовах – відстань до цілей, обмежений таймінг та нічний час. "Використання лазера змінює правила гри, а технологія проста в експлуатації і доводить свою економічну життєздатність", - зазначив він.

Лазер

Лазер "Залізний промінь". Фото: https://military-informant.com

США вже випробовують лазери HELSI та HELIOS

В Америці також активно розробляють лазерну зброю. Оборонне відомство США - Пентагон - отримало від компанії Lockheed Martin 300 кВт-лазерну установку для проведення польових випробувань.

Варто зазначити, що лазерна зброя входить до 35 затверджених керівництвом Пентагону пріоритетів у модернізації збройних сил США. Замовлення Міноборони на розробку бойового лазера було виконане Lockheed Martin достроково. Інженерам компанії вдалося зменшити вагу установки. Крім того, вони зуміли збільшити її потужність.

Пентагон планує використовувати лазери для захисту критично важливих об'єктів від безпілотників, мінометних та артилерійських обстрілів. Польові випробування лазерної установки від Lockheed Martin будуть проведені оборонним відомством до кінця поточного року.

Представлений компанією Lockheed лазер HELSI виявився вп'ятеро потужнішим за тактичний лазер HELIOS, який компанія передала ВМС США в серпні для інтеграції в існуючі бойові кораблі.

У серпні 2022 року стало відомо про те, що військово-морський флот США отримав першу тактичну лазерну зброю, розроблену компанією Lockheed Martin. Серед особливостей системи під назвою HELIOS – потужність понад 60 кВт, практично необмежений боєзапас та вартість пострілу приблизно в 1 долар.

Система HELIOS, вона ж «Високоенергетичний лазер із системою засліплення та супроводу», є волоконно-оптичним лазером на основі технології спектрального складання. Декілька джерел лазерного випромінювання об'єднуються та формують когерентний промінь підвищеної потужності. На подібному принципі працює «Зірка смерті» у всесвіті «Зоряних війн». Система відносно просто масштабується, і в майбутньому очікується поява більш потужних лазерів на борту кораблів.

HELIOS - абревіатура від повного найменування "Лазер з високою енергією випромінювання, вбудованим оптичним осліплювачем і системою спостереження" (High Energy Laser with Integrated Optical-Dazzler and Surveillance). Як пояснює видання News Atlas, йдеться не про тестування установки в рамках чергового експерименту, а про повноцінне розгортання на кораблях американського флоту.

Серед переваг HELIOS оглядачі відзначили і те, що лазерна система може використовуватися як для знищення цілей, так і для засліплення оптичних датчиків супротивника та збору даних із великих відстаней у рамках виконання розвідувальних завдань.

Лазер HELSI. Фото: data.militaryembedded.com

Лазер HELSI. Фото: data.militaryembedded.com

"Пересвіт" - билинний лазер

Вперше про розробку лазерної зброї в Росії заявили 2018 року. Навесні цього року для нового виду зброї вибрали офіційне найменування - "Пересвіт" (на честь героя Олександра Пересвіта). Постачання до військ нібито розпочалося 2017 року, у 2020 році комплекс нібито вже пройшов випробування в Сирії.

Передбачається, що "Пересвіт" може працювати з безпілотниками та розвідувальними супутниками, засліплюючи їх лазерним променем. Комплекс складається з лазерної установки та машини забезпечення з джерелами електроенергії.

За документами, він може засліплювати всі супутникові системи розвідки ймовірного супротивника на орбітах до 1,5 тисячі кілометрів і виводити їх з експлуатації, використовуючи лазерне випромінювання.

Але водночас військові експерти сумніваються в існуванні таких лазерних комплексів у Росії. Мовляв, це плід фантазії Путіна та його пропагандистів. Наприклад, фахівці стверджують, що головна проблема подібної зброї полягає в тому, що в одному імпульсі потрібно створити дуже велику кількість енергії на одиницю часу. І ось для цього "Пересвіту" потрібна величезна кількість конденсаторів для накопичення заряду та енергії електричного поля - аж цілий залізничний вагон!

Знову ж таки, за словами експертів, є ще кілька факторів, які змушують поставити під сумнів існування подібної зброї в РФ.

Лазер

Лазер "Пересвіт". Фото: wikimedia.org/wikipedia/commons