26 грудня
Завантажити ще

Візит Путіна до Монголії: що буде з цією країною, якщо його там не заарештують

Візит Путіна до Монголії: що буде з цією країною, якщо його там не заарештують
Фото: З відкритих джерел

3 вересня президент РФ Володимир Путін має намір відвідати Монголію, щоб там «відсвяткувати» 85-ті роковини бойових дій СРСР проти Японії на річці Халхін-Гол. І цей візит вже наперед викликав великий інтерес, тому що Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордер на арешт Володимира Путіна через депортацію до Росії українських дітей.

Монголія ще 2003 року ратифікувала Римський статут, за яким діє МКС. Отже, вона має заарештувати російського диктатора. Адже згідно з Римським статутом, країни-члени повинні діяти згідно з ордерами, якщо суб'єкт перебуває на їхній території. Тим більше, що стаття 10 Конституції Монголії передбачає, що країна сумлінно виконуватиме свої зобов'язання за міжнародними договорами, стороною яких вона є.

У Міністерстві закордонних справ України вже закликали монгольську владу виконати обов'язковий міжнародний ордер на арешт та передати Путіна до Міжнародного кримінального суду в Гаазі.

Але чи піде Монголія на такий радикальний крок (наймовірныше, ні) і що на неї чекає у разі відмови, - журналіст Коротко про розбирався в цьому питанні.

Путіну нічого боятися

Жодних публічних коментарів з боку офіційних осіб президента Монголії, офісу прем'єр-міністра та міністерства закордонних справ – немає. Але в Москві вже заявили, що їх не турбує можливість арешту Путіна.

«Немає хвилювань, у нас чудовий діалог із нашими друзями з Монголії. Усі аспекти візиту були ретельно підготовлені», - заявив прессекретар російського президента Дмитро Пєсков.

Агентство Bloomberg також повідомляє, що перспективи затримання Путіна виглядають дуже примарно, і голова Кремля отримав запевнення перед запланованим візитом до Монголії, що його не заарештують.

«Ризику арешту Путіна немає. Перед будь-якими закордонними поїздками весь спектр переговорного формату узгоджується заздалегідь, і сторона, що приймає, дає 100% гарантії, що ні Путіна, ні будь-кого з членів делегації не буде затримано», - заявив агентству політичний консультант, близький до Кремля Сергій Марков.
А ось колишній політичний радник Кремля Станіслав Бєлковський, який дотримується опозиційного Кремля, зазначив, що гарантії безпеки Путіну надає Китай. Проти цієї держави монгольський уряд не виступатиме.

Монголію важко буде покарати за відмову виконувати рішення МКС

Проте в Міжнародному кримінальному суді заявили, що Монголія як держава-учасниця Римського статуту зобов'язана заарештувати главу Кремля Володимира Путіна.

Представник МКС Фаді ель-Абдалла розповів ВВС, що МКС покладається на те, що держави-учасниці, зокрема Монголія, "виконують його рішення" та "мають зобов'язання співпрацювати" з судом. Останнє, зокрема, стосується виконання ордерів на арешт, один із яких видали щодо хазяїна Кремля.

"У разі відмови від співпраці судді МКС можуть зробити відповідний висновок і повідомити про це Асамблею держав-учасниць, яка має відбутися наприкінці цього року. Тоді Асамблея має вжити будь-яких заходів, які вона вважатиме за доцільні", - сказав він.

Але, зважаючи на все, Монголії не варто побоюватися серйозних наслідків. Оскільки МКС не має власної поліції, і він покладається лише на добровільну співпрацю своїх держав-членів у виконанні будь-яких ордерів на арешт.

На думку The New York Times, Монголія ризикує лише в тому, що зіткнеться з дипломатичним тиском з боку інших держав-членів.

«Монголія може поставити під загрозу деяку допомогу в торгівлі та розвитку з іншими країнами МТП (Міжнародної торгової палати. – Ред.), а також дипломатичні санкції, якщо вона розважатиме Путіна, не одягнувши на нього наручники», - пише видання.

Український експерт-міжнародник Ігор Рейтерович також звертає увагу на те, що Монголія може ухилитися від арешту Путіна. Оскільки положення Римського статуту не мають імперативної (обов'язкової) дії. І в ньому не прописано процедури санкцій проти країни, яка порушує свої зобов'язання. Тому процедура виконання ордера МКС може бути як застосована, так і ні.

- Кожна держава сама ухвалює для себе рішення, виконувати ордер на арешт чи ні. У цьому його недолік. Якби країна чітко знала, якщо вона не виконає цієї процедури, щодо неї буде застосовано певні санкції, тоді б ці країни з більшою серйозністю ставилися б до цього документа, - пояснив політолог.

- Крім того, Монголія, на його думку, просто фізично не може вдатися до такого кроку. Вона затиснута між двома великими антизахідними державами – Китаєм та Росією, у неї майже немає армії. І це розуміють у світі, тому якихось санкцій проти неї не вводитимуть, - вважає Ігор Рейтерович.

Глузування над міжнародним правом

Експерти вважають, що візит Путіна до Монголії – це чергова спроба зруйнувати міжнародне право та принизити трибунал у Гаазі. Крім того, у Кремлі намагатимуться довести, що ордери на арешт взагалі нічого не варті.

Старша радниця з питань міжнародного правосуддя Human Rights Watch Марія Олена Віньолі також підтвердила, що Монголія порушить свої міжнародні зобов'язання як член МКС, якщо дозволить президентові Росії Путіну відвідати країну і не заарештує його.

«Прийом Путіна, що приховується від МКС, не тільки образить численних жертв злочинів російських військ, а й підірве важливий принцип, що ніхто, незалежно від того, наскільки він сильний, не стоїть над законом», - цитує її слова Politico.