Завантажити ще

Україна відмовилася від альтернативи НАТО: а що натомість?

Україна відмовилася від альтернативи НАТО: а що натомість?
Фото: Архів Коротко про

Україна відмовилася від альтернативних членству в НАТО гарантій безпеки. Сьогодні – у день початку зустрічі міністрів країн НАТО – про це заявили у Міністерстві закордонних справ України.

"Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не приймемо жодних альтернатив, сурогатів чи замінників повноправного членства України в НАТО", - зазначає українське МЗС. Також у заяві сказано, що «єдиною реальною гарантією безпеки для України, а також стримуючим фактором для подальшої агресії Росії проти України та інших держав є лише повноправне членство України в НАТО».

Які гарантії дає нам вступ до Альянсу, чи є шанс, що нас приймуть під час війни, і чи є альтернатива НАТО – розбирався кореспондент Коротко про.

Які гарантії дає НАТО

Статут Північноатлантичного блоку має 5-ту статтю, яка говорить, якщо одна держава-член стає жертвою збройного нападу, решта держав - членів Альянсу вважатимуть цей акт насильства збройним нападом на всі країни НАТО і вдадуться до дій, які вважають необхідними, щоб допомогти країні НАТО, яка зазнала нападу. Просто кажучи, якби Україна вже зараз була членом НАТО, то у нинішній війні інші країни Альянсу змушені були б її захищати за допомогою зброї. Більше того, якби Україна хоча б у 2022 році була в НАТО, то Росія ніколи не наважилася б на неї напасти.

Однак цими днями президент Володимир Зеленський заявив, що українська влада готова піти на поступки. І в разі вступу України до НАТО під час війни стаття 5 Північноатлантичного договору може поширюватись не на всю її територію. Тобто не торкнеться окупованих територій, і союзникам не потрібно їх відвойовувати. Головне – стримати Росію від подальшого наступу на Україну.

"Ми розуміємо, що 5-та стаття Північноатлантичного договору, коли ти є членом НАТО, не може діяти під час війни на всій території України, тому що країни проти ризиків залучення їх у війну", - пояснив Зеленський.

Чи можуть Україну прийняти до НАТО під час війни

З одного боку, є негласне правило, що членами НАТО не можуть стати учасники регіональних конфліктів. Так, у шостій статті рекомендацій про розширення НАТО від 1995 року йдеться: "Держави, в яких існують міжетнічні тертя або територіальні суперечки... повинні вирішити ці розбіжності мирними способами... Вирішення подібних конфліктів буде одним із факторів, що впливають на рішення запросити країну в склад Альянсу".

Але насправді ця вимога була вже неодноразово порушена. Внутрінатівських розбіжностей щодо суверенітету над певними територіями досить багато. Наприклад, Греція та Туреччина вже багато десятиліть не можуть дійти згоди щодо точної делімітації прибережних вод та повітряного простору, що вже кілька разів мало не призвело до прямого збройного зіткнення між цими країнами-членами НАТО. Крім того, обидві країни досі не можуть поділити острів Кіпр.

Тому з початку повномасштабної війни в Україні і з'явилися ідеї щодо прийняття України до НАТО без окупованих територій. Financial Times пише, що в західних зовнішньополітичних колах ось уже рік обговорюють «німецьку модель» для завершення війни в Україні. Вона передбачає, що Україні запропонують вступити до НАТО без окупованих територій. При цьому, мовляв, ніхто не змушує нас поступитися їх ворогові. Просто повертати ці території можна буде лише дипломатичним шляхом.

Президент Чехії Петер Павло також говорив, що Україна має бути «реалістичною» щодо своїх цілей у війні. На його думку, ні Україна, ні Росія не можуть розраховувати на досягнення своєї максималістської мети, а тому, мовляв, треба змиритися, що деякі українські території «тимчасово» залишаться під окупацією Москви.

Чому бояться прийняти Україну

Як повідомляє The Wall Street Journal, у Вашингтоні, Берліні та інших столицях "стурбовані тим, що зближення України з Альянсом може загострити конфронтацію Заходу з Москвою". Саме США та Німеччина реально блокують швидкий вступ України до НАТО. Тому що приєднання України до Альянсу означає, що він має негайно втрутитися у війну задля захисту нового партнера, зазначив в інтерв'ю CNN Джо Байден.

А якщо цього не зробити, то зобов'язання НАТО про колективну безпеку всіх членів виявляться порожніми балачками. У США, наприклад, існує думка, що захист України не дає нічого Америці та американцям, окрім ризику війни з ядерною державою. І заяви Байдена, який вважає за необхідне уникати прямого зіткнення з Росією, вказує на те, що він згоден із цією думкою.

Чи є альтернатива вступу до НАТО

Йдеться про так звану угоду про безпеку, яку Україна підписала з низкою країн. Деякі у світі це сприйняли як замінник вступу до Альянсу. Україна та «Велика сімка» на саміті НАТО у Вільнюсі у 2023 році погодили рамковий документ про "гарантії безпеки" для України. Конкретні двосторонні угоди з державами передбачали підписати пізніше, що й робиться. Надалі очікується підписання договорів безпеки з кожною з держав НАТО. Угоди зі США поки що не підписано.

Але тут треба відразу ж зазначити, що всі ці договори про безпеку України не мають на увазі того, що їхні підписанти безпосередньо втручаться у війну з Росією, а їхні війська захищатимуть нашу країну. Участь збройних сил країн - союзників України у конфлікті України з Росією не передбачається. Йдеться лише про політичне, військово-технічне та фінансове зобов'язання захищати Україну під час цієї війни, а також у разі нового нападу РФ.

Тому українське МЗС особливо підкреслює, що у всіх угодах щодо безпеки з іншими державами, які були підписані Україною протягом 2024 року, наголошується, що вони не є замінниками членства в НАТО.

Запрошення до НАТО не буде?

Незважаючи на натиск української влади, Київ навряд чи отримає запрошення до НАТО на поточній зустрічі міністрів закордонних справ країн Альянсу 3-4 грудня. Агентство Reuters після спілкування з високопоставленими дипломатами країн НАТО стверджує, що заклик української влади негайно запросити нашу країну до Альянсу буде проігноровано.

За словами одного зі співрозмовників Reuters, на те, щоб досягти консенсусу з цього питання, "підуть тижні і навіть місяці". Більше того, якщо під час зустрічі міністрів запрошення України раптом стане предметом серйозного обговорення, "це буде несподіванкою".

Напевно, представники урядів країн - членів НАТО будуть міркувати, "як Україні бути в найсильнішій позиції перед переговорами". В Альянсі вбачають три ключові чинники: "гроші, зброя та мобілізація".

The Wall Street Journal пише, що обраний президент США Дональд Трамп може запропонувати Україні заморозити війну з Росією, відмовившись від вступу до НАТО щонайменше на 20 років. Такий сценарій закінчення війни зараз обговорюється радниками Трампа. А нинішній генсек НАТО Марк Рютте вже попередив Трампа про загрози поганої мирної угоди для України. За його словами, США зіштовхнуться із «страшною загрозою» з боку Китаю, Ірану та Північної Кореї, якщо Україну підштовхнуть до підписання мирної угоди на вигідних Росії умовах.