Завантажити ще

Patriot для України: чим вони відрізняються і чи можна зібрати запчастини з усієї Європи

Patriot для України: чим вони відрізняються і чи можна зібрати запчастини з усієї Європи
Фото: REUTERS

Постійні обстріли українських міст та об'єктів крилатими, балістичними та гіперзвуковими ракетами потребують сучасних комплексів протидії. Нині ними є американські комплекси Patriot. Вони вважаються найсучаснішою зброєю протиповітряної оборони США та світу. І складаються з радіолокаційної системи та мобільних пускових установок, які можуть стріляти ракетами-перехоплювачами по ракетах або літаках, що наближаються. Журналіст Коротко про поставив за мету визначити, скільки зараз у нас таких комплексів, від кого ми їх отримали і скільки нам потрібно ще.

Потрібно 25 систем, але чекаємо хоча б на 7

Президент Володимир Зеленський заявив, щоб повністю закрити територію України від повітряних атак Росії, потрібно 25 систем Patriot. Але реально оцінюючи ситуацію, Київ зараз просить для захисту Харкова та енергетичних об'єктів щонайменше сім таких комплексів.

Система Patriot може збивати російські цілі на відстані до 150 км, це дозволить тримати російську авіацію на відстані від наших кордонів. Один із останніх варіантів Patriot, а саме Patriot PAC-3, здатний успішно нейтралізувати балістичні ракети, такі як "Іскандер-М", на відстані до 40 км.

В українському МЗС заявили, що знайшли у світі 100 систем Patriot, які дублюють одна одну. А ці “зайві” системи могли б рятувати життя українців від рашистів.

Україна почала отримувати Patriot від партнерів у 2023 році. З відкритих джерел відомо, що нині ми маємо як мінімум чотири системи Patriot – одну від США, одну від Нідерландів і дві від Німеччини.

У квітні 2024 року ФРН оголосила, що негайно передасть Україні ще один комплекс Patriot. Видання The New York Times, з посиланням на начальника відділення наземної ППО та ПРО у штабі ВПС Німеччини Яна-Генріка Сугордта, повідомило, що обіцяний Німеччиною у квітні комплекс може прибути в Україну до кінця червня.

Також нідерландці оголосили про ініціативу зібрати ще один комплекс на основі компонентів, які постачають кілька країн. З цією метою Нідерланди надають основні блоки зі своїх запасів і закликають європейські країни додати інші частини, які вони мають.

В Амстердамі вже визначили, які країни потенційно можуть надати частини та боєприпаси зі своїх запасів. Міністр оборони Кайса Оллонгрен закликає ці країни долучитися до проєкту.

І нібито Нідерландам та ще одній неназваній країні вже вдалося зібрати один комплекс Patriot для України. Перед цим прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте запропонував ідею, щоб західні країни викупили для України системи протиповітряної оборони Patriot у держав, які мають їх, але не хочуть з якихось причин надавати Києву.

У США Patriot для України – пріоритет №1

Минулого тижня президент США Байден схвалив розгортання ще однієї системи ППО Patriot в Україні. Він пообіцяв, що зенітно-ракетні комплекси Patriot і ракети до них Штати спершу поставлятимуть Україні, а вже потім тим країнам, які їх замовляли раніше. А видання Financial Times, з посиланням на обізнані джерела у Білому домі, повідомило, що уряд США має намір призупинити всі відкриті замовлення на системи протиповітряної оборони Patriot доти, доки Україна не отримає їх у потрібній кількості.

Джо Байден на саміті "Великої сімки" в Італії заявив, що він домігся зобов'язань щодо постачання додаткових систем протиповітряної оборони в Україну від інших країн, і вони включатимуть ракетні батареї Patriot. Байден заявив, що п'ять країн погодилися відправити Patriot та інші системи протиповітряної оборони до України.

До речі, українських військових навчають користуватись системами ППО Patriot на військовій базі «Форт Сілл» у штаті Оклахома. На цій базі США проводять власні тренування з експлуатації та обслуговування цих систем. Це один із чотирьох основних навчальних центрів американської армії.

Румунія може дати найсучаснішу модифікацію

Остання хороша новина – 20 червня Румунія ухвалила рішення передати Україні ще одну систему ЗРК Patriot.
Нині у Румунії діють дві системи Patriot, одну з яких ввели в експлуатацію 14 червня цього року. Усього Румунія купила у США сім систем за 4 млрд доларів. Наразі США поставили країні чотири системи, а решта має прибути до 2027 року.

Румунія може передати Україні одну з найсучасніших модифікацій – систему M903 Patriot PAC-3 MSE. Зенітний ракетний комплекс Patriot PAC-3 MSE - один із останніх варіантів модернізації відомого ЗРК Patriot і призначений для перехоплення боєголовок тактичних балістичних та крилатих ракет, у тому числі виконаних з використанням технології "стелс".

Це стало можливим завдяки вдосконаленню системи PAC-3 (Patriot Advanced Capability-3). Дальність перехоплення повітряних цілей зросла до 120 км (було до 100 км), а балістичних - до 60 км (було до 25 км).

Для надійної атаки на балістичні ракети у перехоплювачі реалізована технологія hit-to-kill, при якій бойова частина потрапляє безпосередньо в ціль, завдаючи максимальної поразки і збиваючи її з траєкторії польоту (раніше вона вибухала поруч із ціллю). У комплексі Patriot PAC-3 використовують високоманеврену протиракету прямого влучення - ERINT.

Наразі конкретно невідомо, які версії комплексу діють в Україні. Це можуть бути Patriot PAC-1, 2 та 3 з різними модифікаціями. За деякими даними, Збройні сили України отримують від США та інших країн для ЗРК Patriot ракети до версії PAC-2 - GEM і GEM+ у найбільшій кількості.

Але, напевно, Україна отримує і ракети для PAC-3 від американських партнерів, які наразі забезпечують протиракетну оборону великих міст та здійснюють знищення російських гіперзвукових ракет "Кинджал".
За повідомленнями Військово-повітряних сил України, з 24 лютого 2022 року до початку січня 2024 року росіяни запустили 63 ракети "Кинджал", з яких 25 було перехоплено ЗРК Patriot. І можна припустити, що для протиракетного комплексу Збройні сили України використали версію Patriot PAC-3, але тоді ще без останньої модифікації MSE.