24 листопада
Завантажити ще

50 днів до виборів президента США: чого чекати на фініші перегонів від Гарріс та Трампа

50 днів до виборів президента США: чого чекати на фініші перегонів від Гарріс та Трампа
Фото: brookings.edu

До президентських виборів у США (5 листопада 2024 року) залишилося 50 днів. А оскільки рейтинги Камали Гарріс і Дональда Трампа майже однакові, їх штабам потрібно буде напружитися з винахідливістю, щоб випередити конкурента.

Дональд Трамп, наприклад, уже оголосив, що не братиме участі у повторних дебатах із Камалою Гарріс. При цьому він не бачить очевидного, стверджуючи, що вона програла попередній поєдинок 10 вересня.

"Коли боксер програє бій, першими словами, які він вимовляє, є: "Я хочу реванш". Опитування чітко показують, що я виграв дебати проти радикальної лівої кандидатки від Демократичної партії Камали Гарріс, у вівторок увечері, і вона негайно закликала до нових дебатів ", - сказав Трамп.

Насправді всі опитування після дебатів показали, що більшість вважають переможцем віцепрезидента Гарріс, а не експрезидента Трампа. І це призвело до того, що, за даними опитування Reuters/Ipsos, на загальнонаціональному рівні віцепрезидент США Камала Гарріс вже випереджає республіканця Дональда Трампа на п'ять відсотків - 47% проти 42%.

А такий демарш з боку Трампа показує, що він боїться своєї конкурентки і з огляду на це будуватиме свої подальші дії. Чого чекати на фініші перегонів від двох претендентів на пост президента США, журналіст Коротко про дізнавався в українських політологів та експертів.

Загостриться війна кандидатів у соцмережах

Тарас Загородній, експерт-міжнародник:

- У ході виборчої кампанії небезпечно змінювати тактику та стратегію. Тому обидва кандидати дотримуватимуться раніше окреслених їхніми штабами рамок та напрямків. Камала Гарріс і надалі просуватиме свій "лівий" порядок денний. Це коли вона говорить про фіксовані, а не ринкові ціни про окреме законодавство для мігрантів. І як на це відреагує американський виборець – це ще велике питання. Може, виборець Демократичної партії «полівів», і Гарріс пішла слідом за ним.

Дональд Трамп також не відступить від своїх напрацьованих заготовок. Він продовжуватиме говорити про скорочення витрат, про реіндустріалізацію Америки і те, що знизить ціни на пальне. Обіцяє 40 доларів за барель нафти. Цими та подібними приманками обидва кандидати заманюватимуть свого виборця. Ну і, звісно, ​​звинувачуватимуть свого опонента у всіх смертних гріхах. Особливо сильно загостриться війна кандидатів у соцмережах та на телебаченні.

Трамп на своїй хвилі і витає у хмарах

Ігор Рейтерович, політолог-міжнародник:

- Швидше за все, Гарріс і Трамп і далі дотримуватимуться раніше розробленої їх штабами стратегії та тактики. Їм невигідно кардинально змінювати свої ролі. Зараз вони осмислюють наслідки дебатів і поки що це краще виходить у штабу Гарріс. Трамп, як завжди, на своїй хвилі і витає у хмарах, стверджуючи, що він на них переміг. Отже, кардинально він нічого не змінюватиме. І тут слід ще дочекатися результатів дебатів між кандидатами у віцепрезиденти США. Але великих змін у поведінці лідерів не передбачається. Якщо, звичайно, не станеться якихось екстраординарних змін у міжнародній та внутрішній політиці у США.

А те, що Трамп відмовився від других дебатів з Гарріс, однозначно негативно вдарить по ньому. Багато хто сприйме це як те, що він просто боїться Гарріс. А боягузливі кандидати не потрібні виборцю. Тим більше, що в очах більшості виборців він програв у перших дебатах.

Таким чином, Трамп показав свою невпевненість та слабкість. І навряд чи це піде йому на користь. Його штабу потрібно обов'язково це врахувати. І не виключено, що його штаб, спонсори, зрештою, змусять його взяти участь у повторних дебатах. Хоча якщо він так боїться Гарріс, що відмовився від дебатів із нею, то він, швидше за все, програє й другу зустріч.

Найважливіше те, як говорять кандидати, а не про що

Володимир Фесенко, політолог:

- Як показали останні дебати, головний чинник впливу кандидатів на виборця – це не раціональні аргументи, це не їхні програми, а body language та face language (мова тіла та обличчя). Тобто емоційне сприйняття – ЯК кажуть кандидати, набагато важливіше за те, про ЩО вони говорять. Емоції, образи – хто виглядає сильнішим, хто емоційно домінує. Раніше домінував Трамп на тлі Байдена. Завдяки своєї агресії, приводів для критики чинного президента.

А зараз Камала Гарріс зруйнувала всі плюси Трампа. Вона перехопила ініціативу. Трамп "застряг" сам на собі. Він сам вірить у те, про що говорить на виборчих мітингах. А йому треба працювати з тими, хто вагається і хто не ходить на його мітинги. Але тут головне – емоційний вплив на них.

Слабкий бік Трампа – сам Трамп, він не слухає своїх політтехнологів і вважає себе розумнішим за них. Він зациклився на своїх штампах, стереотипах та своїй самовпевненості. На контрасті з Байденом він мав перевагу, але з Гарріс це не працює. Трамп намагається її ображати, але це дає протилежний ефект. Тобто Трамп не зміг пристосуватися до зміни опонента Байдена на Гарріс.