12 грудня
Завантажити ще

Заяви Трампа – катастрофа для України чи передвиборчий піар, - думки політологів

Заяви Трампа – катастрофа для України чи передвиборчий піар, - думки політологів
Фото: REUTERS/Каллаган О'Хара

Несподівано різкі заяви Дональда Трампа про “брудні маленькі випади” в його бік і про те, що “України вже немає”. Вимога відкликати з Америки українського посла Оксану Маркарову, критика “плану перемоги" Зеленського з боку Білого дому... І все це на фоні, коли Кремль вкотре почав брязкати ядерною зброєю. І хоча є й добра новина: президент США Джо Байден оголосив про виділення оборонної допомоги Україні на суму 7,9 мільярда доларів та запровадження нових санкцій проти Росії - вищезгадані моменти, щонайменше, насторожують.

Що відбувається в Америці і як це може позначитися на Україні - Коротко про розповіли політологи.

Песимісти – то колишні невмотивовані оптимісти

“Якщо не буде зустрічі  з Трампом, Джонсоном або Венсом (кандидатом на віцепрезидента від республіканців) - візит в США можна буде вважати провалом. Без двопартійної підтримки США  ми програємо цю війну", - написав у фейсбуці народний депутат Олексій Гончаренко. Ситуацію по США він вважає дуже поганою і критичною. Судячи з коментарів, політик має підтримку у своїх оцінках.

- В тому, що Трамп робить такі заяви, немає нічого несподіваного, - зазначає експерт Аналітичного центру  «Об’єднана Україна» доктор політичних наук Петро Олещук. – Все це він говорив і раніше, просто у нас багато хто робив вигляд, що він цього не говорив. Попередні антиукраїнські промови Трампа були більш завуальовані, а зараз прозвучали більш відкрито. Очевидно, що Трамп використовує цю тему у своїй передвиборчій кампанії. Хочу нагадати, що кілька тижнів тому в одному з американських інтернет-видань мова йшла про Трампа-молодшого, який говорив, що Росія може вдатися до ядерної ескалації, а тому треба йти їй на поступки. Отже, нічого нового ми не спостерігаємо, просто зараз ситуація радикалізувалась.

Політолог впевнений, що Трамп і надалі планує розігрувати антиукраїнські тези, буде для того привід чи ні.

- Тема, що демократи втягують світ у ядерну війну з Росією через Україну, яка вже програла,  стала провідною у передвиборчій боротьбі республіканців. І це відбулося не вчора і не позавчора. Але є один цікавий момент: Трамп заявив, що коли програє вибори, то піде з політики. Очевидно, що тоді з ним піде і ця тема, бо серед республіканців багато хто Трампом незадоволений. Ризик програти у нього є, і не малий – так вважають американські дослідники.

Водночас експерт звертає увагу на такий момент:

- Демократи теж гнуть свою лінію, яку ми можемо перебільшувати.  Вони не готові до стратегічного програшу Росії, вони жодного разу не використали термін “перемога України”. А щодо оцінок, які у нас дають нинішній ситуації в Америці, то вони політично вмотивовані. Бо наші політики теж готуються до виборів. Ми уже рік готуємося до виборів, яких ніхто не оголошував. Візит Володимира Зеленського до США не завершився, тому рано говорити про кризу. Україна отримала новий пакет допомоги, в який входить і зброя. Хіба це поганий результат?

Політолог радить якщо не сповідувати оптимізм, то принаймні триматися здорового глузду.

- У песимізм впадають люди, які були схильні до необґрунтованого оптимізму. Вигадали Байдена, який буде закидати Україну грошима і зброєю, вигадали Трампа, який візьме в шори Путіна. Ще щось вигадають. Це пішло від Союзу, коли людям нав’язували, що Америка – то страшний ворог, а потім все перевернулося, і вона стала великим другом. А в Америці це завжди бачили по-своєму. США вельми обережні у своїй політиці і геополітиці, це дуже складний і дуже непослідовний партнер. Так було і буде що за Трампа, що за Гарріс.

Виказав особисту образу

Втім, для песимізму привід все ж є, вважає політтехнолог, фахівець з виборчих кампаній Олег Постернак.  

- Українська дипломатія, на жаль, накрутила проблем. Спікер Джонсон відмовився від зустрічі з Зеленським через претензії до Маркарової, а він друга, ну мінімум третя людина в Америці. Республіканці ображені поведінкою Зеленського, який під час візиту до снарядного заводу (в Пенсильванії. – Ред.) був в оточенні виключно представників демократів. Жодного представника від Республіканської партії на захід не запросили. А це Пенсильванія – хиткий штат, за який зараз іде основна битва. Це перша причина напруження. Друга - інтерв’ю Зеленського виданню The New Yorker, де він висловив сумніви щодо обіцянки Трампа швидко закінчити війну.

Експерт звертає увагу, що під час виступу на мітингу в Північній Кароліні Дональд Трамп вперше за всю передвиборчу кампанію зробив дуже жорсткі заяви саме в бік Зеленського. Причому йшлося не тільки про його оцінку ситуації, а й про особисту образу. 

- Важко сказати, чому наші дипломати вступили в калюжу – через нерозуміння чи спробу підіграти демократам на прохання нинішнього Білого дому. Навряд чи хтось із очільників держави це прокоментує. Можливо, на Банковій є певні розрахунки на перемогу демократів, і частково це виправдано, оскільки у Гарріс 7% переваги над Трампом, за підсумками останнього опитування. Але воно ні про що насправді не свідчить. Головне – це явка виборців. Якщо трампісти прийдуть голосувати всіма родинами, знайомими, друзями, а прихильники Гарріс 5 листопада полінуються вийти з дому, то Трамп – наступний президент США. І тоді для нас наступає сумна реальність.

Пожежу однаково доведеться гасити

Деякі коментатори подій зараз доходять висновку, що таки варто пожертвувати Оксаною Маркаровою, аби згладити скандал.  Політолог з цим не погоджується.

- А що дасть її відставка? Маркарова – це привід знайти винуватця. Не в ній суть справи, хоча була долучена до організації заходу. Зеленському так чи інакше, доведеться самому гасити пожежу, і будемо сподіватися, що він це зможе. Бо навіть коли перемагає Камала Гарріс, а в Сенаті більшість отримують республіканці, а ще й трампісти, то ситуація буде така ж невесела, якби президентом став Трамп, - розмірковує Олег Постернак.

Він відзначає, що у Банкової зараз доволі прохолодні відносини з Маркаровою, хоча свого часу вона розглядалася як кандидатка на пост прем’єр-міністра.

- Відставка могла б стати непоганим кейсом. У нас достатньо сильний дипломатичний корпус, щоб знайти людину, яка може замінити Маркарову на посаді посла. Той же Дмитро Кулеба дуже добре знається на особливостях американської політики. Для Банкової це не проблема, але проблема, наскільки швидко будуть прийняті вірчі грамоти, як оперативно відбудуться всі погодження. США вступають в саму гарячу – фінальну - фазу виборів, а в такий час посла краще не міняти.

Також обговорюється питання, чи слушний час Володимир Зеленський обрав для візиту в Америку.

- Це протокольний візит, пов’язаний із самітом Генеральної Асамблеї ООН. У Володимира Зеленського дуже багато важливих зустрічей. Починаючи від Шольца, Макрона і Трюдо і закінчуючи представниками африканських країн, - нагадує політолог. - Користь однозначно є. Інша справа, що американський вектор вийшов не дуже вдалим. Зеленський отримав допомогу, але не отримав, (принаймні про це писали американські ЗМІ), підтримки свого “плану перемоги”. На Заході вже трошки втомлюються від наших проєктів, які не мають відправної точки реалізації.

Все, що вони кажуть, вони кажуть для своїх виборців

- Ніяких втрат в дипломатії ми не понесли, - впевнений політтехнолог Тарас Загородній. -  Українці чомусь подумали: все, що Гарріс і Трамп говорять про Україну, це стосується саме нас. Жодним чином не стосується! Все це вони кажуть для своїх виборців. Це виборча кампанія, кожен бореться за частку електорату, який ще не визначився. Це якби іноземці дивилися, що під час виборчої кампанії в Україні Олег Ляшко ходить з вилами і почали гадати, як це позначиться на геополітиці.

Експерт наголошує:

- Володимир Зеленський мав певне завдання, і він його вирішив – нам виділили без малого 8 мільярдів на оборону. А те, що Джонсон написав на Маркарову, то це теж чисто вибори. І заяви Трампа – вибори. Виграє Трамп, приїде до нього з візитом Володимир Зеленський, скаже щось на кшталт: нічого особистого, тільки бізнес,  і будуть домовлятися. Я абсолютно згодний з тим, що нам потрібна двопартійна підтримка, але не згодний з тим, що все втрачено.