27 листопада російський президент Путін прибув у столицю Казахстану Астану, де зустрівся з президентом країни Касимом-Жомартом Токаєвим. У мережі з'явилося відео, на якому Путін говорить, що "Казахстан - це майже російськомовна держава". Після цього Токаєв почав говорити казахською. Проте відео виявилося маніпуляцією. Про це у Facebook повідомляє незалежна інформаційна кампанія з медіаграмотності "По той бік новин".
Після спільних заяв Путіна і Токаєва для журналістів у мережі завірусилося відео, на початку якого Путін каже, що Казахстан – це майже російськомовна держава. Після цього Токаєв почав говорити казахською, а російські чиновники, не очікуючи такого повороту, розгублено почали насувати на вуха навушники, щоб почути переклад.
- Чи перейшов президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв на казахську мову після слів російського диктатора Путіна, що Казахстан – це майже російськомовна країна? Ні, він говорив виключно російською мовою. Казахську мову ми чуємо на його минулорічних заявах. Українські медії масово розповсюдили ролик із заголовками на кшталт “Токаєв поставив Путіна на місце” або навіть “принизив”, - йдеться у повідомленні.
Зазначається, що на відеоролику можна побачити водяну марку “Центр протидії дезінформації”. Відео, яке зібрало 22 тисячі переглядів, дійсно виглядає кумедно, але це склейка з неправильним хронометражем.
- Казахською мовою Токаєв говорив у сумісній з Путіним заяві для преси у листопаді 2023 року, та й то лише протягом 25 секунд. Саме тоді в залі сиділи російські делегати, які почали надягати слухавки. Через рік, 27 листопада 2024, російський диктатор знову зустрівся з казахстанським президентом, але цього разу Токаєв говорив уже тільки російською! Слухавки вже нікому не знадобилися. Трохи пізніше, за підсумками візиту, Путін відповідав на запитання журналістів. Їм він і сказав фразу про те, що “Казахстан – це майже російськомовна країна. Ви самі, мабуть, відчули”, - йдеться у дописі.
Дослідники зазначають також, що навіть якщо порівняти відео сумісних заяв 2023-го та 2024-го, то можна помітити різницю в розставлених предметах на столі. Мовляв, такі фейки спотворюють бачення того, як президенти різних країн сприймають Путіна. В цьому випадку, ймовірно, Токаєв обрав російську через тиск з боку Росії, а Путін, своєю чергою, зухвало та з посміхом це подав журналістам.