Завантажити ще
back icon

Закриття ТЦК та СП: наскільки це реально та чи можуть їх повністю замінити рекрутингові центри

Закриття ТЦК та СП: наскільки це реально та чи можуть їх повністю замінити рекрутингові центри
Фото: facebook.com/zahidnuy.kordon

Після виявлених численних порушень у Територіальних центрах комплектування (ТЦК) щодо обліку військовослужбовців у Раді запропонували найпростіший варіант боротьби з порушеннями – взагалі закрити ці центри. А замість них – залишити лише рекрутингові агенції. Наскільки це доцільно, Коротко про розповіли військові експерти.

Рекрутинг не може працювати без ТЦК

Іван Тимочко, військовий експерт, голова ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ:

- Є альтернативна пропозиція депутатам, які хочуть скасувати ТЦК. Парламентаріїв у нас більше 400. У кожного може бути по 20-35 узаконених помічників. Є ще апарат парламенту – це півтори тисячі людей. Водночас це 8-10 тисяч людей – ціла не те що бригада, а дивізія. І замість того, щоб навчати військових, як організовувати та вести оборону, нехай покажуть приклад і задіють їх на фронті та створять свою бригаду, наприклад, "Депутати "Лють".

А якщо серйозно, то ТЦК, окрім мобілізації, виконують ще й багато інших функцій. Від роботи з сім'ями військових, які зникли безвісти, до формування компенсаційних пакетів рідним загиблих, пораненим та інше. Рекрутингові центри таких функцій просто не мають! Крім цього, значна частина співробітників ТЦК направлена ​​на фронт для звірки даних. Якщо депутати цього не розуміють, це погано.

А людину, яка звертається до рекрутингового центру, все одно направляють до ТЦК для звірки даних, проходження комісії та ін. Тобто рекрутингові центри та ТЦК взаємопов'язані, і розірвати цей зв'язок було б неправильно. Рекрутинг неспроможний замінити класичну мобілізацію. Але наші депутати цього чомусь не розуміють.

У ТЦК служать здебільшого ветерани-інваліди

Сергій Грабський, полковник запасу, учасник миротворчих місій, військовий експерт:

- Той, хто говорить про відміну ТЦК, абсолютно не розуміє його специфіки. Які 100 тисяч, які 10 бригад із співробітників ТЦК? Там же працюють переважно інваліди, які отримали поранення на фронті. І цим «грамотіям» із парламенту потрібно знати прописну істину, що на війні переважно воюють і впливають на її результат мобілізовані, а не добровольці з рекрутингових центрів.

Так, добровольці та контрактники витримали головний удар у перші роки війни, але тепер це роблять прості мобілізовані. Причому як із нашого, так і з ворожого боку. Де б Путін набрав на три роки одних десантників та морпіхів із тих 700 тисяч, які він уже поклав на фронті? Та й у нас головний резерв – це піхота, мобілізована із простих громадян.

А тут, чого гріха таїти, – мало хто хоче на фронт. Наприклад, багато говорили про Українську бригаду, яку хотіли набрати за кордоном із наших мігрантів. У Польщі назбирали поки що лише 700 осіб. А бригада – це 6-8 тисяч. Де брати інших? Лише через мобілізацію всередині України. Отже, ТЦК – це основне поповнення наших сил у цій війні.

Рекрутинг - це добре, от якби він тільки працював

Іван Ступак, військово-політичний експерт Українського інституту майбутнього:

- Звичайно, це красиво звучить, і було б добре, якби запрацювали повноцінні рекрутингові центри. Прийшов чоловік, вибрав рід військ, де хоче служити, і підписав контракт. Але насправді це зовсім не так.

Наприклад, новобранець розуміє тонкощі роботи з інтернетом, дронами та зв'язком, записується до кібервійськ або підрозділів управління БпЛА. А після цього його кидають на штурм ворожих окопів звичайним піхотинцем. І де він міг би більше принести користі? Знищуючи десятки одиниць ворога та його техніки з повітря, працюючи в комплексах радіоелектронної боротьби чи коли стане штурмовиком і загине у лобовій атаці. Тож заявити про тотальне запровадження рекрутингових центрів на словах – це одне, а на практиці – це поки що профанація.

На тему

Сучасна війна – це війна мобілізованих

Уповноважений Міністерства оборони з питань рекрутингу Олексій Бежевець заявив, що мобілізація, коли військовозобов'язаний вирушає на фронт добровольцем, не замінить мобілізації з працівниками ТЦК.

Але найголовніша різниця між ТЦК та рекрутинговими центрами полягає у методах залучення людей до армії. Рекрутинг – це добровільний найм за контрактом, коли людина сама записується до армії. А якщо таких добровольців не вистачає, щоб відбивати агресію? Для цього і потрібні ТЦК – це здебільшого примусова мобілізація (людина зобов'язана захищати свою країну). Адже сучасні війни ведуться не стільки професійними військовими – десантниками чи морпіхами, а саме мобілізованими.

Загалом і для більшої ефективності військовий рекрутинг та мобілізація – це два паралельні процеси, але мета у них одна – комплектація Збройних сил України. Із цим згодні і більшість військових експертів.