4 сiчня
Завантажити ще

Вибори президента Грузії: остаточне визначення - Захід чи Росія

Вибори президента Грузії: остаточне визначення - Захід чи Росія
Фото: wikipedia.org

У Грузії визначено дату виборів президента країни – 14 грудня. Таке рішення затвердили на засіданні парламенту члени правлячої партії «Грузинська мрія», яка перемогла на недавніх парламентських виборах.

Вперше в історії цієї країни главу держави обиратиме не народ, а т.зв. Колегія виборщиків у парламенті. Згідно з Конституцією, до складу колегії входять 300 осіб, у тому числі 150 депутатів парламенту Грузії, члени Верховної Ради Аджарії та Абхазької автономної республіки, яка зараз окупована Росією. Вибори президента Грузії відбудуться у Палаці парламенту. Обраним у першому турі виборів вважається кандидат, який набрав щонайменше дві третини голосів.

Понад 60 депутатів від опозиції, ймовірно, не братимуть участь у голосуванні, оскільки вони не визнають легітимності парламенту XI скликання. Поки що неясно, чи братимуть участь у голосуванні представники опозиції з органів місцевого самоврядування.

Але вибори однаково обіцяють бути гарячими.

Чинний президент повстала проти проросійської влади

Формально, навіть після урізаних повноважень, президент Грузії відповідає і за зовнішню політику. Тому і цього разу, як у жовтні, на парламентських виборах Грузії, йтиметься про вибір між прозахідним та проросійським вектором розвитку.

Нині чинна президент Грузії Соломе Зурабішвілі, яку свого часу висунула проросійська партія «Грузинська мрія», зараз повністю з ними посварилася. Вона заявила, що не визнає парламенту за участю виключно провладних депутатів із «Грузинської мрії». У своєму зверненні Зурабішвілі заявила, що ця партія "розірвала грузинську Конституцію", а "парламенту в країні не існує".

«Факт у тому, що вибори (парламентські. – Ред.) не відбулися. Вони («Грузинська мрія».сфальсифікуа - Ред.) сфальшували настільки масово і системно, що це виставлено на загальний огляд. Ось із чим їм доведеться жити, що вони сфальсифікували ці вибори. Хто увійде до парламенту, той і увійде до Росії», - резюмувала вона.

Саломе Зурабішвілі стала п'ятим і останнім президентом Грузії, обраним прямим голосуванням, а її повноваження закінчуються 16 грудня.

Влада шукає кандидата, який «ні в чому не заперечуватиме»

Провладна партія зараз обирає між двома кандидатами на пост президента Грузії.

"Тепер "Грузинська мрія" шукає людину, яка гарантовано ні в чому не заперечуватиме", - пише агентство "Новини-Грузія".

Це нинішній глава партії «Грузинська мрія» та експрем'єр Іраклій Гарібашвілі, а також син експрезидента Звіада Гамсахурдія – Костянтин, який з недавнього часу очолює Національну парламентську бібліотеку.

Іраклій Гарібашвілі під час перебування прем'єр-міністром уже не раз підігравав Росії. Так, 2023 року він звинуватив країни НАТО у розв'язанні війни в Україні. Мовляв, що однією з причин, через які РФ розв'язала повномасштабну війну проти України, стало бажання Києва приєднатися до НАТО. З таким підтекстом, що Україні потрібно відмовитися від своїх євроатлантичних устремлінь і виконати волю Москви. Як, втім, і Грузії, яка за правління «Грузинської мрії», якщо ще й не відмовилася від вступу до ЄС та НАТО, значно пригальмувала швидкість руху до них. Також Гарібашвілі, хоч і визнає окупацію Абхазії Росією, проповідує повернення територій виключно «мирним шляхом».

Другий кандидат – Костянтин Гамсахурдія – старший син першого президента Грузії Звіада Гамсахурдії, який у січні 1992 року був повалений у результаті військового перевороту та емігрував до Швейцарії.

Коли в 2003 році в результаті «Революції троянд» був скинутий Едуард Шеварднадзе, який прийшов на зміну Гамсахурдії, Костянтин Гамсахурдія зміг повернутися до Грузії. Після повернення заснував та очолив рух «Свобода», який взяв участь у парламентських виборах у березні 2004 року, але не подолав семивідсотковий бар'єр. Заявляв про наміри балотуватися на пост президента Грузії, але раніше так і не став висуватися.

2007 року брав участь у мітингах опозиції, яка вимагала відставки Михайла Саакашвілі. На парламентських виборах у травні 2008 року був обраний депутатом парламенту Грузії, проте на знак протесту відмовився від депутатського мандату разом із іншими депутатами-опозиціонерами.

Опозиція не визнає

Опозиційні партії не визнали результат парламентських виборів, а отже, і призначення парламентом виборів президента країни. Тому кандидатури на цю посаду з їхнього боку наразі не називаються. Наразі лідерами опозиції вважаються голова коаліції «Сильна Грузія» Бадрі Джапарідзе, лідер «Коаліції за зміни» Ніка Гварамія та голова партії Саакашвілі – «Єдність-Національний рух» Тіна Бокучава.

На тему

Після конституційних змін, які кілька років тому проведла через парламент правляча і проросійська партія «Грузинська мрія», президент країни втратив значну частину своїх повноважень. Грузія стала суто парламентською республікою, де вся влада в країні сконцентрувана у правлячій у парламенті партії «Грузинська мрія».